Co je soubor ZIP?

Soubor s příponou ZIP je komprimovaný soubor ZIP a je nejpoužívanějším formátem archivu, na který narazíte.

Soubor ZIP, stejně jako jiné formáty archivních souborů, je jednoduše souborem jednoho nebo více souborů nebo složek, ale je komprimován do jednoho souboru pro snadnou přepravu a kompresi.

Nejběžnější použití pro soubory ZIP je pro stahování softwaru. Zip softwarového programu šetří úložný prostor na serveru, snižuje čas potřebný k jeho stažení do počítače a udržuje stovky nebo tisíce souborů v jednom ZIP souboru.

Další příklad lze vidět při stahování nebo sdílení desítek fotografií. Namísto odesílání každého obrázku jednotlivě e-mailem nebo ukládání každého obrázku jeden po druhém z webu může odesílatel uložit soubory do archivu ZIP, takže je třeba přenést pouze jeden soubor.


Jak otevřít soubor ZIP

Nejjednodušší způsob, jak otevřít soubor ZIP, je dvakrát na něj kliknout a nechat počítač, aby vám ukázal složky a soubory obsažené uvnitř. Ve většině operačních systémů, včetně Windows a macOS, se soubory ZIP zpracovávají interně, bez nutnosti jakéhokoli dalšího softwaru.

Existuje však mnoho nástrojů pro kompresi / dekompresi, které lze použít k otevírání (a vytváření!) ZIP souborů. Existuje důvod, proč se běžně označují jako nástroje zip / unzip!

Včetně Windows, téměř všechny programy, které rozbalují soubory ZIP, mají také schopnost je zipovat; jinými slovy, mohou komprimovat jeden nebo více souborů do formátu ZIP. Někteří je také mohou šifrovat a chránit heslem. Pokud bychom měli doporučit jeden nebo dva, byl by to PeaZip nebo 7-Zip, oba vynikající a zcela bezplatné programy, které podporují formát ZIP.

Pokud byste raději nepoužívali program k otevření souboru ZIP, formát podporuje také mnoho online služeb. Online služby, jako jsou Files2Zip.com, B1 Online Archiver a ezyZip, vám umožní jednoduše nahrát soubor ZIP, abyste viděli všechny soubory uvnitř, a poté si stáhnout jeden nebo více z nich jednotlivě.

Online otvírák ZIP doporučuji používat, pouze pokud je soubor ZIP na malé straně. Nahrání velkého souboru ZIP a jeho online správa vám pravděpodobně zabere více času a energie než jen stahování a instalace offline nástroje, jako je 7-Zip.

Soubor ZIP můžete otevřít také na většině mobilních zařízení. Uživatelé iOS si mohou iZip nainstalovat zdarma a uživatelé Androidu by měli mít možnost pracovat se soubory ZIP pomocí nástroje B1 Archiver nebo 7Zipper.

Otevírání dalších druhů souborů ZIP

Soubory ZIPX jsou soubory Extended Zip, které jsou vytvářeny a otevírány pomocí WinZip verze 12.1 a novější, stejně jako PeaZip a některé další podobné archivní programy.

Pokud potřebujete pomoc s otevřením souboru .ZIP.CPGZ, podívejte se, co je soubor CPGZ ?.

Jak převést soubor ZIP

Soubory lze převést pouze do podobného formátu. Například nemůžete převést obrazový soubor, jako je JPG, na video soubor MP4, než můžete převést soubor ZIP do formátu PDF nebo MP3.

Pokud je to matoucí, pamatujte, že soubory ZIP jsou pouze kontejnery, které obsahují komprimované verze skutečných souborů, které sledujete. Pokud tedy uvnitř souboru ZIP existují soubory, které chcete převést - například pro soubory PDF do DOCX nebo MP3 na AC3 - musíte nejprve extrahovat soubory pomocí jedné z metod popsaných v části výše a poté tyto extrahované soubory převést pomocí převaděč souborů.

Protože ZIP je formát archivu, můžete snadno převést ZIP na RAR, 7Z, ISO, TGZ, TAR nebo jakýkoli jiný komprimovaný soubor dvěma způsoby, v závislosti na velikosti:

  • Pokud je soubor ZIP malý, důrazně doporučujeme použít bezplatný online převodník ZIP Convert.Files nebo Online-Convert.com. Fungují stejně jako online otvírače ZIP, které již byly popsány, což znamená, že před převodem budete muset nahrát celý ZIP na web.
  • Chcete-li převést větší soubory ZIP, jejichž nahrání na web by trvalo mnohem déle, můžete pomocí Zip2ISO převést ZIP na ISO nebo IZarc převést ZIP do mnoha různých formátů archivu.

Pokud žádná z těchto metod nefunguje, vyzkoušejte jeden z těchto bezplatných převaděčů souborů pro příležitostně používané formáty a převeďte soubor ZIP do jiného formátu. Zvláště se mi líbí Zamzar, který dokáže převést ZIP na 7Z, TAR.BZ2, YZ1 a další archivní formáty.


Více informací o souborech ZIP

Pokud jste soubor ZIP chránili heslem, ale pak jste heslo zapomněli, můžete jej pomocí crackeru hesel odebrat a znovu získat přístup ke svým souborům. Jeden bezplatný program, který používá hrubou sílu k odstranění hesla ZIP, je ZIP Password Cracker Pro.

Některé soubory ZIP mohou mít před konečnou příponou „zip“ název souboru s jinou příponou. Mějte na paměti, stejně jako u jakéhokoli typu souboru, vždy je to poslední přípona, která definuje, o jaký soubor jde.

Například Photos.jpg.zip je stále soubor ZIP, protože JPG je před ZIP. V tomto příkladu je archiv pravděpodobně pojmenován tímto způsobem, takže je rychlé a snadné zjistit, že uvnitř archivu jsou obrázky JPG.

Některé zálohovací softwarové nástroje vytvoří zálohy souborů ve formátu ZIP, aby byly komprimovány tak, aby šetřily místo, shromažďovány společně pro snazší načítání a obsaženy v běžném formátu, takže zálohu lze otevřít i bez původního zálohovacího softwaru. Jeden takový program, který to dělá, je COMODO Backup.

Chcete-li vytvořit soubor ZIP v systému Windows, klepněte pravým tlačítkem myši na soubory nebo složky, které by měly být v archivu, a poté vyberte Odeslat > Komprimovaný (zip) složka. Chcete-li soubory / složky v systému macOS komprimovat, klikněte na ně pravým tlačítkem a vyberte Komprimovat položky z nabídky vytvořte soubor Archive.zip.

Soubor ZIP může mít velikost pouhých 22 bajtů a velikost přibližně 4 GB. Toto omezení 4 GB se vztahuje jak na komprimovanou, tak na nekomprimovanou velikost libovolného souboru v archivu a na celkovou velikost souboru ZIP.

Tvůrce ZIP společnosti Phil Katz 'PKWARE Inc. představil nový formát ZIP s názvem ZIP64, který zvyšuje omezení velikosti na 16 EiB (kolem 18 milionů TB). Další podrobnosti najdete ve specifikaci formátu souboru ZIP.