Seznam s omezením na Facebooku: Co to je a jak jej používat

Seznam s omezeným přístupem na Facebooku je funkce, která uživatelům umožňuje skrýt příspěvky od konkrétních přátel na sociální síti přidáním do tohoto seznamu. Do tohoto seznamu lze kdykoli přidat nebo odebrat libovolného přítele z Facebooku a není omezeno, kolik lidí na něm může být.


Co znamená omezení na Facebooku?

Přítel z Facebooku, který byl omezen, byl jednoduše přidán do vašeho Omezeného seznamu. Stále jsou přáteli na Facebooku a mohou s vámi komunikovat prostřednictvím přímé zprávy. Budete také moci nadále vidět jejich příspěvky ve vašem zdroji jako obvykle.

Theresa Chiechi / Lifewire

Jak mohu přidat přátele do omezeného seznamu na Facebooku?

 1. Otevřete oficiální aplikaci Facebook na smartphonu nebo tabletu se systémem iOS nebo Android. Pokud chcete používat počítač, otevřete svůj oblíbený webový prohlížeč a přejděte na oficiální webovou stránku Facebooku. Přihlaste se, pokud ještě nejste.

 2. Přejděte na facebookový profil přítele, kterého chcete přidat do svého Omezeného seznamu. Pokud se vám nedaří je najít, zadejte jejich jméno do vyhledávacího pole v horní části webu nebo aplikace Facebook.

 3. Na stránce profilu svého přítele vyhledejte tlačítko s nápisem Kamarádi. Klepněte na ni.

 4. Mělo by se objevit malé menu. Klikněte na jednu z nich Upravit seznamy přátel or Přidat na jiný seznam. Text nabídky se bude měnit v závislosti na tom, jakou aplikaci používáte, nebo zda jste na webu Facebooku, ale funkce je stejná bez ohledu na to, co říká.

 5. Zobrazí se seznam mnoha seznamů Facebooku určených ke kategorizaci lidí, se kterými komunikujete na sociální síti. Přejděte dolů do dolní části tohoto seznamu k pojmenovanému Omezený. Klepnutím na něj přidáte svého přítele do seznamu Omezené.


Jaké příspěvky na Facebooku mohou uživatelé s omezeným přístupem vidět?

Přátelé z Facebooku ve vašem seznamu s omezeným přístupem budou i nadále moci zobrazit všechny vaše příspěvky publikované s nastavením Veřejné soukromí a také všechny příspěvky publikované s nastavením Přátelé, které jsou osobně označeny nebo zmíněny.

Veřejné příspěvky lze identifikovat pomocí ikony zeměkoule, zatímco příspěvky přátel mají ikonu, která vypadá jako dva lidé. U každého příspěvku lze změnit nastavení ochrany osobních údajů jednoduše jeho úpravou pomocí nabídky elipsy v pravém horním rohu příspěvku.


Jak zveřejňovat příspěvky na Facebooku s omezeným seznamem

 1. Po přidání alespoň jednoho přítele do seznamu s omezeným přístupem vytvořte nový příspěvek na Facebooku jako obvykle.

 2. Před publikováním příspěvku se ujistěte, že Kamarádi (ikona) se zobrazuje ikona. Pokud Veřejnost Místo toho se zobrazuje ikona (zeměkoule), klepněte na ni a vyberte Kamarádi.

 3. Publikujte svůj příspěvek. Nyní ji budou moci zobrazit všichni vaši přátelé z Facebooku, kromě těch, které jste přidali do seznamu Omezené. Kdokoli na vašem seznamu s omezeným přístupem automaticky nebude moci zobrazit příspěvky, které vytvoříte pro přátele, od tohoto okamžiku.

Mohou přátelé zjistit, zda jsou na seznamu s omezením na Facebooku?

Uživatelé Facebooku nejsou upozorněni na přidání nebo odebrání ze seznamů na sociální síti, takže pro vaše přátele neexistuje žádný přímý způsob, jak zjistit, že byli přidáni do vašeho seznamu s omezeným přístupem.

Jak odstraním přátele ze seznamu omezeného na Facebook?

 1. Chcete-li odebrat přítele z Facebooku ze seznamu Omezené, otevřete jeho profilovou stránku ve webovém prohlížeči nebo v oficiální aplikaci na Facebooku.

 2. Klikněte na Kamarádi ikona v jejich profilu.

 3. V nové nabídce, která se otevře, klikněte na Upravit seznamy přátel or Přidat na jiný seznam. Přesný text se bude lišit v závislosti na tom, jak přistupujete k Facebooku.

 4. Přejděte dolů seznamem seznamů Facebook na Omezený. Vedle názvu seznamu by mělo být zaškrtnutí. Klepnutím na něj zrušíte zaškrtnutí. Nyní by měli být ze seznamu odstraněni.

Proč bych měl používat omezený seznam?

Omezené seznamy mohou být užitečné, když chcete psát příspěvky nebo sdílet odkaz na něco, aniž byste museli číst negativní nebo kontroverzní komentáře od blízkých přátel nebo členů rodiny. Seznam s omezeným přístupem může být také praktickým způsobem, jak zůstat ve spojení se spolupracovníky na Facebooku, aniž by od vás viděli více osobních příspěvků týkajících se vašeho domova nebo milostného života.