Už žádný kuličkový bazén, Ikea nabízí tablety všem dětem


Nápad vyřadit slavné dětské hřiště z provozu pochází ze singapurské Ikei. Ačkoli se mnozí domnívají, že jde o tradiční aprílový žert

Ikea Singapur včera na Facebooku zveřejnila zprávu, že své slavné dětské hřiště Småland promění v "press-play-ground" vybavené tablety pro každého. Důvod? Studie ukázaly, že "děti dávají přednost tabletům před fyzickou aktivitou". Je to vtip, nebo realita?

Málo lidí si myslelo, že jde o vtip, už jen proto, že zpráva byla oznámena velmi profesionálním způsobem a doplněna fotografiemi nikoli 1. dubna, ale 31. března. Zkrátka důvěryhodná myšlenka, jak se stát digitálním ve stále digitálnějším světě. Reakce rodičů na sebe nenechala dlouho čekat a přinesla sbor rozhořčených příspěvků. Někteří pohrozili, že od nynějška budou brát své děti na nákupy s sebou, místo aby je nechali napospas obrazovce tabletu. Jiní si mysleli, že by mohlo jít o aprílový žertík, ale pak se přesvědčili, že to není možné, a komentář zněl: "To je ale velké zklamání!!!"

Žert nebo skutečnost?

Seznam komentářů k příspěvku singapurské Ikei má v současné době téměř tisíc reakcí, z nichž naprostá většina je negativní. Někteří jsou také velmi seriózní a výřeční. Třeba ten od terapeuta, který pracuje s dětmi, a který vysvětluje, že v tomto věku potřebují běhat, skákat, hrát si, stýkat se a bavit se. To vše," pokračuje terapeut, "je pro jejich vývoj velmi špatné. A zcela vážně žádá společnost Ikea, aby se zamyslela. Na druhou stranu se najdou tací, kteří okamžitě vycítí vtip a napíší: "Vím, co děláš, Ikeo. Připravujete se na zítřejší apríl?" Zejména reakce společnosti Ikea Singapur na znepokojené rodiče naznačují, že jde o vtip. Zde je příklad pro všechny. Jedna maminka se obává, že pokud budou děti zcela ponořeny do používání tabletů, bude personál Ikea schopen zasáhnout, pokud se zraní? Společnost Ikea odpovídá: "Hej, Serene, náš tým je plně vyškolen a připraven reagovat na všechny typy poranění prstů."