Co jsou doplňky VST?

Pluginy Virtual Studio Technology (VST) používají jak amatérští, tak profesionální zvukoví inženýři a umělci k vylepšení svých zvukových projektů. Plugin je typ softwaru, který funguje uvnitř jiného softwaru. Místo toho, abyste pracovali samostatně, zapojte jej do něčeho jiného.

V případě pluginů VST jsou navrženy tak, aby fungovaly v aplikacích typu digitální zvukové pracovní stanice (DAW), které můžete použít k vytváření hudby v domácím i profesionálním studiu.

Zatímco všechny pluginy VST jsou navrženy pro použití s ​​aplikacemi DAW, různé typy pluginů VST mají různé účely. Pluginy nástrojů VST vám umožňují vložit do zvukového záznamu obrovskou škálu virtuálních nástrojů, aniž byste měli přístup k fyzickým verzím těchto nástrojů, a doplňky VST efektů vám umožňují měnit zvuky novými a vzrušujícími způsoby.

Při společném použití vám různé typy pluginů VST pomohou vytvořit výrazně působivější finální produkt.

lechatnoir / E + / Getty


K čemu slouží pluginy VST?

Původní metoda nahrávání a mixování vyžadovala fyzické nástroje a fyzický hardware k dosažení efektů, jako je komprese a reverb. Zařízení potřebné pro tento typ práce je neúnosně drahé a zabírá spoustu místa.

Technologie Virtual Studio byla vyvinuta, aby nahradila nebo doplnila fyzické vybavení. Místo toho, abyste investovali spoustu peněz do nástrojů, syntezátorů, efektového hardwaru a dalších drahých zařízení, můžete použít pluginy VST, které jsou schopné vykonávat stejné základní funkce.

Ve skutečnosti můžete vytvořit celou skladbu od nuly pomocí pluginů VST a DAW podle vašeho výběru, aniž byste se vůbec dotkli fyzického nástroje.

Typy pluginů VST

Pluginy VST se obvykle dělí do tří hlavních kategorií:

  • VST nástroje: Tyto pluginy jsou schopné generovat zvuk, který zní, jako by byl vytvořen syntetizátorem nebo tradičnějším nástrojem, jako je klavír nebo kytara. Mnoho pluginů VSTi je navrženo tak, aby zněly a vypadají jako populární hardwarové syntezátory, z nichž mnohé jsou neúměrně drahé nebo již nejsou k dispozici.
  • VST efekty: Tyto doplňky berou zvuk a upravují ho různými způsoby. Nemohou sami vytvářet nový zvuk, ale mohou přidat reverb a další efekty. Tato kategorie také zahrnuje pluginy, které poskytují různé typy vizuální zpětné vazby.
  • VST MIDI efekty: Tyto doplňky jsou navrženy speciálně pro práci s údaji MIDI (Musical Instrument Digital Interface), a to buď samostatně, nebo ve shodě s jinými doplňky VST. Pokud jste hudebník, který má zájem o připojení nástroje jako klávesnice k vašemu DAW přes MIDI připojení, je to docela užitečné.

Pluginy nástroje VST

Pluginy nástrojů VST, známé také jako pluginy VSTi, se používají k emulaci různých nástrojů v pracovních stanicích digitálního zvuku. S VSTi můžete emulovat téměř jakýkoli nástroj za mnohem nižší cenu, než jsou náklady na nákup skutečného nástroje.

Výhodou pluginů VSTi je, že vám umožňují v podstatě dělat hudbu od nuly, která zní, jako by byla hrána na nástroji, jako je klavír nebo saxofon, nebo vytvořena pomocí syntetizátoru.

Jednou z nejatraktivnějších věcí na pluginech VSTi je to, že jsou schopné emulovat syntezátory jako Moog Voyager, Yamaha CS-80, Hammond B3 a mnoho dalších. Tyto syntezátory jsou známé svými ikonickými zvuky a jsou tak drahé, že jejich nákup není něco, co by většina lidí dokázala udělat.

Můžete najít spoustu skvělých pluginů VSTi zdarma a dokonce i prémiové pluginy VSTi bývají mnohem dostupnější než fyzický hardware, který mají napodobovat.

Další výhodou používání pluginů VSTi nad fyzickými nástroji a syntezátory je prostor. Pokud nemáte velké studiové místo pro nahrávání hudby, počítač vybavený správnými plug-iny VSTi může účinně sbalit vaši činnost na dostatečně malou velikost, aby se vešla do vaší domácí kanceláře.


VST efekty pluginy

Tam, kde pluginy VSTi vytvářejí zvuk od nuly, pluginy efektů VST tento zvuk berou a mění jej mnoha různými způsoby. Tyto pluginy jsou často modelovány podle skutečných hardware fyzických efektů stejným způsobem, jakým je spousta pluginů VSTi navržena tak, aby zněla jako skutečné nástroje a syntezátory.

Většina DAW přichází s některými vestavěnými funkcemi pro přidávání efektů a jemné doladění mixu, ale pluginy efektů VST ji posunou na další úroveň. Provádějí stejné funkce, jaké zpracovávají drahé, objemné hardwarové zvukové procesory, které byste normálně našli ve studiovém stojanu.

Jakýkoli druh efektu, který můžete použít na zvukovou stopu, lze dosáhnout pomocí pluginu efektů VST. Ať už chcete přidat jednoduchý reverb nebo pan, nebo napodobit zvuky 80. let ve stopě synthwave, můžete to udělat pomocí efektových pluginů.

Doplňky VST Midi

Pluginy VST MIDI jsou jako pluginy efektů, protože nevytvářejí zvuk, ale jsou navrženy pro práci s midi daty. Tyto doplňky mohou zpracovávat MIDI data samostatně, nebo je upravovat a poté předávat dalším zásuvným modulům.

Pluginy VST MIDI mohou provádět relativně základní úkoly, jako je transpozice nebo arpeggiace, ale to je jen špička ledovce.

MIDI je mocný nástroj, ale MIDI skladby založené na grafech mohou pro cvičené ucho znít uměle. Pomocí správného pluginu VST můžete ve skutečnosti zajistit, aby MIDI vstupy zněly přirozeněji a měnit je různými způsoby.

Jak používat VST Pluginy

Technologie Virtual Studio je navržena takovým způsobem, že některé VST mohou fungovat samostatně, ale pluginy VST jsou konkrétně určeny pro použití v digitálních zvukových pracovních stanicích. Pokud chcete použít plugin VST, musíte si nejprve stáhnout a nainstalovat DAW jako Ableton Live, FL Studio nebo Sonar.

Je docela snadné začít s pluginy VST. Proces obvykle probíhá jako:

  1. Vyhledejte požadovaný plugin VST a stáhněte jej.

  2. Pokud je plugin obsažen v souboru ZIP, rozbalte jej.

  3. Rozbalené soubory pluginu VST umístěte do složky, kde o nich budete mít přehled.

    Pokud je VST dodáván se spustitelným souborem, spusťte jej. Tím se zahájí proces instalace, který vám obvykle umožní vybrat instalační složku pro VST.

  4. Spusťte svůj DAW a nechte jej hledat nové VST.

  5. Vytvořte ve svém DAW nový projekt a vyberte svůj nový VSTi jako nástroj, nebo umístěte své nové efekty VST na stopu pomocí mixéru.

Kde najít pluginy VST

Pokud jste připraveni začít přidávat některé doplňky VST na svou digitální zvukovou pracovní stanici, podívejte se na náš seznam 15 nejlepších bezplatných doplňků VST. Tento seznam zdaleka není vyčerpávající, ale máme spoustu doplňků VSTi a efektů, které vám pomohou začít.