Co je soubor HTM nebo HTML? (A jak je otevřít)

Co vědět

  • Soubory HTM a HTML jsou soubory Hypertext Markup Language.
  • Otevřete jej pomocí libovolného webového prohlížeče nebo textového editoru.
  • Převod do PDF, DOCX nebo PNG pomocí FileZigZag.

Tento článek vysvětluje, co jsou soubory HTML / HTM, jak zobrazit nebo upravit zdrojový kód a jak převést jeden do různých formátů, jako jsou DOCX, PDF, JPG atd.


Co je soubor HTM nebo HTML?

Soubor HTM nebo HTML je soubor jazyka Hypertext Markup Language a je standardním typem souboru webové stránky na internetu.

Protože soubory HTM jsou pouze textové soubory, obsahují pouze text (například to, co právě čtete) a textové odkazy na další externí soubory (například obrázek v tomto článku).

Soubory HTM a HTML mohou také odkazovat na jiné soubory, jako jsou soubory videa, CSS nebo JS.

Lifewire / Michela Buttignol

Jak otevřít soubor HTM nebo HTML

Jakýkoli webový prohlížeč, jako je Edge, Firefox, Chrome, Opera, Internet Explorer atd., Otevře a správně zobrazí soubory HTM a HTML. Jinými slovy, otevření jednoho z těchto souborů v prohlížeči „dekóduje“, co soubor HTM nebo HTML popisuje, a zobrazí obsah správně.

Existuje mnoho programů, které usnadňují úpravy a vytváření souborů HTM / HTML. Mezi pozoruhodné bezplatné editory HTML patří Eclipse, Komodo Edit a Bluefish. Dalším populárním editorem HTM / HTML se spoustou pokročilých funkcí je Adobe Dreamweaver, i když jej nelze používat zdarma.

I když nejsou zdaleka tak bohaté na funkce jako vyhrazený editor HTM, můžete jednoduše použít jednoduchý poznámkový program k provedení změn v souboru HTM nebo HTML, jako je Windows Notepad. Doporučujeme však použít textový editor s více funkcemi, které jsou vytvořeny pro takový úkol.

Zde je příklad velmi jednoduché stránky HTML zobrazené jako text:

<html>
<head>
<title> Toto je místo, kam jde titul </title>
</ Head>
<body>
<h1> Tady je jeden nadpis </h1>
<p> Zde lze napsat odstavec. </p>
</ body> </ html>

Jak vidíte zde, tato textová verze souboru HTML je „převedena“ na skutečnou (i když ořezanou) webovou stránku v okamžiku, kdy webový prohlížeč poskytne informace.


Jak převést soubory HTML a HTM

Soubory HTM jsou určitým způsobem strukturovány a mají velmi specifickou syntaxi (pravidla), aby se kód a text v něm správně zobrazovaly při otevření v prohlížeči. Z tohoto důvodu pravděpodobně není převod souboru HTM nebo HTML do jiného formátu něco, co byste chtěli udělat, protože byste pravděpodobně ztratili jakoukoli funkčnost na stránce.

Na druhou stranu, pokud vše, co chcete udělat, je převést soubor HTM nebo HTML do jiného formátu pro snadné prohlížení, například na obrázek nebo PDF, mohlo by to být chytré a je to velmi proveditelné. To je někdy dobrá volba před tiskem.

V prohlížeči Chrome si můžete vybrat Uložit jako PDF z možností tisku převést stránku v okně na PDF. Také pro Chrome je rozšíření s názvem Full Page Screen Capture, které převádí jakýkoli otevřený soubor HTM nebo HTML v prohlížeči Chrome na soubor PNG.

Jiné prohlížeče mají podobné funkce, jako je doplněk Firefoxu Uložit jako PDF.

K převodu souborů obrázků můžete také použít web věnovaný HTM / HTML, například iWeb2Shot nebo Web-capture.

Bezplatný převaděč souborů lze použít k převodu souboru HTM nebo HTML, který jste uložili do svého počítače. FileZigZag je jeden bezplatný web pro převaděče dokumentů, který převádí HTM na RTF, EPS, CSV, PDF a mnoho dalších formátů.

Je důležité si uvědomit, že soubor HTM / HTML nelze převést na nic jiného než na formát textového souboru. Například soubor HTML nelze nikdy převést na zvukový soubor MP3. Může se zdát, že je to možné, pokud se pokoušíte stáhnout MP3 z webové stránky, ale to není správná cesta.


HTM vs. HTML

Kromě písmene „L“ samozřejmě ...

Krátká odpověď: žádná neexistuje.

Dlouhá odpověď: žádná neexistuje ... ale buďte opatrní, abyste použili pouze jedno nebo druhé.

V dobách MS-DOS byly přípony souborů omezeny na tři znaky. V relativně krátkém časovém období, kdy se vytvářely webové stránky i dominance vesmíru MS-DOS, vládla HTM, protože HTML nebylo možné.

Dnes jsou stránky, které končí buď HTM, nebo HTML, zcela přijatelné. Z důvodu konzistence se ujistěte, že na svém webu používáte jedno nebo druhé, ne obojí.

Server, který hostí vaše webové stránky, může navíc vyžadovat, aby vaše indexová stránka skončila v jedné nebo druhé příponě souboru. Jinými slovy možná budete muset použít index.html nebo index.htm. Pokud si nejste jisti, zeptejte se svého poskytovatele hostingu nebo výrobce softwaru webového serveru.

Stále nemůžete otevřít soubor?

Soubory HTML a HTM by se měly poměrně snadno otevírat, protože jsou to pouze textové soubory, které může zobrazit jakýkoli webový prohlížeč. Pokud se váš soubor neotevírá s žádným z výše uvedených programů, je velká šance, že se souborem Hypertext Markup Language ve skutečnosti nezabýváte.

Některé formáty souborů používají přípony souborů, které se velmi podobají HTML / HTM, ale ve skutečnosti nejsou ve stejném formátu. Jedním z hlavních příkladů je přípona souboru HTMLZ používaná pro soubory e-knih ve formátu Zip HTML. V souboru HTMLZ jsou soubory HTML, ale formát celého balíčku je ZIP, který se neotevře ve webovém prohlížeči ani v textovém editoru.

V tomto příkladu byste potřebovali konkrétní prohlížeč souborů HTMLZ, jako je Caliber. Nebo, protože tento formát souboru je ve skutečnosti archiv, můžete jej otevřít pomocí dekompresoru souborů, jako je 7-Zip, po kterém můžete otevřít libovolné jednotlivé soubory HTML pomocí webového prohlížeče nebo některého z výše uvedených prohlížečů / editorů HTML.

TMLANGUAGE je další přípona souboru, kterou lze zaměnit za soubor HTML / HTM. Ve skutečnosti jde o soubory jazykové gramatiky TextMate používané programem TextMate pro macOS.