Proč Google posílá e-mail o zvukových nahrávkách a jaké změny


Google posílá e-mail s upozorněním na změny v nastavení nahrávání zvuku. Zde je popis změn

V posledních několika hodinách rozesílá Google všem svým italským uživatelům (ale i ostatním uživatelům ve světě) e-mail s velmi konkrétním předmětem "Aktualizovali jsme vaše nastavení pro hlasové a zvukové záznamy". Co to znamená? Pokud si přečtete text e-mailu, získáte lepší představu o tom, čeho se změna týká: "Nedávno jsme aktualizovali nastavení hlasových a zvukových záznamů ve vašem účtu Google a zahrnuli jsme další podrobnosti o tom, jak společnost Google tyto záznamy používá ke zlepšení svých produktů a technologií, které používáte."

Mnozí to možná nevědí, ale v rámci vašeho účtu Google je sekce věnovaná vaší historii, kde jsou uvedeny všechny aktivity provedené prostřednictvím vašeho profilu. To zahrnuje vyhledávání na webu, historii Map a mnoho dalšího. Patří sem také nahrávky hlasových vyhledávání provedených pomocí Asistenta Google. Pokud se například svého smartphonu s Androidem zeptáme: "Ok Google, jaké je dnes počasí v Římě?", zvukový záznam se přidá do našeho profilu Google.

Od dnešního dne (5. srpna 2020) tomu tak již nebude. Společnost Google ve výchozím nastavení deaktivovala automatické ukládání zvukových záznamů na všech profilech. Uživatelé se nyní mohou sami rozhodnout, zda chtějí na svém profilu Google nadále ukládat zvukové záznamy.

Co tato aktualizace znamená pro uživatele

Google se rozhodl poskytnout uživatelům větší kontrolu nad zvukovými záznamy uloženými na jejich osobním profilu. Až dosud se všechna vyhledávání provedená pomocí Asistenta Google ukládala do sekce "Aktivita" v profilu Google, ale to už nebude platit.

Společnost Mountain View se rozhodla změnit toto nastavení, aby uživatelům poskytla více soukromí a větší kontrolu nad jejich osobními nastaveními. Pro uživatele je to velká změna oproti minulosti, protože mnozí nevěděli, že hlasové nahrávky se ve výchozím nastavení ukládají na jejich účet a Google je používá (na základě vzorků) k lepšímu porozumění Asistenta Google.

Google však upřesňuje, že toto nastavení nemá vliv na dříve uložená zvuková data, která zůstanou na jejich profilu. Uživatel je však může kdykoli smazat na stránce "Aktivita" svého profilu Google.


Proč Google změnil nastavení hlasových záznamů

Rozhodnutí Googlu přichází v návaznosti na loňské vyšetřování belgických novin, které odhalilo, že společnost Mountain View nechala některé své zaměstnance poslouchat zvukové záznamy uložené v profilech Google s cílem zlepšit schopnosti hlasového asistenta. Společnost Google se k této činnosti přiznala a uvedla, že pouze 0,2 % nahrávek bylo svěřeno některým zaměstnancům za účelem zdokonalení funkcí asistenta Google.

Vyšetřování dále ukázalo, že Google nebyl jedinou společností, která odposlouchávala nahrávky uživatelů: stejnou činnost prováděly společnosti Apple, Facebook, Amazon a Microsoft. Google nyní dal svým uživatelům možnost tento aspekt lépe spravovat a ve výchozím nastavení jej deaktivovat na všech profilech


Jak změnit nastavení nahrávání hlasu na Googlu

Dotazy zaslané Asistentovi Google se již neukládají na váš účet Google. To je podstata e-mailu, který společnost Big G zasílá svým uživatelům od 5. srpna 2020. Jak je vysvětleno v e-mailu, společnost z Mountain View tyto zvukové nahrávky použila ke "zdokonalení technologií rozpoznávání zvuku, aby produkty, jako je Asistent Google, mohly v budoucnu ještě lépe rozumět mluvené řeči".

Nyní musí uživatel udělit společnosti Google toto povolení kliknutím na tlačítko "Zkontrolovat nastavení" (přítomné v e-mailu) a kliknutím na "Zvukové nahrávky" na stránce, která se otevře. Po kliknutí na položku se na obrazovce zobrazí text, ve kterém společnost Google podrobně vysvětluje, co určuje aktivaci funkce. Kliknutím na tlačítko "Souhlasím" se všechny zvukové záznamy Asistenta Google uloží do vašeho profilu

.