OnePlus 9 RT bude první špičkový model s Androidem 12


Tradice smartphonů OnePlus s písmenem "T" nekončí: OnePlus 9 RT se blíží a bude to první špičkový smartphone s operačním systémem Android 12 OxygenOS

Na konci roku 2017, v roce OnePlus 5, čínská společnost překvapila fanoušky a nadšence tím, že uvedla revizi špičkového smartphonu, tedy verzi, která měla několik změněných specifikací, aby odpovídala nejnovějším komponentům v oboru.

OnePlus si pro označení zvolila písmeno "T", a přestože důvod, proč má aktualizace právě toto písmeno, a ne jiné, nebyl nikdy oficiálně objasněn, jde o to, že si OnePlus zvolila doslova "o jedno písmeno více" než Apple, který pro označení technických aktualizací svých iPhonů používá písmeno "S". Tato praxe společnosti OnePlus trvala několik let, dokud se nezastavila - alespoň podle zvěstí - s řadou OnePlus 9, která by neměla mít variantu "T". My na Západě však pochopitelně možná nevíme, že řada OnePlus 9 se ve skutečnosti skládá ze tří produktů: existuje také OnePlus 9 R, který k nám zatím nedorazil a o kterém se proslýchá, že bude mít aktualizovanou variantu "T".

Jak bude vypadat OxygenOS s Androidem 12

OnePlus 9 RT se prý dočká. A nejenže se mu to podaří, ale možná si ho budete pamatovat i jako první špičkové zařízení se systémem Android 12. Aby bylo možné tohoto "rekordu" dosáhnout, měl by smartphone dorazit během několika dní: stabilní verze Androidu 12 by měla být vydána do konce září, pravděpodobně několik dní před koncem měsíce.

Takže OnePlus 9 RT by měl být na cestě, a to lze poznat z tenoru zvěstí, které tento přechod velmi pevně předpovídají. V důsledku toho se očekává, že společnost OnePlus za několik dní představí aktualizaci svého uživatelského rozhraní založeného na systému Android 12, OxygenOS, které bude mít jen málo nebo vůbec žádné znaky operačního systému vyvinutého společností Google.

Ještě před rokem bychom pravděpodobně řekli opak: společnost OnePlus byla při vývoji svého rozhraní OxygenOS poměrně samostatná a blízká filozofii společnosti Google, ale pak oznámila, že spojila své síly se společností Oppo. OxygenOS od OnePlus a ColorOS od Oppo se tak vzájemně kontaminují a jeden přebírá charakteristické vlastnosti a silné stránky druhého.

V OxygenOS OnePlus 9 RT tedy nebude ani stopa po Material You - novém designovém směru, který Google představil v Androidu 12 -, ale naopak se v něm objeví prvky rozhraní Oppo, které v OxygenOS dosud chyběly: vedle funkcí charakteristických pro OxygenOS, jako je režim Zen nebo police, bude ColorOS obsahovat například obchod s motivy a Private Space, místo pro ukrytí osobních souborů.


Jak bude vypadat OnePlus 9 RT

Jak bude vypadat nový systém OxygenOS založený na Androidu 12, se dozvíme již brzy. Zdá se, že technický profil OnePlus 9 RT je již znám a podle zvěstí se bude jen velmi málo lišit od produktu, který se již prodává v Číně a Indii.

Bude vybaven stejným OLED displejem se 120Hz obnovovací frekvencí, čipem Snapdragon 870 a baterií s kapacitou 4 500 mAh a 65wattovým rychlonabíjením. Několik změn oproti původnímu návrhu, stále tajné. A je pravděpodobné - ale ne jisté - že OnePlus 9 RT nedorazí do Evropy stejně jako jeho předchůdce.