Windows 10X, nový operační systém pro počítače: jaké změny


Windows 10x je operační systém budoucnosti, určený pro zařízení s malou pamětí a RAM. Jak to bude fungovat

Pandemie koronaviru výrazně snížila mobilitu stovek milionů lidí na celém světě, vlastně téměř na nulu, a to mělo obrovský dopad na způsob, jakým používáme technologie. Menší mobilita znamená menší používání mobilních zařízení a návrat k počítači: ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 vzrostlo letos používání systému Windows 10 o 75 %.

Tuto informaci sdělil v příspěvku na oficiálním blogu společnosti Microsoft Panos Panay, Chief Product Officed of Windows and Microsoft devices. Panay však oznámil i něco jiného: plány pro Windows X se změnily. To, co mělo být původně operačním systémem, který měl doprovázet uvedení Surface Neo, revolučního zařízení Microsoftu se dvěma obrazovkami, částečně tabletu a částečně notebooku, bude nejprve k dispozici pro zařízení s jednou obrazovkou. Takže klasické notebooky. V tomto oznámení mnozí vidí i druhou novinku: uvedení Surface Neo se odkládá. Podle Panaye byl však systém Windows 10X navržen s ohledem na flexibilitu, takže může bez obav debutovat na zařízení s jednou obrazovkou.

Windows 10X: Jak bude vypadat

Podle toho, co bylo dosud sděleno a co už nemusí platit na 100 %, bude Windows 10X odlehčenou modulární verzí systému Windows 10 se zjednodušeným a přepracovaným rozhraním podle kánonů "plynulého designu", které Microsoft teoreticky představil před několika lety. V praxi to bude nová nabídka Start, správa multitaskingu založená spíše na gestech než na klikání a struktura "pod kapotou" složená z modulů kódu, které se načítají (a aktualizují) nebo nenačítají (a neaktualizují) v závislosti na používaném zařízení.

Zatímco Windows 10 je operační systém "dobrý pro všechny", který je schopen být kompatibilní s miliony různých konfigurací, na kterých funguje stejným způsobem, Windows 10X by měl být operační systém více přizpůsobený na míru, který se přizpůsobí zařízení. Je to proto, že na rozdíl od stolních počítačů a notebooků nemají mobilní zařízení, pro která byl systém Windows 10X původně navržen, mnoho úložného prostoru, mnoho paměti RAM a mnoho výkonu, který by bylo možné "vyplýtvat" pouze na operační systém.


Windows 10X: Proč Microsoft mění strategii

Odpověď je vždy stejná: koronavirus. Pandemie narušila dodavatelský řetězec celého elektronického průmyslu a způsobila zrušení mnoha uvedení výrobků na trh, z nichž některá byla odložena na pozdější dobu. Dá se také předpokládat, že po odeznění pandemie budou rozpočty uživatelů v počátečním období nižší, než se původně předpokládalo.

To znamená, že budou kupovat levnější zařízení a peníze utratí za zařízení, která již znají a kterým důvěřují. Například notebooky, pokud potřebují přenosný počítač, nebo stolní počítače, pokud potřebují vytvořit pevné místo. V tuto chvíli se operačním systémem pro notebooky stává Windows 10X a operačním systémem pro fázi 2 na stolních počítačích je Windows 10 s květnovou aktualizací.