Soubor PBM (co to je a jak jej otevřít)

Soubor s příponou PBM je s největší pravděpodobností soubor Portable Bitmap Image.

Tyto soubory jsou textové, černobílé obrazové soubory, které obsahují buď 1 pro černý pixel, nebo 0 pro bílý pixel.

PBM není zdaleka tak běžný formát jako PNG, JPG, GIF a další formáty obrázků, o kterých jste pravděpodobně slyšeli.

PBM je také zkratka pro jiné výrazy související s technologiemi, ale žádný z nich nesouvisí s formáty souborů uvedenými na této stránce. Některé příklady zahrnují správce spouštění oddílů, přenosnou bitovou mapu a veřejnou záložku.


Jak otevřít soubor PBM

Soubory PBM lze otevírat pomocí Inkscape, XnView, Adobe Photoshop, Netpbm, ACD Systems Canvas X, Corel PaintShop Pro a pravděpodobně i některých dalších populárních fotografických a grafických nástrojů.

Vzhledem k tomu, že soubory PBM jsou založeny na textu a obsahují převážně pouze jedničky a nuly, můžete k otevření souboru PBM použít také libovolný textový editor, například Notepad ++, Poznámkový blok ve Windows nebo textový editor z tohoto seznamu. Ve spodní části této stránky máme příklad velmi základního souboru PBM.

Pokud zjistíte, že aplikace ve vašem počítači ve výchozím nastavení otevírá soubory PBM, ale chcete je otevřít jiným nainstalovaným programem, můžete vždy změnit výchozí program pro konkrétní příponu souboru.

Jak převést soubor PBM

Nejjednodušší způsob, jak převést soubor PBM na formát PNG, JPG, BMP nebo jiný formát obrázku, je použít bezplatný převaděč souborů. Dva z našich oblíbených jsou online převaděče FileZigZag a Convertio.

Dalším způsobem, jak převést soubor PBM, je otevřít jej v jednom z prohlížečů / editorů PBM, které jsme zmínili o několik odstavců výše, například Inkscape, a poté je uložit do formátu PDF, SVG nebo do jiného podobného formátu.


Příklad souboru PBM

Když otevřete soubor PBM v textovém editoru, zdá se, že to není nic jiného než text - možná pár kódů a nějaké poznámky, ale určitě spousta 1 s a 0 s.

Zde je velmi jednoduchý příklad obrázku PBM, který by při pohledu na obrázek vypadal jako písmeno J:

P1
# Písmeno „J“
6 10
0 0 0 0 1 0
0 0 0 0 1 0
0 0 0 0 1 0
0 0 0 0 1 0
0 0 0 0 1 0
0 0 0 0 1 0
1 0 0 0 1 0
0 1 1 1 0 0
0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0

Pokud se podíváte pozorně, za předpokladu, že stránka, kterou právě čtete, nerozkládá čísla, která vidíte výše, můžete skutečně vidět písmeno „J“ reprezentované jako 1 s.

Většina obrazových souborů takto nefunguje, ale soubory PBM ano a jsou určitě zajímavým způsobem, jak vytvářet obrázky.


Více informací o formátu souboru PBM

Soubory PBM používá projekt Netpbm a jsou podobné formátu Portable Pixmap Format (PPM) a Portable Graymap Format (.PGM). Souhrnně se tyto formáty souborů někdy nazývají Portable Anymap Format (.PNM).

Portable Arbitrary Map (.PAM) je rozšíření těchto formátů.

Další informace o formátu Netpbm si můžete přečíst na stránkách Netbpm a Wikipedia.

Stále nemůžete soubor otevřít?

Některé formáty souborů používají příponu souboru, která vypadá podobně jako .PBM, ale to neznamená, že mají něco společného. Pokud se váš soubor neotevře s výše uvedenými programy, pravděpodobně to znamená, že nemáte co do činění se souborem PBM, což znamená, že budete muset hledat způsob, jak soubor otevřít, jinde.

Několik dobrých příkladů toho, jak snadné je zamíchat přípony souborů, je vidět, když vezmete v úvahu tyto: PBP (PSP Firmware Update), PBN (Portable Bridge Notation), PDB a PBD (EaseUS Todo Backup). Každá přípona patří do samostatného formátu, takže každý z těchto souborů potřebuje jiný program, aby ji mohl otevřít / upravit / převést.