Nalezení bezplatných fotografií z Flickru k použití na vašem blogu

Flickr je web pro sdílení fotografií, který obsahuje tisíce fotografií nahraných lidmi z celého světa. Některé obrázky na Flickru můžete zdarma použít ve svém blogu. Tyto fotografie jsou chráněny licencemi Creative Commons.


Licencování na Flickru

Než budete moci ve svém blogu použít fotografie, které najdete na Flickru, ujistěte se, že plně rozumíte licencím Creative Commons. Jakmile pochopíte zákonnost používání fotografií pořízených jinými lidmi, k nimž jsou připojeny licence Creative Commons, můžete navštívit web Flickr a najít fotografie, které můžete použít ve svém blogu.

Zde je rychlý rozpis běžnějších licencí, které najdete na Flickru:

  • Všechna práva vyhrazena: Toto je obrázek zcela ve vlastnictví tvůrce. Můžete si ji stáhnout a použít ji jako tapetu na plochu nebo něco podobného. Nelze jej však reprodukovat, hostovat, sdílet ani jinak používat.
  • Attribution-NonCommercial: Tuto můžete použít za vybraných okolností. Obrázek nelze použít k ničemu, co souvisí s obchodem, nebo k něčemu, na čem vyděláváte peníze. Když použijete obrázek, musíte také dát původnímu autorovi kredit.
  • Veřejná doména: Obrázky ve veřejné doméně lze používat zcela zdarma, jakkoli chcete. Tvůrce vydal tyto obrázky do světa, aby je mohl použít kdokoli, ať uzná za vhodné.
  • přisuzování: Můžete obrázek sdílet v původní podobě. Můžete také upravit obrázek a použít upravenou verzi, jak chcete, včetně komerčních účelů. Musíte udělit původnímu autorovi kredit a budete muset uvést všechny provedené změny. Na obrázek také nemůžete uložit žádná nová autorská omezení.
  • Attribution-ShareAlike: Toto je stejné jako s běžnou licencí na atribuci, ale musíte si licencovat vše, co uděláte, úpravou obrazu pod stejnou licencí.

Úplný rozpis naleznete na licenční stránce Flickru.

Pokud se to zdá složité, nebojte se. Flickr nabízí řadu funkcí vyhledávání, které vám pomohou najít fotografie s konkrétními typy licencí Creative Commons, které se vztahují na vás a váš blog. Tyto nástroje pro vyhledávání fotografií najdete na stránce Flickr Creative Commons.

Jak najít licenci obrázku

Když se dozvíte, co každá licence na Flickru znamená, jak zjistíte, který z nich má obrázek? Další informace, které potřebujete, najdete na stránce obrázku na Flickru, přímo pod ní. Zde je postup:

  1. Otevřete prohlížeč a přejděte na Flickr.

  2. Zadejte vyhledávání do pole v horní části stránky a vyberte Hledat fotografie.

  3. Flickr zobrazuje obrázky, které odpovídají vašemu vyhledávání, v mřížce. Vyberte požadovanou fotografii.

  4. Flickr vás přenese na stránku obrázku nabitou konkrétními informacemi o obrázku. V závislosti na velikosti obrazovky můžete pod obrázkem vidět licenční informace. Pokud to nevidíte, přejděte dolů kolem obrázku na první řádek informací. Licence se nachází v pravém horním rohu informační sekce. U obrázku v tomto příkladu jsou všechna práva vyhrazena tvůrcem, což znamená, že jej nemůžete použít ani sdílet.

  5. Flickr vám umožní zúžit vyhledávání na základě licence. Vraťte se zpět k výsledkům vyhledávání a vyhledejte Jakákoli licence v levém horním rohu nad mřížkou obrázku. Vyberte jej a z nabídky vyberte požadovaný typ licence.