Co jsou torrenty a jak fungují?

Torrenty jsou metoda distribuce souborů přes internet. Fungují přes protokol BitTorrent, aby usnadnili sdílení souborů typu peer-to-peer (P2P).

Torrentové sdílení souborů má oproti tradičnímu sdílení souborů řadu výhod. K odesílání souborů mnoha lidem najednou není nutné drahé serverové vybavení a sítě s nízkou šířkou pásma (pomalé) mohou stejně snadno stahovat velké soubory dat.

Nejběžnějším způsobem použití torrentů je speciální soubor, který používá příponu souboru .TORRENT. V souboru jsou pokyny, jak sdílet konkrétní data s ostatními lidmi.

Soubor Ubuntu TORRENT otevřený v programu Poznámkový blok ++.


Torrenty mohou být nebezpečné

Než se dozvíme více o tom, jak torrenty fungují, je velmi důležité si uvědomit, že také představují větší riziko oproti jiným formám sdílení souborů. Je mnohem pravděpodobnější, že narazíte na soubory chráněné autorskými právy a malware, a navíc je často těžké najít důvěryhodné zdroje.

Torrenty jsou pro mnoho lidí velmi oblíbeným způsobem stahování a sdílení souborů, včetně legitimních podniků a vašeho každodenního uživatele internetu. Torrenty nejsou ve své podstatě nelegální k použití nebo vytváření, ale je důležité si uvědomit, že pokud nevíte, kde hledat, je příliš snadné se zapojit do škodlivých nebo nelegálních aktivit.

Netrvá dlouho najít torrentovou stránku, která vám pomůže stáhnout film, který ještě není ani v kinech, ani software, který by za normálních okolností stál peníze. Ilegální sdílení hudby, knih a dalších dat je v komunitě BitTorrent až příliš běžné a připojení malwaru k souborům je snadné.

Pokud máte zájem používat torrenty ke sdílení vlastních souborů bez autorských práv nebo ke stahování velkých souborů od jiných lidí, zůstaňte v bezpečí s antivirovým programem a stahujte pouze torrenty, o kterých víte, že jsou legální.

Jak jsou torrenty jedinečné

Torrenty jsou jako jiné formy stahování do počítače. Způsob, jakým soubory získáte, však není tak přímočarý a sdílení vlastních dat je mnohem jednodušší.

Zde je příklad toho, jak tradiční sdílení souborů funguje přes protokol HTTP:

 1. Navštivte webovou stránku v prohlížeči.
 2. Proces stahování zahájíte kliknutím na odkaz pro stažení.
 3. Uložte soubor do počítače.

Soubor, který jste stáhli, byl na serveru, pravděpodobně špičkovém se spoustou místa na disku a dalšími systémovými prostředky, který má sloužit tisícům nebo milionům lidí najednou. Soubor o tom existuje pouze jeden serversi jej může stáhnout kdokoli s přístupem.

Torrenty fungují trochu jinak. Zatímco se váš webový prohlížeč připojuje k webům pomocí protokolu HTTP, torrenty používají BitTorrent, takže je místo toho potřeba program, který může komunikovat přes BitTorrent:

 1. Otevřete torrentový program.
 2. Otevřete soubor TORRENT a zahajte proces stahování.
 3. Uložte soubor do počítače.

V tomto scénáři mohou existovat data, která stahujete prostřednictvím torrentu na stovkách serverů najednou, ale tyto servery jsou téměř vždy standardní osobní počítač v domácnosti, stejně jako ten váš. Pokročilý hardware není vyžadován a účastníkem tohoto typu výměny souborů se může stát kdokoli. Ve skutečnosti může každý, kdo si stáhne i jen část souboru, nyní pracovat jako svůj vlastní torrentový server.


Jak fungují torrenty

To vše může znít trochu matoucí, ale myšlenka je ve skutečnosti docela jednoduchá. Torrenty, jak jste četli výše, se spoléhají na síť typu peer-to-peer. To jen znamená, že k torrentovým datům, ať už jsou jakákoli, lze přistupovat z více než jednoho serveru najednou. Kdokoli si stáhne torrent, dostane ho na kusy z ostatních serverů.

Představte si například, že bych vytvořil torrent pro sdílení mnou vytvořeného programu. Povolím torrent a sdílím soubor online. Stahují jej desítky lidí a vy jste jedním z nich. Váš torrentový program vybere a vybere, ze kterého serveru má soubor převzít, podle toho, kdo jej aktuálně sdílí a které servery mají část souboru, kterou aktuálně potřebujete.

V tradičním nastavení sdílení souborů, které používá souborový server, by sdílení 200 MB programu 1,000 XNUMX lidem rychle vyčerpalo veškerou moji šířku pásma nahrávání, zvláště pokud všichni požadovali soubor najednou. Torrenty tento problém eliminují tím, že nechávají klienty škrábat jen trochu dat ode mě, trochu od jiného uživatele atd., Dokud si nestáhnou celý soubor.

Jakmile si celý soubor stáhne více než jedna osoba, původní sdílející může jej přestat distribuovat, aniž by to ovlivnilo kohokoli jiného. Soubor zůstane k dispozici všem ostatním uživatelům tohoto torrentu z důvodu decentralizovaného P2P základu BitTorrentu.


Jak jsou torrenty distribuovány

Jakmile je torrent vytvořen, tvůrce může sdílet jednu ze dvou věcí: soubor .TORRENT nebo hash torrentu, který se často nazývá magnetický odkaz.

Odkaz na magnet je jednoduchý způsob, jak identifikovat torrent v síti BitTorrent, aniž byste se museli zabývat souborem TORRENT. Je jedinečný pro tento konkrétní torrent, takže i když je odkaz jen řetězec znaků, je stejně dobrý jako mít soubor.

Odkazy na magnet a soubory TORRENT jsou často uvedeny v rejstřících torrentů, což jsou weby vytvořené speciálně pro sdílení torrentů. Můžete také sdílet informace o torrentech prostřednictvím e-mailu, textu atd.

Jelikož odkazy na magnet a soubory TORRENT jsou pouze pokyny pro klienta BitTorrent, aby pochopili, jak získat data, jejich sdílení je rychlé a snadné.

Společné podmínky pro Torrent

Tady je několik užitečných výrazů, které byste měli vědět, pokud plánujete používat torrenty:

 • semeno: Nasazení torrentu znamená jeho sdílení. Počet semen torrentu je počet lidí sdílejících celý soubor. Nulová semena znamenají, že nikdo nemůže stáhnout celý soubor.
 • Peer: Peer je někdo, kdo stahuje soubor ze secí stroje, ale kdo ještě nemá celý soubor.
 • Pijavice: Pijavice stahují více než nahrávají. Po stažení celého souboru může leecher místo toho nahrát vůbec nic.
 • Roj: Skupina lidí stahujících a sdílejících stejný torrent.
 • Tracker: Server, který sleduje všechny připojené uživatele a pomáhá jim najít se navzájem.
 • zákazník: Program nebo webová služba používaná souborem torrentu nebo magnetickým odkazem k pochopení způsobu stahování nebo nahrávání souborů.