Fortnite může způsobit závislost, jak se vyhnout problémům


V Británii skončila devítiletá dívka v léčebně, protože hrála Fortnite více než 10 hodin denně, tady je návod, jak chránit děti před videohrami

Fortnite se stal celosvětově úspěšnou hrou. Mluvíme o jedné z nejhranějších free-to-play videoher na konzolích a od svého příchodu na chytré telefony s konceptem "Battle Royal" ještě více rozšířila svou uživatelskou základnu.

Fortnite je hra, kterou si užívají i VIP a slavní sportovci. Několik celebrit zveřejnilo na sociálních sítích svou fotografii, jak hrají tuto hru. Od Zlatana Ibrahimoviče až po Antoina Griezmanna, který se dokonce inspiroval hrou pro svůj dnes již slavný pokřik po vstřeleném gólu. Fortnite je však hra, která oslovuje především mladé a mladé. Videohra funguje následovně: 100 uživatelů v režimu všichni proti všem, mapa se postupně zmenšuje a vítězem je ten, kdo přežije jako poslední. Je to oblíbený vzorec, vzhledem k tomu, že v dubnu 2018 přesáhly nákupy aplikací za úpravy, zbraně a doplňky 300 milionů dolarů.

Fortnite je návykový

Úspěch se však u mnoha hráčů, zejména u mladých a velmi mladých, mění v závislost. Příkladem je devítiletá britská dívka, která skončila v léčebně poté, co vykazovala známky závislosti na hře. Dívka se v noci tajně budila a hrála videohry až 10 hodin v kuse, a dokonce se pokusila napadnout svého otce, když se pokusil vypnout a odstranit její Xbox, konzoli, kterou používala ke hraní Fortnite, z jejího pokoje. První znepokojivé signály přišly ze školy. Učitelé si několikrát zavolali rodiče, protože dítě během vyučování často usínalo a jeho známky se stále zhoršovaly. Dítě si také tajně vzalo údaje o kreditní kartě svého otce a začalo utrácet za nákupy zbraní ve videohře kolem 60 eur měsíčně.


Jak zabránit závislosti dětí na videohrách

Pokud hraje Fortnite malé dítě a chceme zabránit tomu, aby se stalo na videohře závislé, můžeme zavést řadu pravidel. Nejprve nastavíme maximální denní nebo týdenní limit. Hranice hodin, kdy dítě může hrát na PlayStation nebo jiné konzoli. Když dítě tento limit překročí, videohru vypneme a konzoli sebereme, aby k ní nemělo přístup. Za druhé bychom se měli vyvarovat toho, abychom nechávali děti hrát hry, které nejsou vhodné pro jejich věk. V případě Fortnite se doporučuje nenechávat hrát děti mladší 12 let. Nakonec je vhodné vzít dítě ven za pohybem, aby nesedělo stále doma a aby kromě videoher začalo přemýšlet i o jiných formách zábavy.