Co je nový Android L a kdo ho může používat


Android L je nejnovější inovace společnosti Google pro mobilní zařízení: optimalizace prostoru, multitasking a více kompatibility v jedné kapce funkcí

S přístroji se stále většími obrazovkami, jako jsou tablety, Chromebooky a nejnovější skládací smartphony, začíná být Android pro uživatele poněkud těsný. Proto společnost Google právě představila systém Android 12L, kde písmeno L znamená "Large". Není to úplně nový operační systém, ale pro uživatele téměř ano.

Android L byl totiž vytvořen s cílem vyřešit hlavní problémy Androidu na zařízeních s velkou obrazovkou. Prvním z nich je samozřejmě velké množství místa, které se vyplýtvá při spouštění aplikací, jež jsou naprogramovány pro běh na chytrých telefonech (na výšku a na velkých, ale ne příliš velkých obrazovkách). Druhým problémem je kompatibilita: někdy se grafika přesune nesprávně, protože aplikace očekává menší obrazovku. Třetí možností je multitasking, tedy možnost používat několik aplikací současně na jedné obrazovce. Zde se dozvíte, jak Android L tyto tři problémy řeší.

Android L, jak funguje

Začněme multitaskingem, který je jednou z nejoblíbenějších funkcí pro každého, kdo si kupuje zařízení s velkým dotykovým displejem. Mnoho dnešních chytrých telefonů umožňuje používat dvě aplikace současně: jedna je umístěna nahoře a druhá dole.

To vede k tomu, že se obě aplikace zobrazují vodorovně, což je nepřirozené vzhledem k tomu, že aplikace jsou navrženy pro svislé spouštění. Android 12L umožňuje umístit dvě aplikace, které běží vertikálně vedle sebe (split-screen), a zaplnit tak obrazovku při horizontálním používání zařízení.

Ti, kteří raději používají vždy jen jednu aplikaci, i na velkých obrazovkách, nakonec zbytečně plýtvají místem. Proto Android L umožňuje měnit uspořádání prvků tak, aby zaplnily obrazovku a neztratily ani jeden pixel. Začíná to už u samotného operačního systému, kde je například závěs s oznámeními rozdělen na dvě části, aby zabral veškerý dostupný horizontální prostor.

Nakonec otázka kompatibility: výrobci skládacích smartphonů a dalších zařízení s velkou obrazovkou si nyní mohou přizpůsobit způsob uspořádání součástí grafického uživatelského rozhraní na obrazovce, aby se vyhnuli překrývání ikon nebo jiným problémům.


Android 12L, až přijde

Jak už bylo řečeno, Android L ve skutečnosti není nový operační systém: jedná se o "Feature Drop", což je termín, který Google používá k popisu uvolnění určitých funkcí pouze pro určitá zařízení, obvykle telefony Pixel.

Přinejmenším zpočátku se bude týkat pouze zařízení s Androidem 12. Bude také na výrobci zařízení, aby zavedl určitá opatření, která by to umožnila, zatímco vývojáři aplikací budou mít za úkol využít nové funkce a nabídnout uživatelům lepší zážitek na velkých a skládacích obrazovkách.