Soubor ORF (co to je a jak jej otevřít)

Soubor s příponou ORF je soubor Olympus Raw Image, který ukládá nezpracovaná obrazová data z digitálních fotoaparátů Olympus. Nejsou určeny k prohlížení v této nezpracované podobě, ale místo toho je upravují a zpracovávají do běžnějšího formátu, jako je TIFF nebo JPEG.

Fotografové používají soubor ORF k vývoji obrazu pomocí zpracovatelského softwaru a upravují například expozici, kontrast a vyvážení bílé. Pokud však fotoaparát fotografuje v režimu „RAW + JPEG“, vytvoří soubor ORF i verzi JPEG, aby jej bylo možné snadno prohlížet, tisknout atd.

Pro srovnání, soubor ORF obsahuje 12, 14 nebo více bitů na pixel na kanál obrazu, zatímco JPEG má pouze 8.

ORF je také název filtru nevyžádané pošty pro Microsoft Exchange Server vyvinutý společností Vamsoft. Nemá to však nic společného s tímto formátem souboru a neotevře ani nepřevede soubor ORF.


Jak otevřít soubor ORF

Nejlepším řešením pro otevření souborů ORF je použití Olympus Workspace, bezplatného programu od společnosti Olympus, který je k dispozici majitelům jejich fotoaparátů. Funguje na Windows i Mac.

Než získáte Olympus Workspace, musíte na stránce pro stahování zadat sériové číslo zařízení. Na této stránce je obrázek, který ukazuje, jak najít toto číslo ve fotoaparátu.

Olympus Master funguje také, ale s fotoaparáty byl dodáván až do roku 2009, takže funguje pouze se soubory ORF, které byly vytvořeny s těmito konkrétními fotoaparáty. Olympus ib je podobný program, který nahradil Olympus Master; funguje nejen se staršími, ale také s novějšími digitálními fotoaparáty Olympus.

Dalším softwarem Olympus, který otevírá snímky ORF, je Olympus Studio, ale pouze pro fotoaparáty E-1 až E-5. O kopii můžete požádat e-mailem společnosti Olympus.

Soubory ORF lze také otevírat bez softwaru Olympus, například pomocí Able RAWer, Adobe Photoshop, Corel AfterShot a pravděpodobně dalších populárních fotografických a grafických nástrojů. Výchozí prohlížeč fotografií v systému Windows by měl být schopen otevřít také soubory ORF, ale může vyžadovat sadu Microsoft Camera Codec Pack.

Protože existuje několik programů, které mohou otevřít soubory ORF, můžete mít v počítači více než jeden. Pokud zjistíte, že se soubor ORF otevírá s programem, s nímž byste jej raději nepoužívali, můžete snadno změnit výchozí program, který otevírá soubory ORF.

Jak převést soubor ORF

Stáhněte si zdarma Olympus Workspace, pokud potřebujete převést soubor ORF na JPEG nebo TIFF.

Soubor ORF můžete také převést online pomocí webu, jako je Zamzar, který podporuje ukládání souboru do formátu JPG, PNG, TGA, TIFF, BMP, souboru Adobe Illustrator (AI) a dalších formátů.

Aplikaci Adobe DNG Converter můžete použít k převodu souboru ORF na DNG v počítači se systémem Windows nebo Mac.


Stále nemůžete otevřít svůj soubor?

První věcí, kterou byste měli udělat, pokud se váš soubor neotevírá s výše uvedenými programy, je dvakrát zkontrolovat příponu souboru. Některé formáty souborů používají příponu souboru, která je velmi podobná souboru „ORF“, ale to neznamená, že mají něco společného nebo že mohou pracovat se stejnými softwarovými programy.

Například soubory OFR lze snadno zaměnit s obrázky ORF, ale ve skutečnosti jsou to soubory OptimFRONG Audio, které fungují pouze s několika programy souvisejícími se zvukem, jako je Winamp (s pluginem OptimFROG).

Váš soubor může být místo toho soubor ORA, soubor WRF nebo dokonce soubor databázového schématu RadiantOne VDS s příponou ORX, která se otevírá pomocí RadiantOne FID.

Soubor zprávy ORF může znít, jako by měl něco společného se souborem obrázku ORF, ale není. Soubory ORF Report končí příponou PPR a jsou vytvářeny spamovým filtrem Vamsoft ORF.

Soubory ERF jsou podobné; jsou to obrazové soubory vytvořené fotoaparáty Epson.

Ve všech těchto případech a pravděpodobně i v mnoha dalších nemá soubor nic společného se snímky ORF používanými fotoaparáty Olympus. Zkontrolujte, zda přípona souboru na konci souboru skutečně zní „.ORF“. Je pravděpodobné, že pokud jej nemůžete otevřít pomocí některého z výše uvedených prohlížečů obrázků nebo převaděčů, ve skutečnosti nemáte co do činění se souborem Olympus Raw Image.