IT problém zničil tisícům lidí silvestrovskou noc


Tisíce potenciálních cestujících na výletní plavby byly kvůli záhadné IT závadě vyřazeny z provozu: žádné další plavby na konci roku.

Rok 2020 končí pro všechny špatně, protože naše životy letos narušil koronavirus. Ale je tu také podivný a blíže nespecifikovaný "počítačový technický problém", který také ničí silvestrovskou noc tisícům lidí: (již) nešťastným pasažérům výletních lodí AIDA, německé lodní společnosti anglo-americké skupiny Carnival, stejné jako italská Costa Crociere.

Společnost skutečně zrušila své silvestrovské plavby, konkrétně plavby lodi AIDAperla od 26. prosince a plavby lodi AIDAmar od 27. prosince. Na Facebooku AIDA napsala, že důvodem zrušení jsou "technická omezení IT". V současné době jsou lodě AIDAmar i AIDAperla v přístavu v Las Palmas na Kanárských ostrovech a společnost popírá, že by to bylo kvůli malwaru nebo hackerskému útoku.

Kapitánovo oznámení

Německý deník Bild uvádí, že v úterý 22. prosince v 6:30 hodin ráno kapitán lodi AIDAmar oznámil cestujícím, že v sídle společnosti v německém Rostocku došlo k závažným počítačovým problémům a že všechny další plavby lodí AIDAmar a AIDAperla budou zrušeny.

Oznamován byl také návrat domů, který se uskutečnil následující den letadlem.


Společnost: žádný útok hackerů

AIDA popírá, že by došlo k útoku hackerů nebo že by její síť byla napadena virem, a opakuje, že jde pouze o rozsáhlý počítačový problém v komunikaci s loděmi. Zároveň tvrdí, že všechny lodě její flotily nemají žádné technické problémy a že všem cestujícím uhradí náklady.

Německá televize NDR však tvrdí, že se od cestujících na palubě dozvěděla, že i na lodích se vyskytly technické problémy. Bild opět uvádí, že nebylo možné použít palubní karty k nákupu zboží a služeb na palubě s kreditní kartou.

Podle NDR nakonec magistrát v Rostocku prošetřuje hypotézu počítačové sabotáže.

Všechny lodě německé společnosti jsou v současné době uzemněny v přístavech v různých částech světa nebo v jejich blízkosti, zatímco tisíce potenciálních cestujících, kteří se odvážili koronaviru a objednali si plavbu lodí AIDA, jsou nuceni strávit mnohem méně vzrušující silvestrovskou noc, než očekávali.