Jak spravovat písma Mac pomocí knihy písem

Fonty mohou být na druhém místě za záložkami, pokud jde o věci, které mají tendenci se hromadit v počítači do té míry, že jsou mimo kontrolu. Část problému s písmy spočívá v tom, že na webu je k dispozici tolik bezplatných, že je těžké odolat nutkání je hromadit.

I když máte v počítači stovky písem, možná nebudete mít pro konkrétní projekt to pravé. Zde je několik způsobů, jak můžete pomocí aplikace Font Book, správce písem v systému Mac, uspořádat svou sbírku písem.

Tyto pokyny platí pro zařízení se systémem OS X 10.5 a novějším.

Lifewire / Grace Kim


Jak vytvářet knihovny písem

Kniha písem je dodávána se čtyřmi výchozími knihovnami písem: All Fonts, English (or your native language), User a Computer. První dvě knihovny jsou docela vysvětlující a ve výchozím nastavení jsou viditelné v aplikaci Font Book. Knihovna uživatelů obsahuje všechna písma nainstalovaná v souboru vaše uživatelské jméno/Knihovna/Fonty složku a přístupný pouze vám. Knihovna Počítač obsahuje všechna písma nainstalovaná v Knihovna/Fonty složku a je přístupná každému, kdo používá váš počítač. Tyto poslední dvě knihovny písem nemusí být v Knize písem k dispozici, dokud v Knize písem nevytvoříte další knihovny.

Můžete vytvořit další knihovny a uspořádat velký počet písem nebo více sbírek a poté rozdělit menší skupiny jako sbírky.

 1. OTEVŘENO písmo Book z Vašeho přání Aplikace složka.

 2. Klepněte na tlačítko Soubor a zvolte Nová knihovna.

  Klávesová zkratka pro vytvoření nové knihovny je Option + Command + N.

 3. Zadejte název nové knihovny a stiskněte Návrat / Enter.

 4. Ve své nové kolekci klikněte pravým tlačítkem a vyberte Přidat písma.

 5. přejděte na Macintosh HD> Knihovna> Písma a vyberte položky, které chcete přidat do nové knihovny.

  Chcete-li vybrat více sousedních písem, podržte směna a klikněte na začátek a konec rozsahu. Chcete-li zvýraznit položky, které nejsou vedle sebe, podržte Příkaz a klikněte na každé písmo, které chcete přidat jednotlivě.

 6. klikněte OTEVŘENO přidat vybraná písma do vaší knihovny.

Jak organizovat písma jako sbírky

Pravděpodobně máte oblíbená písma, která často používáte. Můžete také mít ty, které používáte pouze pro zvláštní příležitosti, jako je Halloween, nebo speciální písma, jako je rukopis nebo obrázky, které často nepoužíváte. Písma můžete uspořádat do sbírek, abyste snáze našli konkrétní písmo, aniž byste museli procházet stovky položek pokaždé, když je chcete použít.

Kolekce písem, které vytvoříte v Knize písem, budou k dispozici v nabídce Písmo nebo v okně Písma mnoha aplikací, jako jsou Microsoft Word, Apple Mail a TextEdit.

Všimnete si, že kniha písem již má v bočním panelu Kolekce nastaveny některé sbírky, ale je snadné přidat další.

 1. Klepněte na tlačítko Soubor a zvolte Nová kolekcenebo klikněte na ikonu Plus (+) v levém dolním rohu okna Kniha písem.

  Klávesová zkratka pro novou kolekci je Příkaz + N.

 2. Zadejte název své sbírky a stiskněte Návrat / Enter.

 3. Klepněte na tlačítko Všechna písma vstup v horní části Sbírka sidebar.

 4. Klikněte a přetáhněte požadovaná písma z Písmo sloupec do vaší nové sbírky.

 5. Tento postup opakujte, abyste vytvořili a naplnili další kolekce.


Jak vytvořit inteligentní kolekci

Stejně jako funkce Smart Playlist v iTunes má Font Book funkci, která automaticky naplní kolekci na základě vámi stanovených kritérií. Zde je návod, jak vytvořit inteligentní kolekci.

 1. Otevřete Soubor menu a klepněte na tlačítko Nová chytrá kolekce.

 2. Do textového pole zadejte název své sbírky.

 3. Nastavte podmínky, aby kniha písem přidávala písma do této sbírky. Vaše možnosti jsou:

  • Rodinné jméno: název písma (např. Helvetica, Palatino).
  • Název stylu: verze rodiny (např. kondenzovaná).
  • PostScriptový název: variace plného názvu písma, kterou najdete výběrem písma a stisknutím Command + I. Příkladem názvu PostScript je „NuevaStd-Cond“, což je zkratka pro „Nueva Std Condensed“.
  • Druh: typ souboru písma. Příklady jsou TrueType, OpenType a PostScript. Jedno písmo může spadat do několika druhů.
  • jazyky: jazyky, které písmo podporuje.
  • Návrh styl: podobný názvu stylu, ale s konkrétnějšími možnostmi (např. bezpatkové).

 4. Chcete-li přidat další podmínky, klikněte na ikonu znaménko plus.

  Podmínky mohou být buď aditivní (např. „Obsahuje“), nebo subtraktivní (např. „Neobsahuje“). Přidáním dalších získáte ve své chytré sbírce méně písem.,

 5. klikněte OK k vytvoření vaší chytré sbírky.

 6. Chcete-li upravit podmínky pro inteligentní kolekci, klikněte na ni pravým tlačítkem a vyberte Upravit inteligentní sbírku.

  V této nabídce můžete také přejmenovat svou sbírku, deaktivovat ji, odstranit ji nebo vytvořit novou.


Jak povolit a zakázat písma

Pokud máte nainstalován velký počet písem, seznam písem v některých aplikacích může být docela dlouhý a nepraktický. Pokud jste neohroženým sběratelem písem, myšlenka na mazání písem nemusí být lákavá, ale existuje kompromis. Knihu písem můžete použít k deaktivaci písem, aby se nezobrazovala v seznamech písem, ale stále je nechejte nainstalovaná, takže je můžete kdykoli povolit a použít. Je pravděpodobné, že použijete pouze relativně malý počet písem, ale je hezké je pro případ udržovat.

Chcete-li písmo deaktivovat (vypnout), spusťte Knihu písem, klikněte pravým tlačítkem na jeho název a vyberte Zakázat z nabídky. Chcete-li jej úplně odstranit, zvolte Odstranit.

Můžete zakázat více písem současně výběrem písem a následným výběrem Zakázat písma z editovat menu.

Můžete také deaktivovat celou sbírku písem, což je další důvod pro uspořádání písem do sbírek. Můžete například vytvořit kolekce písem Halloween a Vánoce, povolit je během prázdnin a po zbytek roku je deaktivovat. Nebo můžete vytvořit kolekci skriptů / rukopisných písem, která zapnete, když ji potřebujete pro speciální projekt, a poté ji znovu vypnete.

Kromě toho, že ke správě písem používáte Knihu písem, můžete ji také použít k náhledu písem a tisku ukázek písem.