Jak opravit chyby kódu 41 ve Správci zařízení

Chybový kód 41 je jedním z několika chybových kódů Správce zařízení. Může se to zobrazit při pokusu o použití určitých hardwarových zařízení. Chyba kódu 41 se téměř vždy zobrazí následujícím způsobem:

 • Systém Windows úspěšně načte ovladač zařízení pro tento hardware, ale nemůže najít hardwarové zařízení. (Kód 41)

Pokyny v tomto článku platí pro všechny operační systémy Microsoft, včetně Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista a Windows XP.


Příčiny chybového kódu 41

Chyby kódu 41 jsou způsobeny buď hardwarovým zařízením, které bylo odstraněno po načtení ovladače, nebo problémem se samotným ovladačem zařízení. Podrobnosti o chybových kódech Správce zařízení, jako je kód 41, jsou k dispozici v souboru Stav zařízení oblast ve vlastnostech zařízení.

Chybové kódy Správce zařízení jsou exkluzivní pro Správce zařízení. Pokud uvidíte chybu kódu 41 jinde ve Windows, je pravděpodobné, že se jedná o kód systémové chyby, který byste neměli řešit jako problém se Správcem zařízení. Chyba kódu 41 se může vztahovat na jakékoli zařízení, ale nejčastěji se týká jednotek DVD a CD, tiskáren, klávesnic a zařízení USB.

Jak opravit chybu kódu 41

Zkuste tyto kroky, dokud nebude chyba vyřešena:

 1. Restartovat váš počítač. Vždy existuje možnost, že chyba kódu 41 byla způsobena dočasným problémem se Správcem zařízení. Pokud ano, může problém vyřešit jednoduchý restart.

 2. Zkontrolujte, zda je zařízení správně připojeno. Pokud je zařízení uvnitř počítače, zkontrolujte, zda jsou všechna připojení pevně usazena a zda jsou správně připojeny všechny konektory. Pokud se jedná o nově nainstalované zařízení, zkontrolujte příručku a ujistěte se, že je vše připojeno správným způsobem k příslušným konektorům na základní desce. Pokud je zařízení externí (tj. Připojené pomocí kabelu USB), zkuste použít jiný kabel.

 3. Pomocí nástroje Obnovení systému můžete vrátit poslední změny systému. Pokud zařízení dříve fungovalo, vraťte všechny nedávné změny ve Správci zařízení pomocí nástroje Obnovení systému Windows k obnovení počítače se systémem Windows.

 4. Vraťte ovladače zpět. Pokud chyba kódu 41 začala po aktualizaci konkrétního hardwarového zařízení, vraťte ovladače zařízení na starší verzi.

 5. Aktualizujte ovladače hardwaru. Je možné, že instalace nejnovějších ovladačů pro zařízení může opravit chybu kódu 41.

 6. Přeinstalujte ovladače zařízení. Správná přeinstalování ovladače není totéž jako aktualizace ovladače. Úplná přeinstalace ovladače zahrnuje úplné odebrání aktuálně nainstalovaného ovladače a následné spuštění systému Windows znovu od začátku.

 7. Odstraňte poškozené hodnoty registru. Běžnou příčinou chyb kódu 41 je poškození dvou hodnot registru v klíči registru. Přejděte do registru Windows a odstraňte hodnoty registru UpperFilters a LowerFilters.

 8. Znovu nainstalujte hardware. Odeberte všechny přidružené ovladače a software a poté znovu nainstalujte nebo překonfigurujte zařízení.

 9. Vyměňte hardware. Problém se samotným zařízením může způsobovat chybu kódu 41, takže možná budete muset vyměnit hardware. Je také možné, že zařízení není kompatibilní s vaší verzí systému Windows. Pro jistotu si můžete prohlédnout Windows Hardware Compatibility List.

 10. Oprava systému Windows. Pokud jste si jisti, že problém s hardwarem nezpůsobuje tuto konkrétní chybu kódu 41, vyzkoušejte opravu při spuštění systému Windows.

 11. Proveďte čistou instalaci systému Windows. Provést čistá instalace systému Windows jako poslední možnost, počínaje novou kopií operačního systému.

  Během čisté instalace budou vymazány všechny informace na vašem pevném disku.