Soubor DIZ (co to je a jak jej otevřít)

Soubor s příponou DIZ je soubor Description In Zip. Jsou to textové soubory nalezené v souborech ZIP, které obsahují popis obsahu souboru ZIP. Většina se nazývá FILE_ID.DIZ (pro identifikaci souboru).

Soubory DIZ byly původně používány v systémech vývěsek k popisu správců webových stránek, jaké soubory uživatelé nahrávali. Tento proces by proběhl automaticky tím, že by webové skripty extrahovaly obsah, načetly soubory a poté importovaly soubor DIZ do archivu.

V dnešní době jsou soubory DIZ nejčastěji vidět na webech pro sdílení souborů, které mají stahování archivů plných dat. Soubor DIZ však existuje ze stejného důvodu: pro tvůrce, aby uživateli sdělil, co je obsaženo v souboru ZIP, který si právě stáhli.

Soubory NFO (informace) slouží podobnému účelu jako soubory DIZ, ale jsou mnohem běžnější. Ve stejném archivu můžete dokonce vidět oba formáty společně. Podle specifikace FILE_ID.DIZ by však soubor DIZ měl obsahovat pouze základní informace týkající se obsahu archivu (pouze 10 řádků a maximálně 45 znaků na řádek), zatímco soubory NFO mohou obsahovat více informací.


Jak otevřít soubor DIZ

Protože soubory DIZ jsou pouze textové soubory, libovolný textový editor, například Poznámkový blok ve Windows, je úspěšně otevře pro čtení.

Chcete-li převést z DIZ na PDF, můžete použít textový editor v kombinaci s tiskárnou PDF.

Jelikož pouhé otevření souboru DIZ jej ve výchozím nastavení nespustí v textovém editoru, můžete jej zkusit otevřít a poté zvolit Poznámkový blok Windows, nebo pokud máte nainstalovaný jiný textový editor, nejprve otevřete tento program a poté použijte OTEVŘENO v nabídce vyhledejte soubor DIZ.

Pokud žádný z výše uvedených programů nefunguje, doporučujeme vyzkoušet NFOPad nebo Compact NFO Viewer, které oba podporují umění ASCII, které mohou některé soubory DIZ obsahovat. Uživatelé systému macOS mohou otevírat soubory DIZ pomocí TextEdit a TextWrangler.

Pokud zjistíte, že se aplikace ve vašem počítači pokouší otevřít soubor DIZ, který máte, ale není to ten, který byste chtěli, přečtěte si článek Jak změnit přidružení souborů v systému Windows, kde najdete rychlý návod, jak změnit program, který otevírá soubory DIZ. .

Jak převést soubor DIZ

Protože soubor DIZ je pouze textový soubor, můžete pomocí libovolného textového editoru uložit otevřený soubor DIZ do jiného formátu, jako je TXT, HTML atd.

Obvykle nemůžete změnit příponu souboru na příponu, kterou váš počítač rozpozná, a očekávat, že nově přejmenovaný soubor bude použitelný. Skutečný převod formátu souboru je často nutný. Vzhledem k tomu, že soubor DIZ je pouze textový soubor, můžete soubor FILE_ID.DIZ přejmenovat na FILE_ID.TXT a otevřel by se dobře.

Soubory DIZ jsou pouze popisné textové soubory, což znamená, že je lze převést pouze do jiných textových formátů. Takže i když se soubor DIZ nachází v souboru ZIP, nemůžete jej převést do jiného formátu archivu, jako je 7Z nebo RAR.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Pokud se váš soubor s výše uvedenými návrhy neotevře, je možné, že se skutečně nezabýváte souborem, který končí v dané příponě souboru. K tomu může dojít, pokud jste nesprávně přečetli příponu souboru, což je opravdu snadné.

Například DZ vypadá strašně jako DIZ, i když by se dal použít na něco úplně jiného. Některé soubory DZ používá videohra Land of the Dead a nemají nic společného s textovými soubory.

Některé další přípony souborů, které lze pro DIZ snadno zaměnit, zahrnují DIF, DIC, DIB a DIR.