Soubor AZW (co to je a jak jej otevřít)

Soubor s příponou AZW je soubor formátu KBook eBook Format, což je ve skutečnosti jen soubor eBook MobiPocket, který byl (obvykle) chráněn pomocí DRM a přejmenován z MOBI nebo PRC.

Soubory AZW se používají na čtecích zařízeních elektronických knih Amazon Kindle, takže tento typ souboru pravděpodobně uvidíte, když stahujete elektronické knihy z internetu nebo přenášíte knihy Kindle do počítače.

Tyto typy souborů elektronických knih mohou ukládat věci, jako jsou záložky, poznámky, pozice posledního čtení, čísla stránek, která odpovídají fyzické verzi knihy, a další.

Novější zařízení Kindle používají pro elektronické knihy formát KF8.


Jak otevřít soubor AZW

Stažený soubor AZW lze otevřít pomocí bezplatného programu Calibre pro Windows, Mac a Linux a bezplatného prohlížeče Kindle Preview od Amazonu.

Služba Odeslat na Kindle e-mailem od Amazonu vám umožňuje otevírat soubory AZW (a další formáty e-knih) na vašich zařízeních Kindle a číst aplikace tak, že je nejprve připojíte k e-mailu a poté odešlete na svůj účet Amazon. Jedná se o snadný způsob čtení knih AZW na vašem zařízení Kindle a čtení aplikace po jejich stažení.

Jakmile je soubor AZW ve vašem účtu Amazon, lze jej samozřejmě otevřít pomocí čtecího zařízení eBook Amazon Kindle. Otevření souboru AZW bez Kindle je možné prostřednictvím bezplatného Amazon Kindle Cloud Reader, který funguje z libovolného webového prohlížeče na jakékoli platformě.

Amazon navíc nabízí bezplatné aplikace pro čtení Kindle pro počítače se systémy Windows a Mac, stejně jako nejoblíbenější tablety a smartphony. Například program Windows může otevřít soubory AZW, které jsou ve vašem počítači, i když nejsou ve vašem účtu Amazon.

Amazon Kindle také nativně podporuje různé formáty obrázků a souborů elektronických knih. Které formáty, které nepodporují AZW, závisí na tom, jaký Kindle máte (Kindle, Kindle Fire, Kindle Paperwhite, Kindle Touch, Kindle Keyboard atd.). Další informace najdete na příslušné stránce nápovědy pro váš Kindle na Amazon Kindle Support nebo v příručce k vašemu zařízení.

Jak převést soubor AZW

Nejjednodušší způsob, jak převést soubor AZW do jiného formátu eBook (nebo převést jiný formát do AZW), je nainstalovat Caliber. Podporuje nejen populární formáty jako EPUB, MOBI, PDF, AZW3 a DOCX, ale také PDB, RTF, SNB, LIT a další.

Uvědomte si však, že většina souborů AZW je chráněna proti kopírování pomocí DRM společnosti Amazon, což znamená, že Caliber je nebude moci otevřít ani převést. Existují způsoby, jak odstranit ochranu DRM ze souborů AZW, ale vzhledem k právním (v závislosti na tom, kde žijete) a etickým problémům souvisejícím s odstraněním DRM, není vhodné propojit vás přímo s žádnou z těchto metod.

Existují také některé softwarové programy pro bezplatnou konverzi souborů a online služby, které můžete použít k převodu souboru AZW do jiného formátu. Zamzar je náš oblíbený bezplatný převodník AZW, protože pracuje ve webovém prohlížeči, je velmi snadno použitelný a srozumitelný a podporuje převod do mnoha různých formátů elektronických knih.

Obvykle nemůžete změnit příponu souboru (například příponu AZW) na příponu, kterou váš počítač rozpozná a očekáváte, že nově přejmenovaný soubor bude použitelný. Skutečný převod formátu souboru pomocí jedné z výše popsaných metod musí proběhnout ve většině případů. Soubory AZW, které nejsou chráněny pomocí DRM, však mohou být přejmenovány na .mobi nebo .prc a použity všude tam, kde jsou podporovány soubory MOBI a PRC.


Leave a Comment