Google tyto smartphony od konce září zablokuje


Na některých nejstarších smartphonech s Androidem nebude od 27. září přístup ke službám Google: zde je popis situace a návod, jak ji vyřešit.

Na konci září Google odepře přístup ke svým službám každému, kdo se pokusí ověřit ze smartphonu s Androidem ve verzi staré deset let, tedy s Androidem 2.3.7 Gingerbread nebo starším.

V dnešní době se zdá zvláštní, že by někdo stále používal tak starý smartphone. Deset let je věčnost v době, kdy do roka je výrobek již zastaralý a po pěti letech je považován za nepohodlnou věc, které je třeba se zbavit. Ale když se nad tím zamyslíme, některé z těchto smartphonů "první éry" by mohly být stále používány jako záložní zařízení, tj. pro případ, že by hlavní zařízení mělo problémy, třeba pro servis. To již nebude možné od 27. září, kdy Google znemožní přístup ke svým službám, jako je Gmail, YouTube nebo Mapy, z produktů se systémem Android 2.3.7 Gingerbread nebo starším.

Co se stane od příštího září

Od té doby se těm, kteří se pokusí získat přístup ke službám Google prostřednictvím aplikací z výše uvedených služeb, může zobrazit "chybová zpráva o uživatelském jménu nebo hesle". Nebojte se, varují v Mountain View, vše bude normální: už to nebudete moci dělat.

Google také vysvětlil důvody tohoto rozhodnutí, které se někomu může zdát nepochopitelné, nebo za ním může vidět snahu "tlačit" na nákup nových produktů. Částečně tomu tak jistě je, ale na druhou stranu Google uvádí, že cílem tohoto opatření je "ochrana bezpečnosti našich uživatelů".

Smartphony, jejichž podpora skončila s Androidem 2.3.7 Gingerbread nebyly ve skutečnosti aktualizovány přibližně deset let, a to nejen z hlediska nových funkcí, ale také (a především) z hlediska nových bezpečnostních záplat: z tohoto důvodu, říkají v Mountain View, je přístup k účtu Google z potenciálně napadnutelného produktu praktikou, kterou společnost v průběhu let nedoporučovala a která od konce září již nebude povolena.


Nezastaví se pro ty, kteří jsou již přihlášeni

Je třeba učinit důležité upřesnění. Zařízení se systémem Android 2.3.7 Gingerbread nebo starším, která jsou již přihlášena k určitému účtu po 27. září, budou moci tyto služby a aplikace bez problémů používat i nadále.

Od tohoto data totiž platí, že ti, kteří jsou již ověřeni pomocí účtu Google, jimi potenciálně zůstanou doživotně, nebo alespoň do obnovení továrního nastavení, změny hesla samotného účtu nebo opatření tohoto typu je nepřinutí se znovu přihlásit.

Jen v případě této hypotézy, tedy nutnosti znovu se přihlásit k účtu nebo službě Google ze smartphonu s Androidem ve verzi 2.3.7 nebo starší, bude uvedeno, že to není možné. V opačném případě se nic nezmění.

V každém případě ti, kteří chtějí ignorovat bezpečnostní důvody zmíněné společností Google, již mají připravené řešení: přístup ke službám prostřednictvím prohlížeče a nikoliv aplikací. Není to nejpohodlnější, ale rozhodně jeden z nejpragmatičtějších způsobů.