Vyhledat viry v systému Windows 7 – Průvodce bezpečnostními základy

Pokud existuje jedna věc, kterou byste měli dělat často, je třeba zajistit, aby váš počítač se systémem Windows 7 a jeho neocenitelnými soubory neobsahoval malware. Jediným způsobem, jak toho dosáhnout, je použití antivirové aplikace, která vám pomůže najít a zbavit se malwaru v počítači.

Pokyny v tomto článku platí pro Windows 7.

Od ledna 2020 společnost Microsoft již nepodporuje Windows 7. Doporučujeme upgradovat na Windows 10, abyste mohli i nadále dostávat aktualizace zabezpečení a technickou podporu.


Jak prohledat počítač se systémem Windows na přítomnost virů a dalšího malwaru

Malware je jakýkoli typ softwaru, který se pokouší poškodit váš počítač. Varianty zahrnují viry, trojské koně, keyloggery a další.

Abyste zajistili bezpečnost svého počítače, musíte použít řešení proti malwaru, jako je bezplatná aplikace Microsoft Security Essentials (software je zdarma pro uživatele, kteří mají originální a ověřenou kopii systému Windows Vista a 7).

Přestože byste měli naplánovat Security Essentials na pravidelné prohledávání vašeho PC, měli byste spustit ruční skenování, kdykoli máte podezření že s vaším počítačem něco není v pořádku. Náhlá pomalost, podivná aktivita a náhodné soubory jsou dobrým indikátorem.

 1. Chcete-li otevřít Microsoft Security Essentials, klepněte pravým tlačítkem na ikonu Security Essentials v oznamovací oblasti na hlavním panelu systému Windows 7 a klepněte na OTEVŘENO ze zobrazené nabídky.

  Pokud ikona není viditelná, klikněte na malou šipku, která rozšiřuje oznamovací oblast, která zobrazuje skryté ikony; klikněte pravým tlačítkem na Security Essentials ikonu a klikněte na OTEVŘENO. Případně zadejte „základy"v poli Zahájit hledání a vyberte Microsoft Security Essentials.

 2. Když se otevře okno Security Essentials, všimnete si, že existují různé karty a několik možností.

  Z důvodu zjednodušení se zaměříme pouze na provedení kontroly, pokud si přejete aktualizovat Security Essentials, postupujte podle těchto pokynů.

 3. v Domů Na kartě najdete několik stavů, ochranu v reálném čase a definice virů a spywaru. Ujistěte se, že oba jsou nastaveny na On a Aktuální, resp.

  Další věc, kterou si všimnete, je přiměřeně velká Skenovat nyní tlačítko a vpravo soubor možností, které určují typ skenování. Možnosti jsou následující:

  • Rychlý - Tato kontrola bude rychlá a na povrchu, takže možná nebudete moci najít viry nebo jiný malware, který se skrývá hluboko ve struktuře souborů.
  • Plný - Úplná kontrola je nejlepší volbou, pokud jste počítač se systémem Windows již nějakou dobu nekontrolovali na přítomnost virů.
  • Zvyk - Tato možnost umožňuje nastavit konkrétní parametry, například místo, kde chcete skenovat, a úroveň skenování. Je to vynikající volba, pokud máte externí pevný disk nebo paměťový klíč, který chcete skenovat, spolu s dalšími jednotkami připojenými k počítači.

  Doporučujeme to provést Full Scan pokud jste počítač nějakou dobu nekontrolovali nebo pokud jste nedávno aktualizovali definice virů.

 4. Jakmile vyberete typ skenování, který chcete provést, vyberte ikonu Skenovat nyní tlačítko a naplánujte si nějaký čas od počítače.

  Můžete pokračovat v práci na počítači. Výkon však bude pomalejší a také zpomalíte proces skenování.

 5. Jakmile je skenování dokončeno, zobrazí se vám stav chráněného počítače, pokud skenování nic nenašlo. Pokud najde malware, provede program Security Essentials vše, co je v jeho silách, aby se zbavil souborů s malwarem ve vašem počítači.

Klíčem k zajištění vašeho počítače v bezpečí je vždy mít nejnovější definice virů pro jakoukoli antivirovou aplikaci, kterou používáte, a pravidelně provádět antivirovou kontrolu.