Co je to Roguelike? Průvodce pro začátečníky

Pravděpodobně jste už hodně viděli výraz „roguelike“ a můžete být zmatení. Je to proto, že je to matoucí pojem, ten, který se postupem času zablácel. Ale můžete se pustit do učení, co to je, a užít si žánr her, kterým jste dříve možná nerozuměli.


Co je to Roguelike?

To je dobrá otázka a jedna se složitou odpovědí, protože její definice je velmi nejasná. Jádrem hry roguelike by však mělo být to, že hra obsahuje úrovně, které jsou procedurálně generovány. Vaše postava trpí „permadeath“ - což znamená, že by měla začít znovu od nějakého předem určeného výchozího bodu. V zásadě by roguelike měl přinutit učit se jeho systémy, protože náklady na selhání jsou strmé.

Samotný název pochází od Rogue, jedné z určujících klasik žánru, která inspirovala pozdější hry jako NetHack. NetHack existuje po celá desetiletí a je stále v aktivním vývoji. Díky tomu, že jde o open-source, existují porty pro mnoho počítačových platforem včetně Androidu.

Rocketcat hry

Co si myslí tradicionalisté?

Neexistuje žádná definice sady, ale někteří nadšenci roguelike se rozhodli vytvořit nějaké pokyny. Berlínská interpretace roguelike byla definována na mezinárodní konferenci o rozvoji Roguelike v roce 2008. To definuje řadu faktorů vysoké hodnoty a nízké úrovně, které vstupují do hry roguelike. Konkrétně aspekty permadeath a generování náhodných prostředí jsou dva z klíčových faktorů, které ovlivňují to, co je roguelike. Ale také najdete funkce, jako jsou hry založené na tahech a mřížkách, nebo dokonce představující světy, které jsou reprezentovány znaky ASCII.

Nezapomeňte, že existují lidé, kteří nesouhlasí s důležitostí těchto faktorů nebo s tím, jak zohledňují definici roguelike. Ale tyto faktory jsou přinejmenším do jisté míry definitivní v tom, co by tradiční roguelike mělo být.


Takže mnoho Rogueliků není Rogueliků?

Alespoň ne berlínským výkladem. Když uslyšíte výraz roguelike, můžete získat cokoli, od prohledávače ASCII art dungeonů shora dolů po střílečku s dvojitou pákou.


Proč je to tak komplikované?

Hry se začaly objevovat koncem 2000 a začátkem 2010, které se inspirovaly rogueliky, aniž by nutně používaly konvence žánru. Někteří se vyhýbají celému aspektu „začít z ničeho“, který roguelike často mají, což dává hráčům trvalý postup, aby mohli začít a pracovat směrem.

Zejména několik z těchto roguelike variant her se stalo finančním úspěchem. Spelunky se může ukázat jako nejvlivnější hra inspirovaná roguelike, protože zavedla mnoho konvencí roguelike do náročné plošinovky. Jeho intenzivní potíže skončily, takže hra byla skutečným úspěchem pro ty, kteří ji dokázali porazit - a pro ty, kteří si mohli trvale dělat zaslouženou pověst v rychlých komunitách. Jeho denní režim také inspiroval několik dalších her k využití podobných funkcí.

Několik dalších her, které si zaslouží zmínku, zahrnuje FTL, které působivě působilo jako hra, kterou si hráči mohli sedět a užívat si celé hodiny při cestování vesmírem. Také hardcore režim Diabla, který dal hráčům jeden život, představil hráčům mnoho prvků roguelike ve formátu, který je jim lépe známý, než jaký by byl tradiční roguelike.

Jaké jsou hry inspirované Roguelike?

I když i berlínská interpretace je flexibilní v tom, co je a není roguelike - některé hry jsou více roguelike než jiné - terminologie pro tyto roguelike odnože je často spletitá. Termín „roguelite“ se příležitostně používá pro hry, které mají prvky jako permadeath a procedurální generování, ale jen málo dalších prvků roguelike s vysokou nebo nízkou hodnotou. Tento neologismus se však ne vždy používá. Často uvidíte frázi inspirovanou roguelike, ale její nepřetržité používání může být únavné. Někdy stačí říci, že hra je roguelike jako adjektivum - například „roguelike dual-stick shooter“ - dostatečně dobrá na to, aby vyjádřila význam toho, co mohou hráči očekávat od samotné hry. Někdy jsou tyto termíny zneužívány, ale existují alespoň dobré výchozí body pro ty, kteří se v krátké formě zajímají, jaká hra může tento výraz používat.

Jak se dostanu do žánru?

Nejprve vězte, že roguelike jsou téměř stejně obtížné jako žánr. Jsou postaveny na tom, aby hráčům poskytly náročné systémy, které je třeba zvládnout - a chyby budou potrestány. Než se vrhnete dovnitř, musíte dát roguelikům spravedlivý zásah.

Tento seznam nejlepších hráčů se systémem Android stále funguje jako skvělý seznam her, ale ten, který není na seznamu, může být fantastickým vstupním bodem: Sproggiwood. To se stane, když veteránští vývojáři posedlí roguelikami (jejich hra Caves of Qud v raném přístupu na Steam je neuvěřitelně hluboká) vytvoří hru, která je přístupná hráčům na základní úrovni. S prvky budování města a různými světy, ze kterých můžete začít, je to skvělá volba pro ty, kteří chtějí dát roguelikům šanci. Poté stojí za to hrát hry na seznamu nejlepších rogueliků a dokonce i některé netradičnější akční rogueliky, jako je Downwell.

Mám hrát Original Rogue?

Určitě můžete - doporučujeme NetHack jako dobrý výchozí bod - ale uvědomte si, že tyto klasiky, roguelike z počátku 1980. let, jsou mimořádně obtížné. Je to ze dvou důvodů: zaprvé, hry se od dob Rogue staly mnohem jednoduššími a přístupnějšími. Ponořit se přímo do Rogue by bylo jako vyzkoušet si hru Dragonforce Through the Fire and Flames on Expert od Guitar Hero 3, když poprvé vezmete plastový ovladač kytary. Musíte se vypracovat, protože nejste z této kultury hraní. Hrajte, rozumějte a získejte nejprve kompetence na několika dalších roguelikách, poté přejděte na NetHack.

Možná vás ohromí, jak hluboké mohou být původní rogueliky, pokud se dostanete přes zjednodušující grafiku a strmou křivku učení. Je to hra, která je hlubší a složitější než mnoho moderních her s obrovskými světy a nádherným vizuálem. Existuje nekompromisní svoboda, ale s ní přichází spousta výzev k prosperitě.

A proto žánr vzkvétá dodnes - i když se od svého původu velmi liší, žánr roguelike ve všech jeho obměnách nabízí hráčům zaujatým tím, co tyto hry mohou nabídnout, skvělé odměny. Budou vás testovat, ale spokojenost může být obrovská.