Facebook rozdává Galaxy S9 a iPhone, podvod se šíří po sociálních sítích


Zpráva zveřejněná účtem, který vypadá jako oficiální účet Facebooku, slibuje smartphony zdarma, ale je to podvod

Zpráva zveřejněná účtem, který vypadá jako oficiální účet Facebooku, slibuje 30 šťastným uživatelům dárkovou kartu Amazon v hodnotě 1 000 eur, Galaxy S9 nebo iPhone X. Jedná se o nejnovější podvod, který se šíří na sociálních sítích, zejména na Facebooku. Na poplach upozornil facebookový účet Poštovní policie, která je vždy velmi aktivní v hlášení online podvodů, které by se mohly dotknout uživatelů.

Podvod je velmi dobře promyšlený: zpráva, která vypadá jako zveřejněná oficiálním účtem Facebooku, a dárkové produkty, které jsou mezi uživateli velmi oblíbené. Text podvodu je napsán téměř dokonalou italštinou a používá jednoduchý, ale velmi explicitní jazyk. Vyzývá uživatele, aby kliknutím na obrázek ve zprávě vyhrál chytrý telefon nebo dárkovou kartu. Pokud máte se sociálními sítěmi málo zkušeností, můžete se snadno chytit do této pasti a stát se obětí podvodu. Podívejte se, jak funguje podvod s dárkovými kartami pro iPhone X na Facebooku a jak se mu bránit.

Podvod s Galaxy S9 a iPhone X

"Každé úterý vybíráme 30 šťastných uživatelů, kteří mají šanci vyhrát speciální ceny. Dnes jste jedním z nich. Připravili jsme pro vás dárkovou kartu Amazon v hodnotě 1000 €, Samsung S9 a iPhone X. Stačí si jen vybrat správnou dárkovou krabičku. Hodně štěstí! Důležité: Dnes už zbývá pouze 09 dárků! Poznámka: Na získání odměny máte 4 minuty a 42 vteřin (s odbíjejícími hodinami), jinak bude vaše místo přiděleno jiným lidem. Čas letí. Pospěšte si!" Toto je text podvodné zprávy, která se šíří na Facebooku. Text doprovází obrázek se šesti balíčky: kliknutí na jeden z nich uživatele přesměruje na externí webovou stránku.

Tam se zobrazí zpráva vyzývající uživatele k zadání osobních údajů, aby mohl získat jeden ze zbývajících 9 dárků. Cílem podvodníků je získat důvěrné informace, které mohou být použity k dalším podvodům nebo k prodeji osobních údajů na temném webu. Je logické, že smartphone domů nedostanete. Kromě škody se jedná také o podvod.


Jak se chránit před podvody na internetu

Přestože se jedná o velmi dobře promyšlený podvod, je velmi snadné se mu bránit a nespadnout do pasti, kterou pachatelé nastražili. Nikdo nebude na internetu rozdávat produkty s obchodní hodnotou vyšší než 1 000 EUR, pokud je nedostane jako dárek.

Pokud vás někdo na internetu požádá o citlivé údaje (jméno, příjmení nebo občanský průkaz), ujistěte se, že je to na zabezpečené stránce. V mnoha případech se jedná o podvodníky, kteří hledají osobní údaje.