Oprava D3dx9_30.dll chybí nebo nebyly nalezeny chyby

Na rozdíl od mnoha jiných chyb DLL, které mohou mít komplikované příčiny a opravy, jsou problémy d3dx9_30.dll způsobeny tak či onak jediným problémem: s Microsoft DirectX obvykle něco není v pořádku.

Soubor d3dx9_30.dll je jedním z mnoha souborů obsažených v kolekci softwaru DirectX. Vzhledem k tomu, že rozhraní DirectX využívá většina her se systémem Windows a pokročilé grafické programy, chyby d3dx9_30.dll se obvykle zobrazují pouze při použití těchto druhů aplikací.

Existuje spousta různých způsobů, jak se ve vašem počítači může zobrazit chyba DLL d3dx9_30. Zde jsou uvedeny některé z běžnějších chybových zpráv d3dx9_30.dll, ale vaše se může lišit:

D3DX9_30.DLL nebyl nalezen
Soubor d3dx9_30.dll nebyl nalezen
Knihovnu dynamických odkazů d3dx9_30.dll nelze nalézt v zadané cestě [PATH]
Soubor d3dx9_30.dll chybí
D3DX9_30.DLL chybí. Vyměňte D3DX9_30.DLL a zkuste to znovu
D3dx9_30.dll nebyl nalezen. Přeinstalace by to mohla napravit
Chybí komponenta d3dx9_30.dll
Start této aplikace se nezdařil, protože d3dx9_30.dll nebyl nalezen


Příčina chyb D3dx9_30.dll

Chybová zpráva DLL d3dx9_30 se může vztahovat na jakýkoli program, který využívá Microsoft DirectX, ale nejčastěji se vyskytuje u videoher. Chyba se obvykle objeví při spuštění softwarového programu. Chyby d3dx9_30.dll se občas zobrazí po načtení hry, ale těsně před začátkem hry.

Některé běžné hry, o kterých je známo, že generují chyby d3dx9_30.dll, zahrnují Medieval, Resident Evil, EverQuest, Splinter Cell Double Agent, ArmA: Armed Assault, World Series of Poker, Company of Heroes a další.

V neherních aplikacích se před použitím určitých pokročilých grafických funkcí programu může zobrazit chyba DLL d3dx9_30.

Kterýkoli z operačních systémů společnosti Microsoft od Windows 98 může být ovlivněn d3dx9_30.dll a dalšími problémy DirectX. To zahrnuje Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP a Windows 2000.

Jak opravit chyby D3dx9_30.dll

V žádném případě nestahujte soubor DLL d3dx9_30.dll jednotlivě z žádné stránky pro stahování DLL. Existuje řada různých důvodů, proč stahování DLL z těchto webů nikdy není dobrý nápad.

Pokud jste si již stáhli soubor d3dx9_30.dll z jednoho z těchto serverů pro stahování DLL, odeberte jej odkudkoli a pokračujte následujícími kroky.

 1. Pokud jste tak ještě neučinili, restartujte počítač.

  Chyba d3dx9_30 DLL může být náhodná nebo jednorázová a jednoduchý restart ji může úplně vyčistit. Je nepravděpodobné, že to problém vyřeší, ale restartování je vždy dobrým prvním krokem při řešení potíží.

 2. Nainstalujte si nejnovější verzi rozhraní Microsoft DirectX. Je pravděpodobné, že upgrade na nejnovější verzi DirectX opraví chybu d3dx9_30.dll nenalezena.

  Společnost Microsoft často vydává aktualizace pro DirectX, aniž by aktualizovala číslo verze nebo písmeno, takže si musíte nainstalovat nejnovější verzi, i když je vaše verze technicky stejná.

  Stejný instalační program DirectX funguje se všemi verzemi systému Windows, včetně Windows 10, 8, 7, Vista, XP a dalších. Nahradí veškerý chybějící soubor DirectX 11, DirectX 10 nebo DirectX 9.

 3. Za předpokladu, že nejnovější verze DirectX od společnosti Microsoft neopraví chybu DLL d3dx9_30, kterou dostáváte, podívejte se na instalační program DirectX na svém herním nebo aplikačním CD nebo DVD. Obvykle, pokud hra nebo jiný program využívá DirectX, vývojáři softwaru zahrnou kopii DirectX na instalační disk.

  Někdy, i když ne často, je verze DirectX obsažená na disku pro program vhodnější než nejnovější verze dostupná online.

 4. Odinstalujte hru nebo softwarový program a znovu jej znovu nainstalujte. Možná se něco stalo se soubory v programu, které pracují s d3dx9_30.dll a přeinstalace by mohla stačit.

 5. Obnovte soubor d3dx9_30.dll z nejnovějšího balíčku DirectX. Pokud výše uvedené kroky pro řešení potíží nepomohly vyřešit chybu d3dx9_30.dll, zkuste extrahovat soubor DLL d3dx9_30 jednotlivě z balíčku DirectX.

  Pokud chyba DLL ve hře nebo jiném programu vysvětluje, kde musí být soubor d3dx9_30.dll, můžete jej ručně zkopírovat z extrakce a umístit jej tam, kam má jít, což by mělo chybu opravit.

 6. Aktualizujte ovladače grafické karty. I když to není nejčastější řešení, v některých situacích může aktualizace ovladačů grafické karty v počítači tento problém DirectX opravit.