Soubor CAB (co to je a jak jej otevřít)

Soubor s příponou .CAB je soubor Windows Cabinet (dříve se jim říkalo diamantové soubory). Jsou to komprimované soubory, které ukládají data související s různými instalacemi systému Windows, které mohou zahrnovat ovladače zařízení nebo systémové soubory.

Funkce Pack and Go programu Microsoft Publisher umožňuje vytváření souborů CAB, které končí příponou PUZ. V něm je vše obsaženo v dokumentu ve stejném archivním formátu jako CAB, takže s nimi lze zacházet stejně jako se soubory CAB.

Instalační program InstallShield vytváří také soubory s příponou CAB, ale nesouvisí s formátem souboru Windows Cabinet.

Některá zařízení mohou k ukládání souborů firmwaru používat příponu souboru CAB.


Jak otevírat soubory CAB

Otevřením souboru Windows Cabinet ve Windows se soubor automaticky spustí jako archiv, abyste viděli, co je uvnitř. Windows s ní v zásadě zachází jako se složkou a děje se tak automaticky; není nutné stahovat otvírač CAB pro Windows.

Soubory CAB však můžete také otevřít nebo extrahovat pomocí nástroje pro dekompresi souborů. Pokud se vydáte touto cestou, budete moci otevřít soubory CAB v jiných operačních systémech, jako jsou macOS nebo Linux. Několik bezplatných extraktorů souborů, které pracují se soubory CAB, zahrnují 7-Zip, PeaZip, WinZip, IZArc, The Unarchiver a cabextract.

Pokud máte soubor PUZ, který pochází od Microsoft Publisher, můžete jej otevřít pomocí kteréhokoli z výše zmíněných extraktorů souborů. Pokud tyto programy nerozpoznávají příponu souboru PUZ, nejprve otevřete software pro rozbalení souborů a poté vyhledejte soubor PUZ nebo změňte příponu souboru .PUZ na .CAB a zkuste to znovu.

Soubory InstallShield CAB nejsou stejné jako soubory Windows Cabinet, ale lze je extrahovat pomocí unshield.

Instalace souborů CAB ve Windows

Pokud máte offline stažený aktualizační soubor systému Windows ve formátu CAB, můžete jej nainstalovat také jiným způsobem prostřednictvím zvýšeného příkazového řádku. Zadejte tento příkaz a nahraďte cestu k souboru CAB cestou k té, kterou používáte:

dism / online / add-package /packagepath:"C:filescabname.cab "

Netlačte vstoupit dokud nenapíšete celý příkaz. Bez ohledu na jakékoli přerušení příkazu, které vidíte výše, zahrňte pouze mezery, dokud nedosáhnete samého konce.

K instalaci jazykových balíčků byste neměli používat příkaz DISM, ale místo toho nástroj lpksetup.exe, například:

  1. Otevřete dialogové okno Spustit pomocí Win + R klávesová zkratka.

  2. vstoupit lpksetup (první písmeno je malé písmeno L).

  3. vybrat Nainstalujte jazyky zobrazení.

  4. Vybrat Procházet vyhledejte a vyberte soubor CAB.

  5. vybrat další.

  6. Počkejte, až se celý proces dokončí. Může to chvíli trvat.

  7. Obrazovku Instalace jazyků zobrazení můžete zavřít, když bude Průběh říkat „Dokončeno“.

Chcete-li přepnout na nový jazyk v systému Windows 10, otevřete Nastavení a potom přejděte na Čas a jazyk, pak zvolte Region a jazyk záložka vlevo. Ve starších verzích systému Windows ano řídicí panel > Hodiny, jazyk a oblast > Jazyk. Nakonec vyberte jazyk, který chcete použít, a postupujte podle zobrazených pokynů, pokud existují.


Jak převést soubor CAB

Neexistují žádné programy pro převádění souborů, o kterých víme, že mohou provádět čistou konverzi CAB na MSI. Můžete však najít pomoc od ostatních uživatelů InstallShield v komunitě Flexera.

Soubory WSP jsou soubory balíčku SharePoint Solution Package používané službou Microsoft SharePoint a komprimované ve formátu CAB. Soubor WSP můžete přejmenovat na CAB a otevřít jej jako soubor Windows Cabinet.

CAB můžete převést na EXE pomocí IExpress Wizard, nástroje obsaženého ve Windows. Otevřete dialogové okno Spustit pomocí Win + R klávesovou zkratku a poté zadejte IExpress.

Pokud potřebujete převést CAB na KDZ, abyste získali soubor s firmwarem pro Android ve správném formátu, postupujte podle pokynů na BOYCRACKED.


Více informací o formátu CAB

Windows může komprimovat soubor CAB pomocí DEFLATE (jako většina souborů ZIP), Quantum nebo LZX, protože formát podporuje všechny tři kompresní algoritmy.

Každý archiv CAB je komprimován jako celek místo každého souboru zvlášť. Archiv CAB pojme až 65,535 XNUMX složek CAB a tyto složky mohou obsahovat stejný počet souborů.

Když instalační program skutečně používá soubor CAB, soubory v něm obsažené se extrahují podle potřeby a v pořadí, v jakém jsou uloženy v souboru CAB.

Z velkého souboru lze vytvořit několik souborů CAB, pokud do dalšího souboru CAB nepřesáhne více než 15 souborů. To znamená, že v jednom souboru CAB můžete mít až 15 souborů, které se rozprostírají do dalšího souboru CAB v řadě, a ten může mít až 15 souborů.

Soubory CAB jsou rozpoznány prvními čtyřmi bajty. Pokud otevřete soubor CAB jako textový soubor pomocí textového editoru, uvidíte jako první čtyři písmena „MSCF“.

Soubor CAB můžete vytvořit pomocí makecab.exe, který je součástí systému Windows. Spuštění takového příkazu v příkazovém řádku by soubor zkomprimovalo do archivu CAB:

makecab.exe C: files program.jpg C: files program.cab

Další informace o formátu souboru Windows Cabinet si můžete přečíst na stránkách Microsoft Windows Dev Center a Microsoft Cabinet Format.

Můžete mazat soubory CAB?

Může být lákavé odstranit soubory CAB z počítače, když je v jedné složce uvidíte desítky nebo dokonce stovky. Před rozhodnutím je nesmírně důležité pochopit, kde jsou soubory CAB a zda jsou důležité.

Například soubory CAB ve složce system32 by měly být uchovávány bez ohledu na to, co se děje. Pokus o dešifrování toho, co je zde důležité, může být opravdu matoucí a nesprávné rozhodnutí by mohlo později způsobit problémy, protože Windows možná potřebují soubor CAB, který jste odstranili, aby opravili poškozený soubor.

Soubory CAB, které souvisejí s iTunes, DirectX nebo jiným programem třetích stran, však lze pravděpodobně bezpečně odstranit, aniž by došlo k poškození systému, ale mohou způsobit, že program přestane fungovat nebo zabrání spuštění určitých úkolů. Pokud program po odstranění souborů CAB přestane fungovat, jednoduše jej opravte nebo znovu nainstalujte, ale je pravděpodobné, že tyto druhy souborů CAB jsou pouze dočasné.

Vzhledem k povaze toho, co jsou soubory CAB, je běžné je vidět v instalačních souborech programu. Například instalační program Microsoft Office obsahuje několik souborů CAB, z nichž některé jsou docela velké. Pokud by byly odstraněny, poškodilo by to instalační program a tyto instalační soubory byste nemohli použít k instalaci MS Office.

Některý software vypíše soubory cab_xxxx do složky C: Windows Temp při instalaci aktualizací nebo při provádění jiných úkolů souvisejících se systémem. Je zcela bezpečné odebrat soubory CAB z tohoto umístění, pokud váš počítač aktivně neaktualizuje nebo neinstaluje software (protože by se v té době mohly používat).

Pokud nemůžete odstranit soubory CAB, protože se stále regenerují (např. Složka C: Windows Logs CBS stále vytváří soubory LOG a CAB), zkuste tam odstranit nejstarší soubor LOG (nebo všechny) a poté odebrat každý soubor CAB z C: Windows Temp .