Jak opravit chybu D3dx9_38.dll, která nebyla nalezena nebo chybí

Soubor d3dx9_38.dll je jedním z mnoha souborů DLL obsažených v kolekci softwaru Microsoft DirectX. To znamená, že problémy d3dx9_38.dll jsou tak či onak způsobeny problémem s DirectX.

Jelikož většina her se systémem Windows a pokročilé grafické programy využívají DirectX, chyby d3dx9_38.dll se obvykle objevují pouze při použití těchto programů.

Pokyny v tomto článku platí pro Windows 10, 8, 7, Vista, 2000 a XP. Kterýkoli z operačních systémů společnosti Microsoft od Windows 98 může být ovlivněn d3dx9_38.dll a dalšími problémy DirectX.


Chyby D3dx9_38.dll

Existuje několik způsobů, jak se chyby d3dx9_38.dll mohou zobrazit ve vašem počítači. Níže je uvedeno několik běžnějších konkrétních chybových zpráv d3dx9_38.dll.

 • D3DX9_38.DLL nebyl nalezen
 • Soubor d3dx9_38.dll nebyl nalezen
 • Soubor d3dx9_38.dll chybí
 • D3dx9_38.dll nebyl nalezen. Přeinstalace by to mohla napravit

I když se chybová zpráva d3dx9_38.dll může vztahovat na jakýkoli program využívající Microsoft DirectX, jsou videohry obecným společným vláknem. Ať už se jedná o hru nebo běžnou aplikaci, chyby d3dx9_38.dll se mohou objevit kdykoli, kdy je vyžadován soubor DLL, například při spuštění hry nebo programu nebo při jeho první instalaci.

Jak opravit chyby D3dx9_38.dll

Nestahujte soubor DLL d3dx9_38.dll jednotlivě z žádné stránky pro stahování DLL. Existuje řada různých důvodů, proč stahování DLL z těchto webů nikdy není dobrý nápad. Pokud jste si již stáhli soubor d3dx9_38.dll, odeberte jej odkudkoli a pokračujte v těchto krocích.

 1. Restartujte počítač, pokud jste to ještě neudělali. Chyba d3dx9_38.dll může být náhoda a jednoduchý restart ji může úplně vyčistit.

 2. Nainstalujte si nejnovější verzi rozhraní Microsoft DirectX. Je pravděpodobné, že upgrade na nejnovější verzi DirectX opraví chybu d3dx9_38.dll nenalezena.

  Společnost Microsoft často vydává aktualizace pro DirectX, aniž by aktualizovala číslo verze nebo písmeno, takže si musíte nainstalovat nejnovější verzi, i když je vaše verze technicky stejná.

 3. Za předpokladu, že nejnovější verze DirectX od společnosti Microsoft neopraví chybu d3dx9_38.dll, kterou dostáváte, vyhledejte instalační program DirectX na svém herním nebo aplikačním CD nebo DVD. Obvykle, pokud hra nebo jiný program využívá DirectX, vývojáři softwaru zahrnou kopii DirectX na instalační disk.

  Někdy, i když ne často, je verze DirectX obsažená na disku pro program vhodnější než nejnovější verze dostupná online.

 4. Odinstalujte hru nebo softwarový program a znovu jej znovu nainstalujte. Něco se mohlo stát se soubory v programu, které pracují s d3dx9_38.dll a přeinstalace by mohla stačit.

  Někdy odinstalování programu pomocí jeho běžného odinstalačního nástroje skutečně neodstraní všechny zbytky programu. Tyto zbylé soubory mohou stále způsobovat chyby DLL, takže je nejlepší se před reinstalací aplikace ujistit, že jsou skutečně odstraněny, což můžete udělat pomocí jednoho z těchto bezplatných softwarových nástrojů pro odinstalaci.

 5. Obnovte soubor d3dx9_38.dll z nejnovějšího balíčku DirectX. Pokud výše uvedené kroky pro řešení potíží nepomohly vyřešit chybu d3dx9_38.dll, zkuste extrahovat soubor d3dx9_38.dll jednotlivě z balíčku DirectX.

 6. Aktualizujte ovladače grafické karty. I když to není nejběžnější řešení, v některých situacích může tento problém s DirectX opravit aktualizace ovladačů grafické karty v počítači.