Jak automaticky odstranit historii Google


Google umožňuje automaticky odstranit data, která uchovává o našich zvycích. K tomu stačí změnit jednu z možností v našem profilu

Jednou z věcí, které často děláme pro zachování svého soukromí, je odstranění údajů, které o nás Google shromažďuje. Ať už používáme jen prohlížeč Chrome nebo jednu či více aplikací Google pro chytré telefony se systémy Android a iOS, dat, která o nás společnost Big G shromažďuje, je opravdu hodně. Mnohem více, než si myslíte.

Tato data používá společnost Google k tomu, aby nám poskytovala cílenou reklamu (což je pro Google výhodné) a vysoce personalizované služby (což je výhodné pro nás). Díky tomu je naše online prostředí bezpochyby mnohem komplexnější, jednodušší a intuitivnější, ale za cenu toho, že společnosti Google poskytujeme úctyhodné množství osobních údajů. Pokud se nám to nelíbí, můžeme tyto údaje pravidelně mazat, čímž získáme soukromí, ale ztratíme pohodlí. Mimochodem, již několik měsíců existuje také metoda automatického mazání historie Googlu, která nám umožňuje dobrý kompromis mezi anonymním používáním služeb Googlu (nepohodlným, ale více respektujícím soukromí) a klasickou zkušeností, pohodlnou a plnou personalizovaných funkcí.

Mazání historie Googlu 

Přesněji řečeno, můžeme Googlu říct, aby o nás shromážděná data každých několik měsíců vymazal. Stačí přejít na stránku Moje aktivity a kliknout na možnost "Přejít na webové aktivity a aktivity aplikací". Aktivita na webu a v aplikacích je funkce společnosti Google, která shromažďuje, jak už název napovídá, veškerou naši aktivitu na webu (tj. na různých webech, které navštěvujeme) a mimo web (tj. ve všech aplikacích Google).

Pokud je tato funkce aktivována, máme na výběr ze dvou možností: ručně odstranit data (tj. historii) našich aktivit nebo kliknout na "Zvolit automatické odstranění". Na této kartě zase můžeme zvolit "Uchovávat, dokud data nevymažu ručně" (tj. nic se nezmění: musíme je vymazat sami), "Uchovávat po dobu 18 měsíců" a "Uchovávat po dobu 3 měsíců". Po výběru volby musíme kliknout na "Další".

Pokud jsme zvolili 3 nebo 18 měsíců, Google nám zobrazí seznam dat, která se chystá odstranit (tj. ta, která byla shromážděna před více než 3 nebo 18 měsíci). Pokud souhlasíme, stiskneme tlačítko "Potvrdit". Tato možnost platí i pro budoucnost: data starší než 3 nebo 18 měsíců budou mazána každý den, v závislosti na našich preferencích.