Smart TV: Samsung nabízí svůj operační systém dalším výrobcům


Samsung na SDC 2021 oznámil několik novinek pro svůj operační systém Tizen Smart TV, z nichž nejvýznamnější je licencování operačního systému třetím stranám

Samsung pevně věří ve svůj operační systém Tizen Smart TV, o kterém podrobně hovořil na Samsung Developer Conference 2021 26. října. Témata se týkala jak licencování operačního systému jiným subjektům, tak různých nápadů, které společnost zvažuje v souvislosti s jeho vývojem.

Samsung například uvedl, že pracuje na tom, aby televizory Smart TV disponovaly funkcemi, které mohou poskytovat aplikace, jako je Samsung Health, takže v budoucích modelech bude zabudovaná webová kamera, která může sledovat pohyby lidí, kteří cvičí, s programy vysílanými z televizoru Smart TV a poskytovat návrhy, třeba na zlepšení pohybu a cvičení. K dispozici jsou také vylepšení systému Tizen pro zlepšení kalibrace HDR a služba Tizen for Business, která dokáže proměnit televizory Smart TV v interaktivní "tabule" pro použití ve školách, na letištích, v restauracích, v metru apod.

Tizen se dostane i do televizorů Smart TV od jiných výrobců

Licencování platformy Tizen TV je iniciativa, jejímž cílem je nabídnout operační systém Tizen v televizorech Smart TV dalším výrobcům. Ti, kteří chtějí využít platformu Smart TV vyvinutou společností Samsung, "tak budou moci učinit s minimálními náklady a také budou moci využívat značku Tizen k propagaci svých produktů na externích akcích," píše společnost.

Samsung ujistil, že licence zahrnuje celý balíček Smart TV, včetně všech funkcí systému Tizen, přístupu ke všem službám platformy a veškerého obsahu, což je velmi důležité, protože společnost může uzavřít smlouvy a aplikace s nezbytnými přehrávači, jako jsou Netflix, Amazon Prime Video, YouTube, Spotify, Dazn, Disney+ atd.

Také společnost LG v nedávné minulosti zkoumala iniciativu licencovat svůj operační systém pro Smart TV webOS třetím stranám.

Stále nevíme, zda již existují zájemci z řad výrobců, nebo se možná již přihlásili k získání Tizenu.


Cloudové hry přicházejí do chytrých televizorů Tizen

Vývojářská konference Samsung 2021 nejen ukázala otevření systému Tizen pro chytré televizory třetím stranám, ale korejský výrobce využil tuto událost a zviditelnění k nalákání potenciálních partnerů představením platformy Cloud Game Platform pro Tizen. Je to tak: chytré televizory s operačním systémem Tizen budou brzy vybaveny cloudovou herní platformou, tj. platformou, která vám umožní hrát hry bez nutnosti používat specifický hardware, jako je například konzole.

Hrát budete prostřednictvím streamování, přičemž budete využívat výpočetní výkon serverů společnosti Samsung, nikoliv svůj vlastní hardware. Hlavní výhodou takového řešení je, že hardware zařízení, ze kterého se hra hraje, nemá na zážitek žádný vliv, protože funguje pouze jako hráč hry, která se zpracovává tisíce kilometrů od hráče, na serverech společnosti. Uživatel má prospěch z pohlcujícího zážitku díky plynulému rozhraní integrovanému do Smart TV.