Amazon, 500 000 smazaných recenzí. Omezení neověřených recenzí


Studie potvrzuje, co e-shop oznámil: 500 000 smazaných recenzí. Nastavení týdenního limitu pro neověřené nákupy

Amazon plní své sliby. Před měsícem tento gigant v oblasti elektronického obchodování vyhlásil válku takzvaným "zainteresovaným" recenzím a zveřejnil nové pokyny pro komunitu. Nyní jsou k dispozici fakta: tisíce komentářů na Bezosově platformě zmizely.

Podle společnosti ReviewMeta, která zkoumá recenze na webu, Amazon výrazně omezil "motivované" komentáře. Tyto formy hodnocení vyjadřují někteří zákazníci, kteří výměnou za slevu nebo možnost získat výrobek zdarma poskytují pozitivní zpětnou vazbu. Hrozí, že bude podporovat nákup průměrného zboží, a tím poškodí spolehlivost platformy. Web proto přechází do protiútoku, jak oznámil před několika týdny, a maže více než 500 tisíc recenzí.

Analýza společnosti ReviewMeta

Čísla vyšla najevo díky průzkumu, který provedla, jak již bylo zmíněno, společnost ReviewMeta. Společnost ve skutečnosti analyzovala 65 tisíc recenzí vydaných na 32 tisíc produktů. Z této studie vyplynuly zajímavé údaje, které potvrzují záměry společnosti Amazon: 71 % vyřazených recenzí byly komentáře "se zájmem". Průměrné hodnocení těchto recenzí bylo 4,75 z 5 hvězdiček. Podle společnosti ReviewMeta Amazon zpětně vyřadil i padělky, které byly zveřejněny před nějakou dobou, a to nejen recenze napsané po oznámení nových pokynů. Navzdory tomuto výraznému pročištění analýza ukazuje, že celkové hodnocení produktů nebylo ovlivněno a kleslo z 4,73 na 4,65.


Omezení recenzí neověřených nákupů

Amazon také stanovil limit pěti recenzí týdně na produkty, které nebyly zakoupeny, nebo na neověřené nákupy. Tímto způsobem chce globální gigant v oblasti elektronického obchodování ještě více odradit od "motivovaných" recenzí a recenzí vytvořených "žertovnými" uživateli. Z tohoto omezení jsou vyňaty kategorie "Knihy", "Hudba" a "Video", zatímco každý, kdo chce přidávat recenze na všechny ostatní typy produktů - například hi-tech zařízení - bude muset svou "recenzentskou horečku" ukončit.