Nové tablety Huawei bez Androidu dorazí 2. června


Začíná to v Číně, ale je to jen testovací území: Huawei uvádí na trh první zařízení bez Androidu a s HarmonyOS 2.0 pro širokou veřejnost.

Do příchodu tabletů Huawei zbývá necelý měsíc. Potvrzuje to čínská zpráva, která oznamuje, že 2. června budou představeny dva nové modely MatePad 2 a Pro 2. Je tu jeden nezanedbatelný detail, který činí tablety společnosti ještě zajímavějšími: nebudou mít operační systém Android.

Na začátku června nebudou představeny pouze dva tablety čínské společnosti, ale také dvoje chytré hodinky, které mají stejný osud. Společnost Huawei se rozhodla pro zásadní změnu směru a uvedla na trh verzi 2.0 svého vlastního operačního systému HarmonyOS. Ačkoli se ve zprávě jedná pouze o fámu, nastal čas vidět aktualizaci operačního systému v akci a podle prezidenta Consumer Business Group Wanga Chenglua na nedávné keynote na TEDx se očekává, že bude debutovat příští měsíc na mnoha chytrých telefonech značky.

MatePad 2 a Pro 2, dva tablety bez Androidu

Rozloučení se systémem Android a nativní instalace na tabletech MatePad 2 a Pro 2 bude skutečným testovacím místem pro systém HarmonyOS 2.0 a zároveň čekáním na stabilní distribuci, která jej přinese do mnoha dalších produktů vydaných v posledním období. Oba tablety budou vybaveny zejména upravenou verzí systému HarmonyOS 2.0, která zajistí optimální výkon na těchto typech zařízení.

Pokud jde o technické specifikace, nové modely vydané společností Huawei budou mít 12,2palcový, resp. 12,9palcový displej, oba se 120Hz obnovovací frekvencí. Co se týče procesoru, jediné dostupné, ale zatím nepotvrzené informace se týkají modelu Pro 2, který by měl být vybaven Kirinem 9000.

Podrobnější informace, opět o verzi s větším displejem, se týkají baterie; certifikace hovoří o kabelovém nabíjení s výkonem 40 W a bezdrátovém nabíjení s výkonem 27 W. A v neposlední řadě také připojení 5G, které bude pravděpodobně podporovat jak MatePad 2, tak jeho větší bratříček Pro 2.


Tablety a chytré hodinky, provozní testy pro HarmonyOS 2.0

Stejně jako oba tablety, i chytré hodinky budou dodávány s předinstalovaným systémem HarmonyOS. Modely Huawei Watch 3 a Watch 3 Pro budou mít odlišné uživatelské rozhraní, přizpůsobené malým nositelným zařízením společnosti. Obě zařízení by se měla spolehnout na používání eSIM, přinejmenším v Číně, i když se budou muset vypořádat s méně výkonnou baterií než řada Watch GT.


HarmonyOS, plány společnosti Huawei s jejím operačním systémem

Více než 300 milionů zařízení bude do konce roku 2021 používat HarmonyOS, nebo alespoň takovou budoucnost svého vlastního operačního systému společnost očekává. Silným impulsem pro vzestup tohoto operačního systému by mohlo být uvedení řady chytrých telefonů P50, na kterou fanoušci značky netrpělivě čekají, ale v kalendáři si zatím místo nenašla, i když se očekává v polovině letošního roku.