Co je soubor EFI?

Soubor s příponou EFI je soubor Extensible Firmware Interface.

Jsou to spustitelné soubory zavaděče, existují v počítačových systémech založených na UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) a obsahují data o tom, jak by měl proces zavádění pokračovat.

Alfred Pasieka / Getty Images

Soubory EFI lze otevírat pomocí EFI Developer Kit a Microsoft EFI Utilities, ale upřímně řečeno, pokud nejste vývojářem hardwaru, jejich „otevírání“ má jen malé využití.


Kde je soubor EFI ve Windows?

V systému s nainstalovaným operačním systémem bude mít správce spouštění, který existuje jako součást firmwaru UEFI základní desky, umístění souboru EFI uložené v proměnné BootOrder. Může to být ve skutečnosti jiný správce zavádění, pokud máte nainstalovaný nástroj pro více zavádění, ale obvykle jde pouze o zavaděč EFI pro váš operační systém.

Většinou je tento soubor uložen ve speciálním systémovém oddílu EFI. Tento oddíl je obvykle skrytý a nemá písmeno jednotky.

V systému UEFI s nainstalovaným Windows 10 bude například soubor EFI umístěn v následujícím umístění na tomto skrytém oddílu:

EFI boot bootx64.efi

or

EFI boot bootia32.efi

Soubor bootx64.efi uvidíte, pokud máte nainstalovanou 64bitovou verzi systému Windows, nebo soubor bootia32.efi, pokud používáte 32bitovou verzi. Viz 64bitová a 32bitová verze: Jaký je rozdíl? pokud si nejste jisti, získáte další informace.

V některých počítačích se systémem Windows funguje soubor winload.efi jako zavaděč a je obvykle uložen v následujícím umístění:

C: Windows System32 Boot winload.efi

Pokud je váš systémový disk něco jiného než C nebo je Windows nainstalován do jiné složky než Windows, pak se samozřejmě bude lišit přesná cesta v počítači.

V systému bez nainstalovaného operačního systému s prázdnou proměnnou BootOrder hledá správce spouštění základní desky na předem určených místech soubor EFI, například na discích v optických jednotkách a na jiných připojených médiích. K tomu dochází, protože pokud je toto pole prázdné, nemáte nainstalovaný funkční operační systém, takže pravděpodobně budete instalovat další.

Například na instalačním DVD nebo ISO obrazu Windows 10 existují následující dva soubory, které správce spouštění UEFI vašeho počítače rychle najde:

D: efi boot bootx64.efi

a

D: efi boot bootia32.efi

Stejně jako u instalační jednotky Windows a cesty shora se bude jednotka lišit v závislosti na zdroji médií. V tomto případě je D písmeno přiřazené mé optické jednotce. Kromě toho, jak jste si možná všimli, jsou na instalačním médiu zahrnuty zavaděče EFI 64bitové i 32bitové. Důvodem je, že instalační disk obsahuje oba typy architektury jako možnosti instalace.

Kde je soubor v jiných operačních systémech?

Zde jsou některá výchozí umístění souborů EFI pro některé operační systémy jiné než Windows:

macOS používá tento soubor jako zavaděč, ale ne ve všech situacích:

System Library CoreServices boot.efi

Zavaděč EFI pro Linux se bude lišit v závislosti na nainstalované distribuci, ale zde je několik:

EFI SuSE elilo.efi
EFI RedHat elilo.efi
EFI human elilo.efi

Získáte ten nápad.


Stále nemůžete soubor otevřít nebo použít?

Vezměte na vědomí, že existují některé typy souborů, které jsou velmi podobné pravidlu „.EFI“, které byste skutečně mohli mít a můžete je tedy otevřít pomocí běžného softwarového programu. To je s největší pravděpodobností případ, pokud jste jednoduše nesprávně přečetli příponu souboru.

Například můžete mít skutečně soubor dokumentu faxu EFX eFax, který nemá nic společného se soubory rozhraní Extensible Firmware Interface a je místo toho dokumentem, který se otevře pomocí faxové služby. Nebo váš soubor možná používá příponu souboru .EFL a jedná se o soubor v externím formátu nebo o šifrovaný soubor Encryptafile.

Pokud jste si jisti, že můžete otevřít soubor, který máte, pravděpodobně to není ve stejném formátu, který je popsán na této stránce. Místo toho dvakrát zkontrolujte příponu souboru a prozkoumejte program, který jej může otevřít nebo jej převést do nového formátu.

Můžete dokonce zkusit nahrát do služby převaděče souborů, jako je Zamzar, abyste zjistili, zda rozpozná typ souboru a navrhne formát převodu.