Project Scarlett, nový Xbox bude mít premiéru na Vánoce 2020


Porject Scarlett je kódové označení příští konzole společnosti Microsoft. Odhaleny první technické specifikace: podpora rozlišení 8K a velký výkon

Známe jméno i datum vydání: Xbox Project Scarlett, Vánoce 2020. O čem to mluvíme? Nová konzole, kterou Microsoft oficiálně představil během akce pořádané na nejvýznamnějším světovém veletrhu videoher E3 2019 v Los Angeles. Mezi mnoha novinkami, které redmondská společnost představila, nechybí ani Xbox Scarlett, budoucí konzole, která nahradí Xbox One X.

Konference Xboxu provázela velká očekávání: po posledních novinkách, které zveřejnila společnost Sony ohledně PS5, všichni čekali na odpověď Microsoftu, která na sebe v podstatě nenechala dlouho čekat. Xbox Scarlett přenese svět konzolí do nové generace, kde výkon hardwaru a kvalita her půjdou ruku v ruce. Společnost Microsoft věnovala této nové konzoli mnoho úsilí, mimo jiné v reakci na projekt Google Stadia, jehož jasným cílem je, aby konzole zmizely z obývacích pokojů hráčů. Z tohoto důvodu bude Xbox Scarlett nativně podporovat ProjectX Cloud, streamovací platformu vytvořenou společností Microsoft, která bude mít premiéru v nadcházejících měsících. Nezáleží na tom, na jakých médiích chcete hrát (fyzických nebo digitálních, na Bluray nebo na streamovací platformě), konzole bude vždy v centru uživatelských plánů.

Xbox Scarlett, technické specifikace

Začněme upřesněním. Nová konzole byla představena pod názvem Xbox Project Scarlett, ale zatím se jedná o provizorní název. Ještě před oficiálním vydáním konzole bude také definitivně pojmenována.

Přestože do jejího vánočního vydání v roce 2020 zbývá ještě více než rok, redmondská společnost již oficiálně oznámila většinu hardwarových komponent. Začíná procesorem architektury Zen 2 a grafickým procesorem Navi, který bude součástí chystané konzole PlayStation 5. SoC je podpořen minimálně 16 GB paměti GDDR6 RAM a vysoce výkonným SSD, který minimalizuje dobu načítání. Očekává se, že hardwarová architektura dosáhne výkonu 24 teraflopů, což je čtyřnásobek výkonu konzole Xbox One. Pokud se tato zpráva potvrdí, dává to tušit potenciál nové konzole Microsoftu.

Nyní ke grafickým vlastnostem Xboxu Scarlett. Microsoft ujistil, že bude podporovat rozlišení 8K se 120 snímky za sekundu. K dispozici by mělo být také HDMI 2.1 a podpora technologie Ray Tracing.


Xbox Scarlett, dostupné hry

Pro uvedení Projektu Scarlett na trh Microsoft připravuje dlouho očekávaný návrat: Halo. Během konference bylo potvrzeno, že konzole bude vydána společně s novým titulem Halo Infinite, na kterém pracuje společnost 343 Industries. Z několika zvěstí, které se zatím objevily, se očekává, že se série vrátí ke klasickému nastavení her a opustí drift posledních let.


Xbox Scarlett, datum vydání a cena

Microsoft oznámil, že Xbox Scarlett dorazí na vánoční svátky: je pravděpodobné, že vydání bude stanoveno na měsíc listopad. Cenu nelze odhadnout, ale podle specifikací Xboxu Scarlett je nepravděpodobné, že by stál méně než 499 eur.