Záhadný kráter na Ukrajině by mohl vysvětlit konec dinosaurů


Boltyš si nepleťte s ničivějším meteoritem, který spadl jižně od Yucatánu: kráter na Ukrajině by mohl vysvětlit konec dinosaurů.

Před 65 miliony let způsobila gigantická hornina z hlubin galaxie vyhynutí velkých plazovitých monster, které známe jako dinosaury. Jakkoli spisovatelé a filmaři rozvíjejí svou fantazii o možném návratu dinosaurů k životu prostřednictvím DNA obsažené v komárech, v tuto chvíli si nemůžeme dělat žádné iluze: tyto fascinující a nepředstavitelné bytosti zůstávají omezeny na eony času a poznatelné v podobě kostí, stop a jen o málo více (i když někteří tvrdí, že vybudování Jurského parku v reálném světě je možné).

Vědci stále diskutují o tom, jaký impakt narušil klima a spustil vývoj života na Zemi. A v centru této debaty je kráter na Ukrajině zvaný Boltyš.

Co má Boltyš společného s vymíráním dinosaurů

V první řadě je třeba si ujasnit, že není hlavní příčinou vymírání dinosaurů. V tomto případě se všechny oči upírají na Chicxulub, který se nachází jižně od poloostrova Yucatán v Mexiku. Právě v této oblasti planety dopadl na povrch objemnější meteorit a vyvolal katastrofu, včetně té klimatické.

Ale až donedávna se analýzy vědců soustředily také na Boltysh, který se nachází na časové ose nedaleko Chicxulubu a souvisí s první a nejsilnější explozí: pro zájemce byla totiž hypotéza o kombinovaném účinku otřesů způsobených Boltyshem a Chicxulubem určující pro vymření superplazů.


Co říká nejnovější výzkum

Nejnovější zjištění, publikovaná v červnu v časopise Science Advances, datují evropský kráter půl milionu let (přesněji 650 000 let) po kráteru mexickém. Zjištění byla učiněna na zbytcích pohřbených pod 300 metry sedimentů, které postupně zaplnily díru po asteroidu.

Boltysh mohl hrát při vymírání určitou roli. Ne však jako příčina přímo spojená s vymizením některých druhů života. Spíše jako událost, která zabránila možnému obnovení existence druhu, který pak skutečně zahynul, na ostří nože. Nikdy se nedozvíme, jak by se věci vyvíjely bez Boltyše, ale zatím stojí za to se zamyslet nad tím, že pokud jsme tu nyní, je to možná i díky ukrajinskému meteoritu.

Ohledně prehistorických nálezů byl v Itálii objeven neandrtálský člověk.

Giuseppe Giordano