Pirátská televize, odkazy na zápasy posílané přes WhatsApp: vyšetřování


Ilegální IPTV jsou opět online díky některým novým platformám a serverům. Odkazy na zápasy vyměňované na WhatsApp

Operace Eclipse, kterou minulý týden provedla poštovní policie a Guardia di Finanza, zřejmě zasadila rozhodující úder nelegální IPTV, online platformám, které nabízejí sledování předplacených služeb (Sky, Netflix, DaZn, Infinity) za sníženou cenu: 12 nebo 15 eur za kompletní balíček. Vyšetřování italské policie za asistence evropských agentur Eurojust a Europol vedlo k odstavení platformy "Xstream Codes", kterou využívalo více než 5 milionů italských uživatelů.

Zdálo se, že to bude smrtelná rána pro trh IPTV "pezzotte" (slangové označení pro nelegální platformy, které přenášejí analogový signál Sky a podobných služeb), ale platformy jsou již opět v provozu. Zprávu přinesl neapolský deník "Il Mattino", který ve svém článku vysvětlil, že nové předplatné a nové platformy jsou aktivní již od neděle 22. září na zápas Lecce-Napoli. Provozovatelé nelegálního trhu s IPTV sdíleli nový odkaz pro přístup ke službě na WhatsApp a trh s nekvalitní IPTV se opět rozběhl, jako by se nic nestalo.

Co je nelegální IPTV

IPTV je zkratka pro Internet Protocol TV a jedná se o protokol, který umožňuje sledování televizních kanálů na internetu. Na této technologii není v podstatě nic nezákonného, protože ji používá mnoho online služeb pro vysílání svých programů. Bohužel se některým hackerům podařilo využít IPTV k nelegálnímu vysílání signálu předplacených služeb, jako jsou Sky, Netflix, DAZN a Infinity.

Díky skupinám WhatsApp a Telegram se různé nelegální IPTV platformy velmi rychle rozšířily a začaly vydělávat tisíce eur měsíčně. Náklady na předplatné jsou ve srovnání s oficiálními službami zanedbatelné: za 12-15 eur získáte kompletní balíček a možnost sledovat i placené kanály.


Pirátská televize, opět online

Vyšetřování Guardia di Finanza se dostalo až k jádru tohoto byznysu a ukončilo provoz nejznámější platformy s největším počtem předplatitelů: Xstream Codes. Podle Guardia di Finanza bylo v době deaktivace platformy připojeno přibližně 700 000 uživatelů a jen v Itálii se tento fenomén týká více než 5 milionů lidí.

Uživatelé, kteří ode dne bleskového spuštění neměli mít přístup k pirátské televizi. Ve skutečnosti tomu tak ale není.

Zprávu o návratu nelegálních IPTV služeb zveřejnil deník "Il Mattino": od neděle 22. září mohou uživatelé sledovat zápas Lecce - Neapol. Manažeři služby IPTV "pezzotte" sdíleli adresu URL nové služby a návod, jak ji používat, na Facebooku. V krátké době se ke službě připojily tisíce lidí. Vedoucím pirátských televizí stačilo změnit servery a přenést je do zemí, kde je pro policii obtížnější vyšetřovat. Provozovatelé rovněž ujistili uživatele o možném trestním stíhání ze strany policie a ujistili je, že provoz, který vstupuje do nelegálních IPTV a opouští je šifrovaný a nelze jej dešifrovat. Uvidíme, zda se v příštích týdnech poštovní policie opět pustí do práce a zablokuje platformy, které se v posledních dnech objevily.