Co je Open Fiber a jak funguje


Širokopásmová síť Open Fiber přichází i do Itálie: zde se dozvíte, co je to nová infrastruktura a jak funguje

S Open Fiber přichází ultraširokopásmová síť do Itálie. Jejím hlavním posláním je vybudovat celou infrastrukturu optických vláken, od přenosové kabiny až po domov koncového zákazníka, na celém území státu s cílem překonat digitální propast a zaručit všem obyvatelům možnost využívat rychlé připojení, a to až do rychlosti 1 gigabajt za sekundu.

Budoucnost připojení je v ultraširokopásmovém připojení bez ohledu na oblast, ve které se nacházíte, od velkých měst až po menší vesnice, což zaručuje všem možnost maximálně využít potenciál technologie FTTH. Projekt Open Fiber, který byl založen v prosinci 2015 a v průběhu let se měnil, až se v prvním čtvrtletí roku 2017 stal současnou realitou, sleduje cíle Evropské digitální agendy, italské strategie pro ultraširokopásmové připojení a gigabitové společnosti. Základem je tedy společný plán, který má určit minimální úroveň připojení všech zemí, které se připojí k Evropskému společenství, od institucí po podniky a občany.

Co je Open Fiber

Open Fiber, technologický projekt vytvořený společnostmi Cassa Depositi e Prestiti (Cdp) a Enel Group, je operátor, který poskytuje optická vlákna "pouze" ve velkém. Co to znamená? Na rozdíl od jiných komerčních operátorů neposkytuje plány vyhrazené přímo koncovým uživatelům, ale pronajímá svou infrastrukturu operátorům v dané oblasti za účelem distribuce.

Hlavním úkolem společnosti Open Fiber je tedy vytvořit infrastrukturu pro optickou síť, od výkopů až po pokládku, nebo využít již dostupnou infrastrukturu, pokud je to možné. To vše je rychlejší a efektivnější díky možnosti využití ploch a výkopů, které byly dříve prováděny pro vedení elektrických kabelů, a to díky účasti společnosti Enel v projektu.

V současné době má Open Fiber v plánu pokrýt optickými vlákny více než 270 měst a 7 tisíc obcí po celé Itálii, a to do roku 2023. Jakmile bude síť k dispozici, bude na operátorech, aby si ji pronajali a nabídli svým zákazníkům plány připojení a tarify pro surfování v 1000megové síti FTTH.


Open Fiber, co znamenají zkratky FTTC a FTTH

Když se mluví o Open Fiber, nejčastěji se zmiňují dvě zkratky: FTTC a FTTH, co konkrétně znamenají? Především je správné upozornit na to, že tyto dvě zkratky označují dva různé typy technologií, Fiber To The Cabinet a Fiber To The Home.

Konkrétně FTTC označuje připojení, které zahrnuje přítomnost optického kabelu, který spojuje přenosovou stanici s pouliční skříní, nazývanou také kabinet. Druhá část přípojky, tj. část spojující skříň s domem, je vyrobena z mědi. Ačkoli tato technologie může dosahovat rychlostí 100/200 Mb/s, je ovlivněna určitými specifickými podmínkami, jako je vzdálenost od rozvaděče, změny teploty nebo povětrnostní podmínky; jedná se tedy o omezenou síť, která nemůže zaručit optimální výkon plnohodnotného optického připojení. Pro její identifikaci se společnost AGCOM rozhodla použít žlutou nálepku se značkou FR, tj. optické vlákno/měď.

Síť FTTH, tj. optické připojení z přenosové centrály do domu, je schopna zaručit stabilnější připojení a vyšší výkon; krokem zpět je síť FTTB, tj. Fiber To The Building, která označuje jedno optické připojení z centra do bytového rozvaděče a konečný úsek v mědi do jednotlivých bytů. Použití optických vláken na celé trase zaručuje maximální rychlost 1 Gb/s s minimálním rozptylem a nižší dopad na životní prostředí díky pevnosti celého svazku vláken, z nichž jsou kabely složeny. V tomto případě společnost AGCOM zvolila zelenou nálepku se zkratkou F pro vlákno.