Samsung mění Bixbyho: jaké změny


Po neúspěchu Bixbyho Samsung mění svého hlasového asistenta a na základě zpětné vazby od uživatelů jej přepracovává

Velké změny ve společnosti Samsung: jihokorejský gigant se rozhodl změnit svého hlasového asistenta Bixbyho na základě zpětné vazby od uživatelů. Souboj o nejlepšího hlasového asistenta tedy opět začíná: budou moci Siri, Alexa a Google Assistant ještě klidně spát?

Otázka hlasových asistentů vylepšených o technologie umělé inteligence je stále otevřená. Existuje mnoho návrhů, z nichž každý má své vlastní charakteristiky, silné a slabé stránky. Mezi nejoblíbenější patří Siri, přátelský asistent společnosti Apple, a Google Assistant, přátelský pomocník společnosti Big G, který je k dispozici jak v chytrých telefonech se systémem Android, tak v zařízeních Mountain View pro domácnosti. Poslední, ale jen v rámci zmínky, je Alexa: pro ty, kteří ji ještě neznají, je to hlas - a mozek - dostupný v chytrých zařízeních Amazon a je k dispozici také v aplikacích pro iOS a Android. Chybí Cortana, asistentka Microsoftu, která, ať už se vám to líbí, nebo ne, pomalu mizí z oblíbených míst veřejnosti, ať už kvůli špatné použitelnosti, nebo proto, že její funkce nejsou ve srovnání s konkurencí nijak výjimečné.

Bixby, trocha historie asistenta Samsungu

Hlasový asistent Samsungu začal se všemi předpoklady, aby jeho konkurenti vypadali jako špína. Kvůli své příliš invazivní přítomnosti v zařízeních jihokorejské společnosti byl však Bixby postupně odsunut do pozadí, čímž si vysloužil nepříliš lichotivou pověst.


Bixby, co se na asistentovi od Samsungu změnilo

Aby se Bixby vrátil, rozhodl se Samsung zaměřit na dva klíčové faktory: použitelnost a přístupnost. Prvním bodem, na kterém společnost zapracovala, je rozhraní: v souladu s designem uživatelského rozhraní One UI bylo přijato nové téma s kartami, které běží horizontálně, a ne vertikálně, jak tomu bylo v minulosti.

Po vyvolání do akce už Bixby nezabírá celou obrazovku, ale pouze ⅓ displeje, takže zůstává viditelná velká část obrazovky a jejího obsahu. Totéž platí pro indikátor konverzace: již se nejedná o invazivní ikonu, ale o pulzující proužek, který je mnohem menší a diskrétnější. Je to pravděpodobně chytrá volba, vzhledem k tomu, že podobnou volbu učinil Google u svého vlastního asistenta teprve před rokem.


Bixby, kdy přijde aktualizace

Ačkoli zatím neexistují žádné oficiální zvěsti o vydání nové verze Bixbyho, mnozí se domnívají, že by mohla přijít společně s aktualizací Samsung DeX, tedy funkce, která umožňuje proměnit některá špičková zařízení ve skutečné počítače díky kombinovanému použití monitoru, klávesnice a myši. Bixby by tak mohl rozšířit své schopnosti a stát se plnohodnotným asistentem.