Soubor XLTM (co to je a jak jeden otevřít)

Soubor s příponou XLTM je soubor šablony Excel Open XML Macro-Enabled vytvořený programem Microsoft Excel. Používají se k vytváření podobně formátovaných souborů XLSM.

Soubory v tomto formátu jsou podobné formátu XLTX aplikace Microsoft Excel v tom, že obsahují data a formátování, kromě toho, že se také používají k vytváření tabulkových souborů, které mohou spouštět makra, zatímco soubory XLTX se používají k vytváření jiných než tabulkových souborů XLSX bez maker.

Nezaměňujte formát XLTM se soubory, které mají podobnou příponu, ale nejedná se o tabulkové soubory, jako jsou soubory XLMV, XTL, XTG, XTM a XLF.


Jak otevřít soubor XLTM

Soubory XLTM lze otevírat, upravovat a ukládat zpět do stejného formátu pomocí aplikace Microsoft Excel, ale pouze pokud je to verze 2007 nebo novější. Pokud používáte starší verzi aplikace Excel, můžete stále pracovat se souborem XLTM, ale budete si muset nainstalovat bezplatnou sadu Microsoft Office Compatibility Pack.

Pokud vše, co musíte udělat, je otevřít soubor XLTM a neupravovat jej ani nespouštět žádná makra, stačí použít bezplatný nástroj Microsoft Excel Viewer.

Mezi bezplatné alternativy aplikace Excel, které mohou otevřít soubor XLTM, patří WPS Office Spreadsheets, LibreOffice Calc, OpenOffice Calc a SoftMaker Office's PlanMaker. V těchto programech můžete také upravit soubor XLTM, ale když ho chcete uložit, možná budete muset zvolit jiný formát, pokud nepodporuje ukládání zpět do XLTM.

Tabulky Google vám umožňují nahrávat soubory XLTM, abyste si mohli prohlížet a dokonce provádět změny v buňkách, a to vše ve webovém prohlížeči. Po dokončení si můžete soubor také stáhnout, ale ne zpět do stejného formátu. XLSX, ODS, PDF, HTML, CSV a TSV jsou podporované formáty exportu.

Jak jste si již možná všimli, existuje několik různých formátů souborů, které Excel používá pro různé účely (např. XLA, XLB, XLC, XLL, XLK). Pokud se zdá, že se váš soubor XLTM neotvírá správně, můžete znovu zkontrolovat, zda správně čtete příponu souboru a nezaměňujete jej s jiným typem souboru.

Pokud zjistíte, že se aplikace ve vašem počítači pokouší otevřít soubor XLTM, ale jedná se o nesprávnou aplikaci, nebo pokud chcete, aby soubory XLTM otevíral jiný nainstalovaný program, změňte výchozí program pro konkrétní příponu souboru v systému Windows.

Jak převést soubor XLTM

Pokud máte nainstalovaný Excel, můžete převést soubor XLTM do mnoha různých formátů otevřením souboru a následným použitím Soubor > Uložit jako Jídelní lístek. XLTM můžete převést na XLSX, XLSM, XLS, CSV, PDF a mnoho dalších formátů dokumentů.

Ostatní výše uvedené otvírače XLTM mohou také převést soubor XLTM, pravděpodobně do stejných nebo podobných formátů, které jsme právě zmínili.

Bezplatný převaděč dokumentů může také uložit soubor XLTM do nového formátu. Náš oblíbený pro tento typ souboru je FileZigZag, protože běží zcela ve webovém prohlížeči, což znamená, že nemusíte stahovat a instalovat žádné programy. FileZigZag převádí soubory XLTM do formátu PDF, TXT, HTML, CSV, ODS, OTS, SDC, VOR a několika dalších formátů.