Nejlepší nastavení systému Linux pro výměnu systémů Windows Vista a XP

Starší hardware nemusí pro Windows 10. fungovat dobře. Přestože jakýkoli standardní počítač vyrobený přibližně po roce 2012 bude používat Windows 10, nejlepší výkon na starých počítačích získáte instalací Linuxu s nízkými váhami.


Proč na hardwaru záleží

Starší hardware se vyznačuje třemi hlavními omezeními: architektura procesoru, paměť a volné místo na disku.

Z těchto tří atributů je nejdůležitější architektura. Většina moderních operačních systémů používá výchozí 64bitový procesor. Mnoho starších počítačů nabízí pouze 32bitový procesor, který proto vyžaduje 32bitový operační systém.

Zajímavé je, že minimální systémové požadavky Windows 10 pokrývají stroje, které jsou zdrojem před deseti lety:

 • Procesor: 1 gigahertz (GHz) nebo rychlejší procesor nebo SoC
 • 1 gigabyte (GB) pro 32-bit nebo 2 GB pro 64-bit
 • Místo na pevném disku: 16 GB pro 32bitový OS 20 GB pro 64bitový OS
 • Grafická karta: DirectX 9 nebo novější s ovladačem WDDM 1.0
 • Displej: 800 x 600

Přestože počítače se 4 GB RAM a 30 GB místa na disku mohou teoreticky podporovat jakýkoli moderní operační systém, nejnovější operační systémy fungují nejlépe s 8 GB RAM a 100 GB nebo více volného místa na disku. Starší počítače na nižší úrovni fungují dobře se specifickými konfiguracemi Linuxu.

Výběr distribuce Linuxu s nízkými zdroji

Z větší části by se váš výběr distribuce Linuxu pro starší počítač měl zaměřit na desktopové prostředí. DE je grafické uživatelské rozhraní pro operační systém. Distribuce Linuxu - a jsou jich stovky - obecně nemají vliv na kvalitu zážitku pod kapotou. Různé DE však vyžadují různé úrovně zdrojů, takže high-end DE jako KDE bude bolestně zaostávat, zatímco stejná distribuce na stejném počítači s low-end DE bude létat.

Low-Resource DE

 • LXDE

 • XFCE

 • LXQT

High-Resource DE

 • KDE

 • Budgie

Máte tři dobré možnosti:

 • XFCE je ctihodný, lehký DE s celkovým čistým vzhledem, dobrými možnostmi přizpůsobení a sadou nástrojů specifických pro DE. Pramení na počátku 1990. let; i když je to rozumně intuitivní, nemapuje to čistě na metafory Windows nebo Mac.
 • LXQT je také lehký. Vizuálně se podobá motivům Windows XP, takže je dobrým kandidátem pro někoho, kdo může bojovat s novými přístupy k desktopovým počítačům.
 • Pokud LXQT vypadá jako Windows XP, LXDE vypadá jako Windows Vista. Je to trochu vizuálně přitažlivější, ve výchozím nastavení s více sklovitými designovými prvky.

Mid-tier DE, jako Cinnamon nebo MATE nebo Deepin, může fungovat dostatečně dobře, i když v závislosti na vašem hardwaru můžete vidět nějaký výkonnostní hit.

U staršího hardwaru se vždy vyhněte DE s vysokým zdrojem.


Výběr softwaru

Distribuce nabízejí velké katalogy softwaru, ale pozor - instalace určitých aplikací může vést k neúměrně velkému přetažení systému. Pokud nainstalujete LXDE jako svůj DE, ale poté nainstalujete desktopovou aplikaci, která je součástí sady KDE, váš počítač stáhne a nainstaluje významnou část KDE, která se aktivuje a spustí pro podporu této aplikace.

Váš softwarový katalog vám obvykle řekne, jaké závislosti aplikace vyžaduje. Dávejte na ně pozor. Aplikace, která závisí na infrastruktuře jiného DE, se může správně nainstalovat a správně fungovat na vašem počítači - ale za cenu celkové spotřeby systémových prostředků.


Zvažte Shell

Nejrychlejší prostředí Linuxu je prostředí bez DE. Linux funguje skvěle z příkazového řádku a mnoho různých aplikací, včetně webového prohlížeče Lynx, funguje z prostředí.