Nový superčip Qualcomm bude uveden v květnu a bude vypadat takto


Qualcomm už pracuje na tom, aby po Snapdragonu 8 Gen 1 uvedl na trh svůj další špičkový čip pro chytré telefony: co můžeme očekávat a proč

Snapdragon 8 Gen 1, tj. špičkový čip pro chytré telefony z roku 2022, byl představen 1. prosince a dosud se na trh nedostal žádný produkt, který by jej využíval (prvním má být Motorola Edge X30), ale již se začínají objevovat první zvěsti o jeho nástupci, novém čipu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (který by se mohl nazývat také Snapdragon 8 gen 1+).

O novém čipu toho zatím víme jen velmi málo, ale mnohé můžeme odhadnout již při pohledu na nedávnou historii čipů společnosti Qualcomm, která již několik let v prosinci představuje čip pro následující rok a o několik měsíců později uvádí na trh verzi "Plus". Druhý z nich, který by se v případě Snapdragonu 8 Gen 1 měl jmenovat 8 Gen 2 nebo 8 Gen 1+, je obvykle totožný s předchozím, ale má vyšší pracovní frekvence, a tedy vyšší výkon, vyšší spotřebu a více produkovaného tepla. Tato obchodní strategie by se mohla potvrdit i v roce 2022 a díky technickému kroku můžeme odhadnout, kdy přijde verze "Plus" Snapdragonu 8 Gen 1.

Snapdragon 8 Gen 2: sbohem Samsung, přesouváme se k TSMC

Současný Snapdragon 8 Gen 1 je navržen společností Qualcomm, ale fyzicky jej vyrábí Samsung 4nm procesem, velmi moderním, ale ne na špičce efektivity. To znamená, že Qualcomm musel udržovat nízké pracovní frekvence, aby se zabránilo poruchám mnoha vyráběných čipů.

Podle několika zvěstí z Dálného východu Qualcomm v květnu přesune výrobu svého špičkového čipu ze závodů Samsungu do závodů TSMC, kde se v současné době vyrábějí čipy Apple a MediaTek (Dimensity 9000, přímý konkurent čipu 8 Gen 1).

Jak je mezi odborníky z elektronického průmyslu známo, společnost TSMC má také 4nm výrobní linky, ale její proces je dokonalejší a efektivnější. Jednoduše řečeno: díky přechodu z továren Samsungu na TSMC bude Qualcomm schopen vyrábět stejný čip, ale na vyšších frekvencích.

Tady je Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, nebo chcete-li 8 Gen 1+.


Snapdragon 8 Gen 1 a 8 Gen 2: žádný rozdíl?

Pokud se tato úvaha ukáže jako správná, pak jediný rozdíl mezi špičkovým Snapdragonem 8. generace 1 v první polovině roku 2022 a Snapdragonem 8. generace 2 (nebo 8. generace 1+) v druhé polovině roku bude v pracovní frekvenci.

Tato hypotéza není jediná na stole, protože mohou být i další drobné rozdíly, ale je nejpravděpodobnější z několika důvodů. První je ekonomický: návrh čipu stojí peníze, takže jakmile ho uvedete na trh, musíte ho co nejvíce "vyždímat".

Další je krize čipů, která všechny odrazuje od snahy vyvíjet nový čip, právě když je velmi obtížné vyrábět již vyvinuté čipy rychle a v dobrém množství.

Nakonec je tu proměnná Apple, který má v poslední době téměř exkluzivní vztah s TSMC, jedinou společností na světě, která je v současné době schopna vyrábět takto sofistikované čipy, aniž by se zaplnila šrotem.

Pamatujte, že v druhé polovině roku 2022 bude TSMC zaneprázdněna výrobou čipů A16 pro iPhone 14 a nebude mít mnoho volných výrobních kapacit pro jiné zákazníky. Skutečně nový čip Qualcomm se tedy s velkou pravděpodobností objeví až v tomto období, protože by se ho nepodařilo vyrobit tolik, aby se projekt rychle zaplatil.