Digitální pozemní vysílání, velké změny v centru


Čtyři MUXy ve dvou regionech zanikly, všechny byly vyřazeny, zatímco do meziregionálního MUXu přicházejí dva noví vysílatelé: nové kmitočty DVB.

Během několika málo dní se v oblasti kmitočtů digitálního pozemního vysílání událo mnoho novinek, neméně než čtyři regionální MUXy byly definitivně vypnuty a kmitočty vyřazeny. Novinky se objevily také v meziregionálním MUX Retecapri, kde přibyli dva noví vysílatelé. Tentokrát se změny dotkly dvou regionů ve střední Itálii: Umbrie a Toskánska.

V předchozích týdnech však byly vypnuty MUXy na Sicílii (MUX Rei TV, Tremedia a Telesicilia), Sardinii (MUX TV Europa a TCS Tele Costa Smeralda), v Trentinu-Alto Adige, Benátsku, Emilii-Romagně a Piemontu (MUX La 9, Via EMilia TV a Quintarete). Proces vypínání velkého počtu regionálních MUXů proto postupně pokračuje a nakonec povede ke zcela jinému uspořádání kmitočtů přidělených digitálnímu pozemnímu televiznímu vysílání. To vše jen několik měsíců po prvním významném kroku vypnutí: povinném přechodu všech provozovatelů vysílání (nebo alespoň těch, kteří tak dosud neučinili dobrovolně) ze starého kódování MPEG 2 na novější MPEG 4. Přechod, který, jak připomínáme, v některých případech donutí diváky změnit televizi.

Digitální pozemní vysílání: vyřazené MUXy

Během několika dní byly vypnuty a vyřazeny čtyři MUXy: MUX 8 Toscana, MUX Trg Teleradio Gubbio, MUX Italia 7 Toscana a MUX Retesole Umbria.

MUX 8 Toscana vysílal programy TV1, Grande Italia, TV1 HD, Toscana Live, Canale 71 Toscana, Italia 7 a Canale 10.

MUX Teleradio Gubbio vysílal programy TRG, TRG1, TRG2, TRG-RGM, TRG+1 a TRG4.

V toskánském MUX Italia 7 vysílaly stanice Canale 71, Odeon 24, Italia 7 HD, Videosport24, Italia 7, Gastone Nencini (jediná italská stanice, která se věnuje výhradně cyklistice), Sesta Rete, Regione TV, Canale 10 a Telecampione (která jako obvykle vysílala i část programové skladby italské švýcarské televize).

Nakonec Retesole MUX přenáší v Umbrii vysílání stanic Retesole, Retesole Sport, Tele Umbria DT, Retesole 1, Retesole più a Retesole Cineclub.


Dva nové kanály na Retecapri

Nejnovější zprávou tohoto týdne v italském DVB panoramatu je příchod dvou nových kanálů na Retecapri MUX: Epiqa a WNC. První, na LCN 151, je sportovní kanál, zatímco druhý, na LCN 246, vysílá program náboženské televize Maria Vision.


Leave a Comment