Žebříček nejvlivnějších tvůrců na Instagramu: Ferragnezovi nejsou na vrcholu


Nejvlivnějším tvůrcem na Instagramu není Chiara Ferragni ani Fedez: vliv se váží interakcemi

Instagram je sociální sítí influencerů, ale vliv je třeba měřit a především vážit. Ne všechna srdce jsou stejná, ne všechny komentáře mají stejnou váhu, ne všichni influenceři jsou skutečně tak vlivní, jak se může zdát. Organizace Osservatorio Nazionale Influencer Marketing (ONIM) provedla matematické výpočty a zjistila, že Chiara Ferragni a Fedez nejsou dva nejvlivnější tvůrci na Instagramu.

Analýzou průměrných interakcí generovaných příspěvky lidí s největším počtem sledujících na Instagramu ONIM stanovil některé parametry, které se počítají nejvíce, a jiné, které se počítají nejméně. Mezi kritéria výběru patřil požadavek, aby měl nejméně 30 % italských sledujících, aby byl italsky mluvící a aby byl zaměřen (z hlediska marketingu a sponzorovaných příspěvků) na italský trh. Ve světle těchto parametrů je nejvlivnějším tvůrcem na Instagramu v Itálii herec a zpěvák Michele Morrone, který má sice méně sledujících než Ferragnez, ale z hlediska interakce se svou fanouškovskou základnou září nad všemi ostatními. Zde je 5 nejlepších italských tvůrců na Instagramu.

1) Michele Morrone (@immichelemorrone)

S více než 1,5 milionu průměrných měsíčních interakcí je Michele Morrone první v žebříčku vlivu na Instagramu, přestože má "jen" 11,3 milionu sledujících a celkem jen 523 příspěvků. Herec a zpěvák dosahuje těchto čísel tím, že zveřejňuje převážně pózované fotografie, velmi často bez trička s nevyhnutelnými břišními a prsními svaly.


2) Fedez (@fedez)

Druhým místem Fedeze v žebříčku se potvrzuje, že na Instagramu nezáleží jen na počtu sledujících: zpěvák s 11,3 milionu sledujících předstihl svou manželku Chiaru Ferragni, která má dvakrát více fanoušků: 22 milionů. Fedezová má však více průměrných interakcí za měsíc: 775 000, což je prakticky polovina Morronové.


3) Chiara Ferragni (@chiaraferragni)

Ačkoli byla dlouho nejlépe placenou influencerkou na Instagramu v Itálii, Ferragniová už není nejvlivnější tvůrkyní. Její příspěvky mají v průměru 606 000 interakcí měsíčně, což je známka toho, že autorka Blonďatého salátu nyní trochu přibrzdila, možná aby si užila svou rodinu. Žebříček ONIM vám však neřekne, jaká je ekonomická ziskovost jediného příspěvku Chiary Ferragni. Parametr, u kterého je influencer s největší pravděpodobností stále na špici.

4) Elettra Lamborghini (@elettramiuralamborghini)

Čtvrté místo v žebříčku ONIM nejlepších influencerů na Instagramu obsadila Elettra Lamborghini. Italská zpěvačka a modelka má 6,5 milionu sledujících, ale průměrný měsíční počet interakcí je téměř stejný jako u Ferragniho: 546 000. Profil Lamborghini na Instagramu je také velmi málo využívaný: od založení profilu v květnu 2016 zveřejnila pouhých 298 příspěvků.

5) Sferaebbasta (@sferaebbasta)

Profil Sferaebbasta na Instagramu je s 3,4 milionu sledujících na pátém místě žebříčku ONIM. První příspěvek na úsvitu Instagramu v Itálii, v roce 2012, pak tři roky mlčení a od roku 2015 celkem jen 356 příspěvků. Anche in questo caso pubblicare poco premia l’influencer, che ha 420 mila interazioni al mese.

Classifica ONIM dei creator Instagram Italia

Di seguito la classifica dei primi 15 creator italiani su Instagram, con la fan base totale e i like medi per post.

 • Michele Morrone – 11 milioni – 1,5 milioni
 • Fedez – 11 milioni – 775 mila
 • Chiara Ferragni – 22 milioni – 606 mila
 • Elettra Lamborghini – 6,5 milioni – 546 mila
 • Sferaebbasta – 3,4 milioni – 420 mila
 • Diletta Leotta – 7,2 milioni – 403 mila
 • Andrea Pirlo – 8,2 milioni – 347 mila
 • Francesco Totti – 3,9 milioni – 364 mila
 • Ultimo – 2,9 milioni – 356 mila
 • Alice Pagani – 2,1 milioni – 349 mila
 • SHIVA – 927 mila – 319 mila
 • Luis Sal – 2,2 milioni – 291 mila
 • Damiano Er Faina – 1,1 milioni – 288 mila
 • Lorenzo Zurzolo – 1 milione – 267 mila
 • Tha supreme – 1,2 milioni – 267 mila