Co jsou to výcvikové tábory?

Programovací bootcampy nebo kódovací bootcampy jsou strukturované a intenzivní vzdělávací programy určené k tomu, aby studentům pomohly získat klíčové dovednosti v oblasti programování a řešení technických problémů prostřednictvím krátkých, ale vysoce zaměřených výukových lekcí.

Programovací výcvikové tábory (často také označované jako informační výcvikové tábory IT) byly zahájeny jako způsob, jak potenciální zaměstnanci získat potřebné dovednosti pro nová pracovní místa nebo kariérní postup, aniž by museli trávit čas (4 roky nebo déle) a peníze (často sto tisíce dolarů nebo více), které jsou vyžadovány k získání vysokoškolského titulu v oboru počítačových věd nebo podobného oboru.

Tyto kódovací bootcampy také mají pro společnosti cennou roli tím, že pomáhají vyplňovat mezery v dovednostech v oblasti technických talentů a poskytují podnikům znalé a kvalifikované kandidáty na zaměstnání rychleji než na tradiční trase vysokoškolského studia, protože většinu táborů lze dokončit za několik měsíců.

Dnes existuje po celém světě více než 100 společností a škol s kódovacím výcvikovým táborem a je k dispozici široká škála možností na místě i online. Mezi známější a uznávanější zaváděcí tábory IT patří App Academy, Bloc, Coding House, Dev Bootcamp, General Assembly, Hack Reactor a Hackbright Academy.


Co se studenti učí v kódovacích bootovacích táborech

Programovací výcvikové tábory trvají v průměru 12 týdnů, ale jejich délka se může pohybovat od 6 do 28 týdnů nebo více, v závislosti na předmětu a škole nebo společnosti poskytující pokyny pro výcvik kódovacích výcvikových táborů.

Většina programovacích bootcamps poskytuje intenzivní, zrychlené učební osnovy s praktickými projekty, kde studenti vyvíjejí své vlastní softwarové programy, webové aplikace a další digitální nástroje. Výuka kódování je k dispozici pro širokou škálu počítačových programovacích jazyků, filozofií a sad dovedností, včetně HTML, JavaScript, Python, PHP, Ruby on Rails a dalších.

Typy kódovacích zaváděcích táborů

Programovací zaváděcí tábory jsou k dispozici ve formátech zaváděcích táborů na plný i částečný úvazek a online. Zaváděcí tábory na plný úvazek jsou často extrémně intenzivní a vyžadují až 80 hodin týdně práce po dobu dvou až sedmi měsíců. Tyto výcvikové tábory na plný úvazek mohou být také docela drahé.

Pro ty, kteří mají méně času nebo peněz na to, aby se zavázali k programovacímu táboru na plný úvazek, jsou často atraktivnější volbou bootovací tábory na částečný úvazek nebo online bootcampy. Programovací bootcampy na částečný úvazek obvykle vyžadují závazek přibližně 20 hodin týdně, který lze utratit na místě nebo online v závislosti na bootovacím táboře.

Tyto výcvikové tábory na částečný úvazek a online kódování mají také tendenci být cenově dostupnější než jejich protějšky na plný úvazek v táborech, což z nich činí ideální volbu pro ty, kteří potřebují větší flexibilitu nebo ekonomičtější možnost kódování v táborech.


Nízkonákladové alternativy kódovacích bootovacích táborů

Programování výcvikových táborů, i když je levnější a rychlejší než dosažení vysokoškolského vzdělání, stále vyžaduje značné úsilí, pokud jde o čas i peníze. Pro ty, kteří s programováním teprve začínají, může mít bezplatný online kurz větší smysl a může představovat ekonomickou alternativu ke kódovacímu bootcampu.

Bezplatné online kurzy kódování od Codeacademy, Code School, Coursera a online kurzy informatiky a programování prostřednictvím Harvardu (edX) a MIT (OpenCourseware) jsou skvělými místy, kde začít, pokud se právě začínáte učit kódovat nebo uvažujete o kódování Boot Camp v budoucnu.