5 unikátních funkcí PlayStation 5


Konzole PlayStation 5 se dočkáme ještě letos, ale od jejího představení jsme se dozvěděli o pěti revolučních funkcích této konzole - tady jsou jejich názvy

O nové konzoli PlayStation 5 víme v podstatě vše, s výjimkou ceny, designu a nových her, které vyjdou při uvedení PS5 na trh kolem Vánoc 2020 nebo současně s ním. Známe téměř všechny funkce a specifikace konzole, ale jaké klíčové informace je třeba mít na paměti, až přijde čas na koupi?

Představení PS5 před několika týdny vyvolalo spoustu řečí. Konzole má výkonný hardware s některými funkcemi, nad kterými fanoušci přirozeně ohrnovali nos, ale zároveň i některé jedinečné vlastnosti, díky kterým bude PlayStation 5 konzolí, kterou si na Vánoce pořídíte. Zde je seznam pěti jedinečných funkcí systému PS5.

Superrychlé načítání

Nový ultrarychlý pevný disk SSD systému PS5 výrazně zkrátí dobu načítání her. Marc Cerny, hlavní systémový architekt projektu PS5, před nedávnem na příkladu hry Marvel's Spider-Man demonstroval, jak se díky použití jednotky SSD podařilo zkrátit dobu načítání. Na systému PS4 Pro se hra načítala 8,10 sekundy, zatímco na systému PS5 se doba načítání zkrátila na pouhých 0,8 sekundy.

Disk SSD v systému PlayStation 5 je přizpůsoben přímo společností Sony pro vyšší než běžný výkon a speciální operace, které zabraňují "ucpávání" paměti RAM. To nejen výrazně zkracuje dobu načítání, ale také nutnost restartovat konzoli.


3D Audio: pohlcující technologie

Společnost Sony speciálně navrhla technologii pro zvukové oddělení systému PS5: Tempest 3D Audio Engine. Tato nová technologie využívá vlastní hardwarové a softwarové algoritmy, aby byl zvuk ve hrách realističtější a působivější. Podle Marka Cernyho je rozdíl v tom, že nová vlastní zvuková technologie společnosti Sony bude kompatibilní se všemi stereofonními sluchátky, soundbary, televizními reproduktory a systémy domácí zábavy na trhu.


Zpětná kompatibilita her z PSP4 na PlayStation 5

Systém PS5 bude zpětně kompatibilní s hrami pro PS4. Pomocí herního režimu na konzoli si budete moci zahrát hry z předchozí generace. PlayStation 5 bude mít dva režimy: "Pro Legacy Mode" pro hry pro systém PS4 Pro a "Legacy Mode" pro "běžné" hry pro systém PS4.

Stále panují nejasnosti ohledně počtu titulů, které budou při uvedení systému PS5 na trh kompatibilní: 100, 4000, 1000. To se dozvíme až při uvedení na trh. Pokud jde o možnou kompatibilitu s hrami pro PlayStation 1, PlayStation 2 a PlayStation 3, společnost Sony zatím neposkytla žádné oficiální vyjádření.

Monitor 4K UHD Blu-ray

Systém PS5 bude mít vestavěný přehrávač 4K Blu-ray, takže se z něj stane kompletní systém domácí zábavy i herní konzole. Systém PS3 byl vybaven přehrávačem Blu-ray, který mnozí považovali za klíčový prvek úspěchu nového formátu, ale evoluce přehrávače 4K Blu-ray ještě nebyla představena ani v systému PS4, ani v systému PS4 Pro. Společnost Sony používá stejnou strategii jako při uvedení systému PS3 a snaží se oslovit i filmové fanoušky, kteří při koupi systému PS5 nepotřebují samostatný přehrávač 4K Blu-ray.

Instalace balíčků

Určitě rychlý disk SSD systému PS5 umožní instalovat a odebírat jednotlivé části hry, aniž byste ji museli načítat celou. K jednotlivým částem hry budete moci přistupovat samostatně a spouštět je přímo během hry. Jinými slovy, konzole nové generace od společnosti Sony umožní hráčům přejít přímo k jednotlivým aspektům různých her, jako je spouštění nových her, ukládání úrovní a další, a to vše bez nutnosti spouštět celou hru.

To vše umožní nový operační systém PS5, který obsahuje nastavení "šablon", jež hráčům umožní přeskočit jednotlivé kroky při spuštění hry a přejít přímo na domovskou obrazovku hry, aniž by museli čekat na spuštění celé hry.