Soubor M3U8 (co to je a jak jeden otevřít)

Co vědět

  • Soubor M3U8 je soubor zvukového seznamu kódovaných zvuků UTF-8.
  • Otevřete jeden pomocí VLC, iTunes, Songbird a dalších přehrávačů médií.
  • Převeďte na M3U, XSPF nebo HTML pomocí VLC.

Tento článek vysvětluje, k čemu se používá soubor M3U8, které programy jej mohou použít k přehrávání mediálních souborů a jak převést jeden do jiného formátu seznamu skladeb.


Co je soubor M3U8?

Soubor s příponou M3U8 je soubor seznamu skladeb s kódováním UTF-8. Jedná se o soubory ve formátu prostého textu, které lze použít v přehrávačích zvuku i videa k popisu umístění mediálních souborů.

Například jeden soubor M3U8 vám může poskytnout odkazy na online soubory pro internetovou rozhlasovou stanici. Na vašem počítači může být vytvořen další seznam skladeb pro vlastní osobní hudbu nebo sérii videí.

Soubor M3U8 může použít absolutní cesty, relativní cesty a adresy URL k označení konkrétních mediálních souborů nebo celých složek mediálních souborů. Další textové informace v souboru M3U8 mohou být komentáře, které popisují obsah.

Soubory M3U8.

Podobný formát, M3U, může také použít kódování znaků UTF-8, ale může zahrnovat i jiná kódování znaků. Přípona souboru .M3U8 se proto používá k prokázání, že soubor ve skutečnosti používá kódování znaků UTF-8.

Jak otevřít soubor M3U8

Soubory M3U8 lze upravovat a číst většinou textových editorů, včetně programu Poznámkový blok ve Windows. Některé další možnosti najdete v tomto seznamu nejlepších editorů volného textu.

Jak však vidíte níže, otevření tohoto souboru M3U8 v programu Poznámkový blok vám umožní číst pouze odkazy na soubory. Ve skutečnosti nemůžete takto přehrávat žádný z těchto hudebních souborů, protože textové editory nejsou stejné jako multimediální přehrávače nebo softwarové programy pro správu médií.

Soubor M3U8 v poznámkovém bloku.

VLC, iTunes společnosti Apple, Windows Media Player a Songbird jsou jen několika příklady programů, které mohou otevírat a používat soubory M3U8. Další způsob, jak otevřít soubory M3U8 v systému Linux, je XMMS, zatímco uživatelé počítačů Mac by měli být schopni přehrávat soubory M3U8 pomocí CocoModX (kromě některých výše uvedených programů kompatibilních se systémem Windows).

Zde je příklad stejného souboru M3U8 shora, ale otevřeného ve VLC, který shromáždí všechny hudební soubory odkazované v textovém souboru a načte je do přehrávače médií pro přehrávání.

Soubor M3U8 ve VLC.

Jedním z rychlých způsobů, jak otevřít soubor M3U8 online, je HSLPlayer.net. Tento web však nebude fungovat, pokud máte ve svém počítači nebo jiném zařízení uložený soubor M3U8. HSLPlayer.net můžete použít, pouze pokud máte adresu URL souboru .M3U8 a soubory, na které odkazuje, jsou také online.

Některé z těchto programů vám také umožňují vytvořit soubor M3U8. Například pokud načtete spoustu souborů do VLC, můžete použít Media > Uložit seznam skladeb do souboru ... možnost vytvořit soubor M3U8.


Jak převést soubor M3U8

Pokud chcete převést M3U8 na MP4 nebo MP3 nebo do jiného mediálního formátu, musíte nejprve pochopit, že soubor M3U8 je soubor ve formátu prostého textu - nic víc a nic méně. To znamená, že obsahuje pouze text, nic, co by mohlo „hrát“, například to, jak lze přehrávat soubory MP4 nebo MP3 v přehrávači médií.

Pravděpodobně jste po převaděči souborů, který dokáže převádět zvukové nebo video soubory, na které M3U8 odkazuje, do az jiných formátů zvukových / video souborů, jako je převaděč MP4 na AVI nebo převaděč WAV na MP3 (nebo jakýkoli jiný variace těchto typů souborů).

Jediný problém s tím je, že soubor M3U8 někdy odkazuje na mediální soubory, které jsou na několika různých místech najednou. To může zahrnovat různé složky na jednom nebo více interních pevných discích, jednotkách flash a / nebo externích jednotkách.

Pokud je to váš případ, nedoporučujeme ručně prohledávat všechny z nich, abyste našli své soubory. Místo toho použijte bezplatný program M3UExportTool. Využívá soubor M3U8 nebo M3U k identifikaci umístění všech mediálních souborů a poté je zkopíruje do jednoho umístění. Odtud je můžete snadno převést pomocí převaděče videa nebo zvuku.

M3U8X je podobný program, který by měl fungovat podobně jako M3UExportTool. K používání tohoto softwaru budete potřebovat otvírač RAR nebo program pro rozbalení.

Nemáme žádné odkazy na stahování vyhrazených převaděčů seznamů skladeb, které provádějí převody jako M3U8 na M3U, ale některé otvírače M3U8 jako VLC mohou znovu uložit otevřený seznam skladeb M3U8 do jiného formátu, jako je M3U, XSPF nebo HTML, což je v podstatě stejné věc jako konverze.


Stále nemůžete soubor otevřít?

Pokud nemůžete otevřít soubor M3U8 pomocí výše uvedených metod, je velká šance, že váš soubor není ve skutečnosti v tomto formátu souboru seznamu skladeb. Některé typy souborů používají příponu souboru, která vypadá, jako by četla soubor .M3U8, takže by bylo moudré příponu souboru dvakrát zkontrolovat.

Jedním příkladem přípony souboru, který hodně připomíná M3U8 a M3U, je MU3, ale tento soubor je ve skutečnosti ve formátu souboru Myriad Packed Musical Score. K otevření potřebujete program Harmony Assistant od Myriad nebo Melody Assistant.