Android 10 přichází na chytré televizory: co je nového a jaké jsou změny


Společnost Mountain View vydává nejnovější verzi svého operačního systému pro chytré televizory. Vylepšení zabezpečení

Po představení pouze pro chytré telefony Pixel a následném pomalém, ale postupném zavádění do zařízení dalších výrobců přichází Android 10 také do chytrých televizorů, a to prostřednictvím aktualizace operačního systému Android TV, kterou Google právě oznámil.

Big G totiž na svém vývojářském blogu oznámil integraci nových rozhraní API 29. úrovně do Android TV, tedy stejných rozhraní API, která se nacházejí v nejnovější verzi mobilního operačního systému. Mnoho nových funkcí, které Android 10 přináší do chytrých telefonů, je nyní připraveno pro použití v televizorech, které, jak vysvětluje sama společnost Google, jsou stále nejpoužívanější obrazovkou pro sledování multimediálního obsahu. Google zároveň představil zařízení ADT-3, které simuluje televizor se systémem Android TV 10 a je určeno pro vývojáře aplikací pro chytré televize.

Android TV 10: co je nového

S Androidem 10 budou chytré televize dostávat také časté aktualizace z "Projektu Treble" (který ve skutečnosti začal s Androidem Oreo 8, ale v Androidu TV ještě nebyl implementován). Televizory jsou také bezpečnější díky šifrovanému úložišti pro uživatelská data a standardní implementaci protokolu TLS 1.3. Kromě toho obsahuje Android 10 v některých oblastech platformy také další vylepšení zabezpečení. Na cestě je také peer-to-peer Wi-Fi a systém tepelné správy, který zabraňuje přehřátí. Jedná se o API, které by teoreticky mělo být v televizoru mnohem méně užitečné než v chytrém telefonu.


ADT-3

Jak Google dobře ví, úspěch operačního systému závisí především na počtu dostupných aplikací. Proto je na cestě ADT-3, jakýsi hardwarový klíč, který vývojářům umožňuje testovat aplikace pro Android 10 ještě před samotným uvedením na trh. ADT-3, který se bude prodávat v nadcházejících měsících prostřednictvím zatím nespecifikovaného OEM partnera, představuje oproti svému předchůdci ADT-2 obrovský výkonnostní skok: má čtyřjádrový procesor A53, 2 GB paměti DDR3 RAM a výstup 4Kp60 HDMI 2.1. Je certifikován přímo společností Google a je již aktualizován nejnovějšími aktualizacemi zabezpečení. Vývojáři tak mohou "fyzicky" otestovat, jak jejich aplikace běží na Android TV "poháněné" Androidem 10.

.