Podvody eBay Motors: Co jsou zač a chraňte se

Nákup automobilu je notoricky obtížný. K navigaci potřebujete všude úskalí a nikdy není jednoduché získat jasnou odpověď, zda vozidlo, na které se díváte, bude z dlouhodobého hlediska spolehlivé. Nákup automobilu online přidává další vrstvu složitosti, a to je něco, co podvodníci vědí příliš dobře, protože se snaží využít výhod nezkušených a ohromených kupujících.

Když hledáte ke koupi svého dalšího vozidla na eBay Motors, můžete podniknout jednoduché kroky, abyste se ochránili před podvodníky a zajistili spravedlivé řešení.

Lifewire / Theresa Chiechi


Co jsou podvody na eBay Motors?

Podvody eBay Motors mohou mít několik různých podob, ale bez ohledu na to, jak jsou navrženy, hledají zloději jednu věc: Ukrást vaše těžce vydělané peníze.

Tyto podvody se obvykle skládají z falešné reklamy na auto vyrobené tak, aby vypadalo tak atraktivně, že si nemůžete pomoci a stačí se dozvědět více. Tehdy vás podvodníci dostanou. Požádají o osobní údaje, pokusí se vás přimět k uzavření obchodu na eBay „ušetřit peníze“ a vytáhnout řadu dalších triků s cílem ukrást vaše peníze a někdy i vaše osobní údaje, které se mají použít při podvodech s krádeží identity.

Jak fungují podvody eBay Motors?

Ve světě nákupu automobilů je velmi častý podvod. Není to exkluzivní pro eBay Motors, ale také mezi nejběžnější automobilové podvody na eBay.

Podvod se zde označuje jako podvod na dárkové kartě eBay. Nejčastěji se jedná o požadavek na dárkové karty od podvodníků, protože je obtížné, ne-li nemožné, sledovat dárkové karty. Podvodník však obvykle bude tvrdit pravý opak.

Podvod téměř vždy začíná stejným způsobem. Procházíte výpisy aut a narazíte na něco, co vypadá jako vynikající nabídka. Vůz vypadá ve fantastickém stavu, najetých kilometrů není špatný a cena se zdá být nízká. Je velmi běžné, že cenový bod v tomto podvodu je 1500 XNUMX $ nebo velmi blízko.

Další jasnou indikací, již ze seznamu, jsou fotografie vozu. Více často než ne, obrázky jsou fotografie použité pro reklamu vozidla, když bylo poprvé vydáno, nebo obrázky obnoveného výstavního vozidla. Tyto obrázky mají obvykle profesionální kvalitu, která vyniká mezi obvyklými snímky pořízenými něčím telefonem.

ford-trucks.com

Když se pokusíte kontaktovat prodejce ohledně dalších informací o vozidle nebo si jej osobně prohlédnout, věci se okamžitě otočí směrem k rybí straně. Prodejce bude pravděpodobně mít nějaký příběh, který vysvětlí, proč prodávají auto tak levně a proč ho nevidíte současně. Tento příběh až příliš často zahrnuje nedávnou a předčasnou ztrátu člena rodiny, nějakou komplikaci z vojenské služby nebo vážnou nemoc. Vozidlo není téměř nikdy tam, kde bylo původně uvedeno v seznamu. Někdy je údajně v úložišti nebo u člena rodiny v jiném státě. V každém případě existuje „dobrý“ důvod, proč ve skutečnosti nevidíte vozidlo osobně.

Prodejce vám nabídne nějakou výmluvu, proč nemůže přijímat platby obvyklými kanály. Může to být buď něco se spěšným časovým rámcem, nebo nějaká výmluva, že účet drží třetí strana s určitým přidružením k eBay. Chtějí, aby to znělo co nejvíce oficiálně, takže třetí strana je často popisována jako nějaká forma finanční pobočky eBay, která ve skutečnosti neexistuje. Prodejce vám řekne, že musíte platit dárkovými kartami, v tomto případě dárkovými kartami eBay, protože jsou podporovány společností eBay nebo zprostředkovatelem přidruženým k eBay. To je samozřejmě nepravdivé. Podvodníci se jen snaží utéct s nevystopovatelnými dárkovými kartami, takže vám zbyde vozidlo a peníze, které jste utratili za nákup dárkových karet.


Jak podvodníci z eBay Motors najdou své oběti?

Jedna věc, díky které jsou podvody eBay Motors atraktivní pro podniky, je, že nemusí najít oběti. Lidé přicházejí na eBay Motors koupit auto. Podvodníci tuto situaci využijí tím, že potenciálním kupujícím nabízejí legitimní příležitost.


Jak se mohu vyhnout zapojení do podvodů s eBay Motors?

První a nejlepší věc, kterou můžete udělat, abyste se na eBay Motors chránili, je dodržovat pravidla, která eBay stanovil. Mnoho z nich je zde k ochraně kupujících i prodávajících. Práce mimo pravidla vás vystavuje riziku podvodů.

Totéž lze říci o transakcích. Jakmile si vyměníte peníze mimo eBay, už nejste chráněni a nebudete mít žádnou možnost se odvolat, pokud jste obětí podvodu, a podvodníci přesně na tuto skutečnost spoléhají.

Zpětná vazba je váš přítel. Pokud prodejce nemá zpětnou vazbu nebo je jeho hodnocení nízké, existuje velká šance, že se něco děje. Jednejte pouze se zavedenými prodejci.

Kdykoli kupujete vozidlo online, je nejlepší si ho osobně prohlédnout a vzít ho na zkušební jízdu. Pokud to nejste schopni udělat, ocitnete se v zápase s hromadou neznámých. Když kupujete auto na eBay Motors, sázky jsou ještě vyšší, protože neexistuje záruka, že je vůz dokonce skutečný.

Nakonec, pokud se to zdá příliš dobré na to, aby to byla pravda, pravděpodobně to tak je. Jistě, existují případy, kdy najdete fantastickou nabídku, ale jsou stále méně časté. Kdykoli se zdá, že dohoda váží příliš daleko vaším směrem, buďte opatrní a zeptejte se, proč tomu tak je.

Už jsem oběť. Co bych měl dělat?

Pokud jste se již stali obětí podvodu na eBay Motors, možná nebudete mít co dělat, abyste získali zpět peníze, které jste ztratili, ale můžete to zkusit. Začněte tím, že ohlásíte podvod. Můžete také vyzkoušet tyto taktiky:

  • Nahlaste prodejce nebo účet na eBay, jakmile zjistíte, že jste se stali obětí, aby mohla eBay s účtem rychle jednat.
  • Nahláste podvod Federální obchodní komisi (FTC) pomocí online formuláře stížnosti nebo přímo na čísle 1-877-FTC-HELP.
  • Spojte se s Centrem stížností na internetovou kriminalitu. Organizace může být ochotna zahájit vyšetřování vašeho nároku.

Jak se mám vyhnout tomu, abych byl zaměřen na podvody s motory eBay?

Pokud si chcete koupit auto online, existuje spousta legitimních prodejců s dobrými vozidly. Abyste se však nestali terčem podvodu, musíte dávat pozor na varovné příznaky. Pokud jde o podvody eBay Motors, existují zjevné červené vlajky, které vás upozorní, že něco není v pořádku.

  • Trvejte na osobním prohlídce vozidla a vyzkoušejte jeho jízdu (pokud auto běží a řídí). Vždy, když si kupujete auto kdekoli, je dobrým pravidlem, že musíte mít možnost jej zkontrolovat a řídit, ale to platí zejména online. Když nevidíte auto osobně z online výpisu, vždy existuje šance, že tam vůbec není. Pokud to nemůžete řídit, mohou nastat nevýslovné mechanické problémy, o kterých nebudete vědět.
  • Buďte opatrní, kdykoli prodejce požaduje zálohu za auto. Na eBay není žádná funkce pro zpracování vkladu, což znamená, že váš vklad nebude eBay nijak zajištěn ani zaručen. Ve výsledku je pro prodejce až příliš snadné odejít s vkladem. Existují situace, kdy může být vklad v pořádku, jako kdybyste se osobně setkali s prodejcem a testovali vozidlo, ale zpravidla se nenechávejte vklad.
  • Pokud kupující chce platit mimo eBay, odejděte. Navzdory tomu, co by kupující mohl říci, kdykoli zaplatíte nebo urovnáte transakci mimo eBay, nejste nijak chráněni zásadami eBay. To otevírá celou řadu nových podvodů a rizik, aniž by bylo možné se uchýlit, když se něco pokazí. Nikdy se neusazujte mimo eBay.