Průvodce pro začátečníky, jak funguje Uber

Od svého uvedení na trh v roce 2012 se Uber stal nejuznávanější alternativou k tradičním taxíkům. Uber je k dispozici ve více než 700 městech po celém světě a tento počet se bude jen zvyšovat. Ať už cestujete do Seattlu, Dubaje, Tokia, Londýna, Paříže, Montrealu, Chicaga nebo jiného významného centra metra, můžete očekávat, že budou k dispozici jízdy Uber.

Navštivte web Uber a zkontrolujte, zda se Uber nachází ve vašem městě nebo ve městě, které plánujete navštívit.


Uber fakta

Uber není taxislužba. Řidiči nemohou vyzvednout jezdce z ulice. Místo toho je Uber služba pro půjčování automobilů, která spoléhá na technologii smartphonů pro odesílání řidičů a správu poplatků. Na rozdíl od taxislužby řidiči Uberu nemají speciální licence; spíše používají svá osobní vozidla k nabídce zlevněných jízdných jízd.

Aplikace Uber pro chytré telefony se stará o celý proces volání a platby. Pomocí své kreditní nebo debetní karty můžete platit přímo v aplikaci, aniž byste potřebovali hotovost.

Abyste mohli mít účet Uber a používat službu, musíte být starší 18 let. Ve Spojených státech musí být řidiči Uberu alespoň 21 let, mít alespoň rok licencovaných řidičských zkušeností a řídit přijatelné čtyřdveřové vozidlo.

Uber je navržen tak, aby jezdec nemusel nosit hotovost. Pokud však nechcete tip přidávat prostřednictvím aplikace, můžete tipovat v hotovosti.

Jak funguje Uber

Uber má být jednodušší než používání taxíku. Takto funguje proces Uber.

Před použitím Uber

Nainstalujte si aplikaci do svého smartphonu a vytvořte si online účet Uber. Poskytnete informace o kreditní kartě, kterou plánujete použít k úhradě jízd, takže nikdy nebudete muset přinést hotovost nebo s ní zacházet.

Když potřebujete jízdu

Pokud potřebujete projet, sdělte Uber své místo vyzvednutí. Můžete si vybrat z různých možností jízdního typu; nejběžnější je UberX. Alternativně můžete vybrat Uber Pool, pokud jste ochotni sdílet jízdu a ušetřit nějaké peníze. (Více o jízdních úrovních Uber níže.)

Uber najde ovladače ve vaší oblasti, najde ovladač pro vás a řekne vám, kolik minut je váš ovladač. Jízda je obvykle v hlavních centrech vzdálená tři až 10 minut.

Uber vás upozorní, když jízda dorazí. Aplikace Uber vám ukáže podrobnosti o řidiči, jako je jméno, fotografie a typ vozu, abyste věděli, co hledat.

Během a po jízdě

Užijte si jízdu. Aplikace zpracovává platby, takže po příjezdu do cíle stačí vystoupit z auta a poděkovat svému řidiči. Prostřednictvím aplikace budete požádáni o hodnocení řidiče na stupnici od 1 do 5 (zdvořilost, bezpečnost, čistota). Podobně vás řidič ohodnotí od 1 do 5 (zdvořilost). Máte možnost přidat tip.

Celá cesta je sledována prostřednictvím aplikace Uber kvůli odpovědnosti a snadnosti.

S3studio / Getty Images


Proč lidé milují Uber

Odvolání společnosti Uber se točí kolem trifecty ceny, kvality a pohodlí.

Cena

Řidiči taxíků nenávidí Uber, protože Uber podbízí své poplatky až o 50 procent, ale to je samozřejmě jeden z důvodů, proč jezdci Uber milují. Ovladače Uber navíc nevyžadují tipy a nemohou vás za ně tlačit; jak již bylo zmíněno, můžete je přidat později v aplikaci. Na druhou stranu taxikáři obvykle očekávají v době platby alespoň 15 procentní spropitné. Můžete také použít Uber Pass, což je v podstatě předplatné Uber, které vám poskytuje zlevněné jízdy.

Mějte však na paměti, že Uber ukládá nárůst cen pro špičkové události, jako jsou hlavní sportovní zápasy, svátky jako Silvestr a dokonce i rušné víkendové večery. Poplatky se mohou několik hodin výrazně vyšplhat. Jízda Uberem je zpravidla stále levnější než taxíky.

Kvalitní

Automobily Uber bývají čistší, novější a lépe vonící než mnoho taxíků. Odpovědnost integrovaná do aplikace Uber motivuje řidiče, aby udržovali svá auta v dobré kondici. Vzhledem k tomu, že řidiči Uber každý den hodnotí každý cestující, existuje motivace být rychlý a bezpečný.

Pohodlí

Proces platby je snadný a bez stresu. Stejně tak vás aplikace osvobodí od často frustrujícího procesu ohlašování taxíku. Schopnost zvládnout všechny tyto podrobnosti přímo z vašeho telefonu šetří čas a zhoršení (a udržuje nízkou režii společnosti a řidiče).

Protože Uber je atraktivní pro připojení řidičů, počet dostupných ovladačů obvykle vede k velmi rychlé době odezvy. I když se to rozhodně liší, typický jezdec Uber získá vyzvednutí do tří až 10 minut od volání, zatímco taxíky mohou trvat 30 až 45 minut po zavolání.

Tempura / Getty Images


Služba třetí strany

Uber nabízí řadu úrovní služeb, od jednotlivých jezdců a skupin až po výkonné limuzíny.

UberX je nejlevnější a nejčastěji používaná forma Uberu. Vozidla jsou běžná, čtyřdveřová, která pojmou až čtyři jezdce. Jízdné je ve velkých městech zhruba poloviční než cena taxi.

Uber Pool, nabízený v některých městech, vám umožňuje sdílet jízdu s jinou osobou a rozdělit náklady. V UberXL se může ubytovat šest cestujících pomocí SUV nebo minivanu; je to dražší než UberX. Uber Comfort je pro jezdce, kteří jsou neustále na cestách a chtějí trochu pohodlí navíc. Uber Select je prémiová jízda ve špičkovém automobilu.

Mezi služby nejvyšší úrovně společnosti Uber patří Uber Black, luxusní jízdy s profesionálními řidiči a Uber Black SUV, které nabízí luxusní jízdy pro šest osob.

V některých městech Uber dokonce nabízí Uber Espanol pro španělsky mluvící jezdce, Uber Assist, pokud jezdec potřebuje další pomoc, a Uber Wav pro jízdy bezbariérově.

Debenport / Getty Images

Hodnocení řidiče a cestujících

Součástí přitažlivosti společnosti Uber je, že řidiči jsou pod obrovským tlakem, aby poskytovali cestujícím příjemné, bezpečné, rychlé a čisté zážitky. Každý cestující hodnotí každého řidiče při každé cestě a řidiči jsou povinni udržovat průměrné zákaznické hodnocení 4.6 z 5.0. (Minimální hodnoty se liší podle města.) Uber deaktivuje řidiče, kteří nedosahují této normy.

Uber to cestujícím přímo nesděluje, ale každý řidič uvidí vaše hodnocení při rozhodování, zda vás vyzvedne. A ano, každý řidič vás hodnotí hned poté, co opustíte vozidlo Uber v místě odletu. To má chránit budoucí řidiče před nutností jednat s hrubými, násilnými, agresivními a opilými / narušenými cestujícími. Pokud je vaše hodnocení příliš nízké, Uber vám může dočasně nebo trvale zakázat používání služby.

Aby se podpořilo laskavější a jemnější chování jezdců Uberu (přestaňte bouchat dveřmi!), Zobrazuje aplikace hodnocení jezdců přímo pod jmény v nabídce aplikace Uber.

Horrocks / Getty Images

Staňte se řidičem Uber

Ve velkých městech platí taxikáři svým mateřským společnostem a obcím 500 až 1,200 XNUMX $ měsíčně. Tato cena zahrnuje služby odeslání a správy a veškeré další poplatky, které se taxislužba rozhodne vybírat od svých řidičů.

Uber neúčtuje svým řidičům žádný z těchto měsíčních poplatků, takže je Uber velmi atraktivní pro amatérské řidiče. Uber vyžaduje, aby řidiči:

  • Je jim nejméně 21 let
  • Mít alespoň rok licencovaných řidičských zkušeností (tři, pokud je vám méně než 23 let)
  • Mají čistý záznam o jízdě
  • Nemáte žádný trestní rejstřík
  • Řiďte pojištěné auto, které je mladší než 15 let

Vaše auto musí:

  • Mít čistý název (není zachráněn, rekonstruován nebo přestavěn)
  • Neměl by to být pronájem, pokud není od schváleného poskytovatele Uber
  • Nesmí mít poškození, chybějící kusy, komerční značku nebo značení taxi

Uber potvrdí všechny tyto podrobnosti příslušným orgánům. Uber také provede ověření spolehlivosti a hledá závažná porušení předpisů, jako je nadměrná rychlost, řízení pod vlivem alkoholu a další trestné činy.

Stručně řečeno, pokud jste čestný člověk, bezpečný řidič a spolehlivý pracovník s novějším čtyřdveřovým vozem, můžete být řidičem Uber asi za dva týdny.

Engel / Getty Images

Happy Ubering

Úspěch společnosti Uber přinesl další podobné služby, jako jsou Lyft, Curb a Sidecar, ale Uber zůstává nejoblíbenější. Ve skutečnosti je Uber tak běžný, že výrazy jako „získání Uber“ a „Ubering“ v různých jazycích se staly běžnými.

Stáhněte si aplikaci Uber z App Store Stáhněte si aplikaci Uber z obchodu Google Play