Nový premiérský dekret: jaké změny a jak se s nimi chytře vypořádat

V souvislosti s prudkým nárůstem počtu koronavirových infekcí se premiér Giuseppe Conte chystá předložit nový premiérský dekret, který omezuje cestování, podporuje chytrou práci a dálkové studium a uzavírá tělocvičny a bazény. "Polozavření" s omezenými omezeními až po lokální uzavírky v určitých oblastech nebo regionech země s cílem zastavit pandemii Covid-19. Nebude se jednat o "výluku 2" s úplným uzavřením barů, pekáren, restaurací a pizzerií, ale dojde k omezení cestování a uzavření nákupních center o víkendech a svátcích a k distančnímu studiu na středních školách v celé zemi.

Odpovědí proti viru je opět omezení sociálních kontaktů a zvýšení inteligentní práce, stejně jako rada omezit kontakty doma s rodinou a přáteli. Znovu jsme se ocitli v situaci, kdy musíme přinášet oběti, stát se více digitálními a méně fyzickými, a jediné, co musíme udělat, je připravit se na "Lockdown 2.0". Zde je několik tipů, jak zvládat každodenní digitální život, práci, studium i zábavu doma, a to na základě zkušeností z první výluky. Shromáždili jsme nejlepší informace o každém z těchto témat.


Lockdown 2, jak posílit obranu doma

Naše domovy budou muset být dobře chráněny před digitálními hrozbami, abychom se vyrovnali s novými restriktivními opatřeními, díky nimž budeme trávit více času doma. V příštím měsíci budeme více nakupovat online, sledovat televizní seriály, pracovat z domova a to vše prostřednictvím internetu. A náš router.

První věc, kterou musíme udělat pro obranu naší digitální domácnosti, je zabezpečit náš Wi-Fi router. Začněme hledáním možné aktualizace firmwaru: pokud je modem-směrovač bezplatně zapůjčen, aktualizace probíhají automaticky a spravuje je náš poskytovatel internetového připojení, zatímco pokud se jedná o "volný modem", který jsme si zakoupili, musíme je provést sami.

Na webových stránkách výrobce naleznete případné aktualizace a vysvětlení postupu jejich provedení. Také v případě routeru je načase změnit výchozí uživatelské jméno a heslo webového rozhraní: hackeři dnes znají kombinace tisíců modelů nazpaměť a přístup k nastavení routeru jim trvá vteřinu, pokud se jim podaří prolomit šifrování.

Nakonec je také načase (ale to už je nějakou dobu) nainstalovat kvalitní antivirový balík jak do domácích počítačů, tak do chytrých telefonů a tabletů. Dále je třeba nastavit automatické aktualizace virových definic, abychom byli vždy chráněni před viry a škodlivým softwarem.

Nový Dpcm: zvýšený podíl chytré práce

S novým Dpcm  se zvýší podíl chytré práce, tj. práce z domova mimo kancelář, takže zabezpečení je ještě důležitější. Ať už je počítač, který používáme, náš vlastní, nebo firemní, při chytré práci pracujeme na souborech, které mohou být pro firmu velmi důležité (a důvěrné).

Nejlepší by bylo použít VPN pro vzdálené připojení z počítače, se kterým pracujeme, ale pokud zařízení není naše, není tato volba na nás. Jsme-li však samostatně výdělečně činní profesionálové, je to přesně to, co musíme udělat, abychom přidali další vrstvu ochrany naší práce.

Pokud jsme si zajistili vzdálenou pracovní stanici, musíme si vybrat balík nástrojů pro produktivitu, který budeme používat pro chytrou práci: Google Workspace (který nahradil G Suite), Microsoft 365 a Teams, Slack, Trello jsou nejoblíbenější nástroje pro online spolupráci při práci.

Pro videokonference můžeme použít Teams (který prakticky nahradil Skype Business), Meet (který je součástí Google Workspace), Zoom, GoToMeeting, Slack.

Všechna tato řešení mají svá pro a proti a existují jak bezplatné, tak placené verze. Pokud však chcete pracovat na internetu seriózně a bez problémů, je třeba investovat malou měsíční částku (obvykle méně než 15 eur), abyste ze zvolené platformy vytěžili maximum. Nemluvíme o videohovorech s babičkou, ale o práci.

Výběr platformy na druhou stranu závisí na společnosti, pro kterou pracujeme. Jsme-li však na volné noze, můžeme si platformu zvolit sami, přičemž radou je zjistit, které platformy naši zákazníci nejvíce využívají, a vybrat si tu nejoblíbenější.


Nový Dpcm, 100% distanční výuka pro střední školy

Pokud výuka žáků základních a středních škol zůstává prezenční, chlapci a dívky navštěvující střední školy se s novým Dpcm vrátí ke 100% distanční výuce. V tomto případě se obvykle používají bezplatné verze již zmíněných videokonferenčních služeb, aby se miliony rodin nemusely utrácet za měsíční předplatné verzí Pro.

V podstatě existují i tři platformy doporučené ministerstvem školství (Google Suite for Education, Office 365 Education A1 a Weschool), ale je ponecháno na jednotlivých školách a učitelích, aby se rozhodli, co budou používat.

Pro rodiny s nízkými příjmy, které nemají rychlé připojení k internetu, je vhodné využít vládní bonus 500 eur na počítač, tablet a internet, který budou vyplácet poskytovatelé internetového připojení.


Nový Dpcm: nakupování online

Nakupovat online a nechat si doručit potraviny (včetně pivovarských kvasnic) a zboží pro domácnost až domů je nyní běžně možné. Kromě toho, že se vyhnete davům lidí v supermarketech a frontám před obchody kvůli postupnému vstupu, je to velmi pohodlné a nestojí to o moc víc než nákup v supermarketu.

Všechny hlavní italské řetězce supermarketů mají nyní aplikaci pro online nákupy: Conad, Esselunga, Coop, Todis, Pam, Crai, Lidl, Carrefour, Eataly, abychom jmenovali jen ty nejznámější, dále Amazon Pantry a různé služby, jako jsou Supermercato24, MyHomeFood a Cicalia, které vlastně nabízejí pouze doručení, ale odebírají produkty ze supermarketových řetězců v okolí zákazníka.

Nový Dpcm, zaměření na jídlo a pití s sebou

S novým Dpcm společnosti Conte budou moci zařízení, jako jsou bary, restaurace a pizzerie, nadále nabízet jídlo a pití s sebou nebo rozvoz domů.

Pokud nemůžete jít na jídlo do pizzerie nebo restaurace, můžete si vždy nechat doručit pizzu nebo jídlo až ke dveřím prostřednictvím některé z mnoha donáškových služeb. V tomto případě je rozdíl v ceně citelný, zejména u malých objednávek, stejně jako procenta, která musí majitelé restaurací platit službě, na niž se při doručování spoléhají.

Pokud však není jiná možnost, je výběr široký: Just Eat, Uber Eats, MyMenu, Deliveroo, Glovo jsou nejznámější, ale ne všechna velká italská města jsou pokryta jejich službami. V malých městech, která nejsou pokryta žádnou z těchto služeb, je často stále k dispozici stará dobrá "krabice na pizzu", která byla v předdigitálním věku normou, ale nyní mizí. V každém případě je dobré zkontrolovat, zda naši oblíbení restauratéři mají stránku na sociální síti (obvykle Facebook), na které najdeme kontaktní informace a případné pokyny pro rozvoz domů.

Nové Dpcm, zavřená kina a divadla: zábava doma

Kina a divadla zůstávají zavřená, ale pro zábavu doma můžete využít obrovskou nabídku streamovaného obsahu, který je nyní k prodeji nebo pronájmu.

Dnes v Itálii existují Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, Infinity, Now TV, Google Play, TIM Vision, Rai Play a další menší služby, z nichž si můžete vybrat doslova tisíce streamovaných filmů a seriálů. Ceny předplatného těchto služeb se v průměru pohybují kolem 10 eur měsíčně, ale výrazně se liší v závislosti na počtu zařízení, která lze používat současně.

Nový Dpcm samozřejmě zakazuje i koncerty. Zbývá už jen poslouchat streamovanou hudbu, takže máme k dispozici Spotify, Amazon Prime Music, YouTube Music, Apple Music, Deezer a mnoho dalších služeb, jejichž měsíční náklady se pohybují kolem 5 až 15 eur.

Lockdown 2: aplikace pro videohovory

Chcete-li zůstat v kontaktu s přáteli a rodinou, aniž byste se viděli osobně, nejlepší možností je použít některou z mnoha dostupných aplikací pro videohovory (jeden s jedním nebo skupinové). Některé z nich jsou stejné jako ty, které jsme již uvedli pro firemní videokonference, jiné jsou určeny spíše pro osobní komunikaci.

Mezi nejoblíbenější patří Microsoft Teams a Skype, Facetime (pouze pro zařízení s iOS), Google Duo (zabudované ve všech zařízeních s Androidem), WhatsApp, Zoom, Facebook Rooms (umožňuje skupinové videohovory až pro 50 osob) a Messenger.

Kromě aplikací WhatsApp, Messenger a Duo, které má prakticky každý, je výběr některé z nich spojen především s pohodlností používání a s tím, jak dobře spolupracuje s naší domácí sítí: každá z nich má totiž jiný typ komprese zvuku a videa a více či méně zatěžuje naše připojení.

Aplikace Immuni: stáhněte si ji a používejte

V Itálii je dnes téměř 400 000 aktivních infekcí, k nimž musíme připočítat neznámý počet nediagnostikovaných bezpříznakových osob. Stažení a používání aplikace Immuni, oficiální aplikace pro vyhledávání kontaktů, kterou vybrala italská vláda, je proto gestem odpovědnosti, které bychom měli všichni přijmout. Vláda prodloužila dobu fungování aplikace o rok právě kvůli nárůstu nákaz a s novým Dpcm z 25. října již nebude povinností občanů hlásit pozitivní reakci, ale bude povinná pro zdravotníky.

Aplikaci v současné době používá více než 9 milionů Italů a svým uživatelům zaslala přes 25 000 oznámení o vystavení riziku nákazy, přičemž od uživatelů, kteří se prohlásili za pozitivní na Covid-19, jich obdržela přes 1 200.

V současné době je zřejmé, že z hlediska ochrany osobních údajů je aplikace bezpečná a shromažďované údaje jsou dostatečně robustně a zcela anonymně šifrovány. Systém Immuni funguje prostřednictvím technologie Bluetooth Low Energy, takže nemá přístup k naší přesné poloze.