5 způsobů, jak se vyhnout virům na iPhonu a Androidu


Od neoficiálních aplikací přes antivirový software až po bezpečnostní systémy: zde se dozvíte, jak se můžete chránit před hackery ve svém smartphonu

Kdysi dávno našli domov pouze v počítačích. V posledních několika letech se však nenápadně dostávají do chytrých telefonů a stávají se skutečnou pohromou. Mluvíme o malwaru, škodlivých programech a hrozbě pro osobní údaje uživatelů.

Jak ukazují mnohé výzkumy, počet virů napadajících mobilní zařízení v roce 2017 exponenciálně vzrostl. A bohužel se předpokládá, že těchto údajů bude přibývat. Hlavní důvod, proč se malware tak rychle rozšířil a dostal se i do chytrých telefonů, je velmi jednoduchý. Dnes je potenciálním cílem hackerů každé zařízení, které se může připojit k síti. Existuje také další důvod, proč narůstá počet narušení: povrchnost uživatelů. Navzdory varováním mnoho lidí stále padá do pastí kyberzločinců a otevírá na svých chytrých telefonech škodlivé odkazy nebo přílohy.

Jak ochránit svůj chytrý telefon

Hlavní radou, jak se vyhnout viru, je tedy být opatrný. Většina hackerů potřebuje k úspěchu nedobrovolnou spolupráci svých obětí. Jen málokterý malware dokáže infikovat mobilní zařízení, aniž by uživatele oklamal. S ohledem na tuto skutečnost se nyní podíváme na to, jak svůj smartphone ochránit před malwarem. Následující tipy platí pro Android i iOS.


Žádné neoficiální aplikace

Prvním způsobem, jak ochránit svůj smartphone před spáry kyberzločinců, je stahovat pouze oficiální aplikace. To platí zejména pro majitele zařízení se systémem Android. Jak je známo, zelený bod dává uživatelům možnost instalovat aplikace mimo obchod Google Play. Stahovat programy z internetu je jako lovit ryby na lodi v moři plném žraloků. Riskujete instalaci škodlivých aplikací. V digitálním obchodě Android jsou naopak programy kontrolovány přímo u zdroje, tj. Google je před zveřejněním kontroluje na přítomnost škodlivého softwaru.

Co se týče uživatelů Apple, iOS je velmi uzavřený operační systém, tj. neumožňuje snadno instalovat externí aplikace. Neoficiální aplikace je však možné stahovat pomocí jailbreaku, který umožňuje iPhone "otevřít". Kromě toho, že jsou tyto techniky nezákonné, jsou také velmi nebezpečné: hrozí, že si do mobilního zařízení stáhnete škodlivý software.


Vyvarujte se antiviru

Tento bod vždy všechny rozděloval, a to od doby, kdy se zabezpečení chytrých telefonů stalo důležitým. Existují dva názorové proudy. Na jedné straně existují lidé, kteří tvrdí, že antivirový software nebo podobné aplikace jsou v chytrých telefonech zbytečné. Podle této frakce jsou skenery škodlivého softwaru nejen zbytečné, ale navíc hrozí, že budou obsahovat viry. Skupina také upozorňuje na skutečnost, že tyto aplikace jsou velmi invazivní vůči osobním údajům. Najdou se však i tací, kteří nesouhlasí a tvrdí, že antivirový software je nezbytnou zbraní v boji proti škodlivému softwaru.

Držte telefon zamčený

Někomu se bude zdát tato rada zbytečná, ale jak říká stará latinská fráze, repetita iuvant. Je důležité mít vždy na paměti, že smartphone je třeba uzamknout. Nezáleží na tom, zda je to pomocí hesla, nebo čtečky otisků prstů: nikdy nenechávejte zařízení odemčené. Přemýšlejte o tom, co by se stalo, kdybyste zařízení ztratili nebo ztratili. Kdokoli by pak mohl získat přístup k vašim datům.

Jsou předinstalované bezpečnostní systémy spolehlivé?

Ano, jsou. Většina výrobců chytrých telefonů instaluje do svých zařízení aplikace nebo systémy pro zabezpečení proti malwaru. Tento software je obecně nejlepším způsobem ochrany před škodlivým softwarem.

Zůstaňte ve střehu

Všechna výše uvedená opatření jsou k ničemu, pokud polevíme v ostražitosti. Jak již bylo zmíněno, pokud se viru podaří infikovat náš smartphone, jsme hlavními viníky my. Nebo pokud se k našim datům dostanou hackeři. Je proto nutné vyvarovat se volného sdílení důvěrných informací, otevírání podezřelých e-mailů, zadávání hesel nebo bankovních údajů na nebezpečných stránkách. Neklikejte na neznámé odkazy.