Co je to TikTok a jak funguje


Sociální médium pro hudební videa, které nedávno získalo i platformu Musical.ly, je mezi teenagery velmi módní, tady je návod, jak funguje

Pokud ho hledáte, je to pravděpodobně proto, že už vás nebaví poslouchat své děti opakovat jeho název až do omrzení. Řekli jste si, že by bylo dobré zjistit, co je TikTok a proč je tak trochu všech teenagerů v Itálii (a velká část jejich vrstevníků po celém světě) touto novou platformou tak fascinována.

TikTok, v Číně známý také jako Douyin, je sociální síť pro videa, která se v této asijské zemi zrodila v roce 2016. Aplikace byla vytvořena s velmi jednoduchým cílem: umožnit dětem natáčet hudební videa s jejich oblíbenými písničkami, které hrají na pozadí. Jedná se v podstatě o stejnou funkci jako Musical.ly, kterou koupil stejný softwarový dům, který vyvíjí TikTok, a okamžitě ji stáhl z trhu. Díky tomu se TikTok v roce 2018 stal jednou ze sociálních platforem s nejvyšším tempem růstu a může se pochlubit již desítkami milionů uživatelů po celém světě. Abychom však pochopili její náhlý úspěch, je třeba pochopit, co TikTok je, co dělá a jak funguje. Pojďme se na to společně podívat.

Co je TikTok

Jak již bylo zmíněno,  TikTok je platforma pro sdílení videí, která se zaměřuje zejména na hudební videa, ale nejen na ně. Můžete také nahrávat zábavná videa se známými hláškami z filmů, kreslených seriálů apod.

TikTok funguje na chytrých telefonech se systémem Android i iOS, zatímco pro počítače v současné době není k dispozici žádná alternativa.

Děti se s TikTokem mohou vžít do role svých oblíbených zpěváků nebo herců a zpívat (nebo hrát) tak, že napodobují jejich pohyby a pohybují rty v rytmu. Stručně řečeno, jde o jakési vizuální karaoke, které funguje z vašeho chytrého telefonu.


Jak TikTok funguje

Používání TikToku k vytváření kreativních a zábavných videí je velmi jednoduché. Po instalaci a spuštění se zobrazí rozhraní velmi podobné Instagramu. Stejně jako na sociální platformě, kterou vlastní Facebook, budeme mít z hlavní stránky přístup k obsahu nahranému ostatními uživateli, rozděleného na sledující a návrhy pro vás. Je zřejmé, že ti první jsou uživatelé, které jsme se rozhodli sledovat, a ti druzí jsou doporučeni podle typu videa, které jsme sledovali. Při sledování videa najdeme na pravé straně miniaturu profilu uživatele, který jej nahrál: kliknutím na fotografii vstoupíme do profilu, zatímco kliknutím na "+" jej přidáme do seznamu sledujících. Chcete-li video lajknout, stačí na něj dvakrát kliknout, zatímco pro komentář stačí klepnout na ikonu mraku vpravo. Na pravé straně najdete také možnost sdílet video, které se vám líbí, s ostatními uživateli.

Jak vytvořit video pomocí TikToku? Opět není nic jednoduššího: stačí kliknout na ikonu "+" uprostřed a postupovat podle (poměrně jednoduchého) návodu, který aplikace nabízí.